Niekoľko najkurióznejších a podivných príčin smrti v histórii ľudstva

1109

Pravdepodobne každý človek na svete sa obáva smrti a väčšina z nás si praje zomrieť v starobe v pokojnom spánku. Avšak smrť býva častokrát aj tragická, nečakaná a niekedy naozaj bizarná. V tomto článku uvádzame nezvyčajné úmrtia, ktoré sú dôkazom toho, že nikdy nevieme kedy a ako sa náš čas naplní.

Smrť korytnačkou

Človek by si myslel, že korytnačka je najmenej pravdepodobné zviera, ktoré by mohlo spôsobiť smrteľné zranenie. Starogrécky dramatik Aischylos však údajne predčasne skončil v dôsledku pádu korytnačky na jeho hlavu okolo roku 455 pred n. l. Podľa legendy dostal proroctvo, že zomrie kvôli padajúcemu predmetu. Aby sa chránil, spisovateľ pracoval vonku, kde by bol v bezpečí pred predmetmi padajúcimi zhora. Bohužiaľ, jeho pokus vyhnúť sa osudu bol neúspešný. Aischylos zomrel, keď mu na hlavu spadla z oblohy veľká korytnačka. Literatúra v priebehu vekov naznačuje, že „okoloidúci“ orol si pomýlil jeho lysú hlavu s kameňom. Hľadajúc vhodný nástroj na rozbitie (a zjedenie) svojej koristi, orol zhodil korytnačku na nič netušiacu Aischylovu hlavu, čím ho na mieste zabil. V oblasti, v ktorej Aischylos zahynul, sa vyskytujú dravé vtáky, ktoré sa živia korytnačkami. Mohutné vtáky púšťajú korytnačky na skaly a po prasknutí panciera sa vrhajú na mäso.

Zdroj David Cadenas

Sebausmrtenie motorovou pílou

Muž, ktorý sa pri holení sám usmrtil, bol jedným zo strašidelných a bizarných skečov v seriáli Monty Python. Jeden britský muž sa však skutočne samodekapitoval ako jedinečný a pravdepodobne márny protest proti hroziacemu vysťahovaniu. Dom Davida Phyalla v bytovom dome v Bishopstoke bol v roku 2008 určený na demoláciu, ale on vytrvalo odmietal pokusy bytových úradov o jeho presťahovanie. Keď muž niekoľko dní nereagoval na telefonáty, členovia rodiny spustili poplach. Následne záchranné služby objavili hrozivý nález – Phyall priviazal motorovú pílu k nohe biliardového stola a nastavil časovač, aby mu motorová píla odrezala hlavu. Keď zomrel, bol údajne opitý. V správe koronera sa uvádza, že išlo o posledný z viacerých pokusov o samovraždu, ktoré psychicky chorý muž uskutočnil.

Zdroj Michael Fenton

Rozdrvený kaktusom

Istý muž z Arizony dostal viac, ako si želal, keď sa rozhodol nerešpektovať prísne zákony štátu, ktoré chránia ich púštne rastliny. Arizonským kaktusom saguaro trvá viac ako sto rokov, kým dorastú do plnej výšky, a kombinácia rozvoja, čierneho trhu a vandalizmu spôsobila, že ich počet v posledných rokoch klesá. Jeden mohutný kaktus v roku 1982 bojoval až do konca a nakoniec so sebou zobral aj útočníka. Skupina priateľov sa v arizonskej púšti venovala nelegálnemu „strieľaniu kaktusov“. Osemmetrový kaktus sa stal terčom 27-ročného Davida Grundmana. Strelec sa postavil asi 3 metre od kaktusu a dvakrát naň vystrelil z brokovnice, vtedy kaktus úder opätoval. Jeho „ruka“ spadla a rozdrvila pod sebou Grundmana.

Zdroj Christoph von Gellhorn

Rozdrvený rakvou

Povinnosti nosiča rakvy sú dostatočne pochmúrnou príležitosťou. V roku 1872 sa však stali osudnými pre jedného nešťastného nosiča rakvy. Henry Taylor bol súčasťou pohrebného sprievodu, ktorý smeroval na cintorín Kensal Green v Londýne. Šesť nosičov nieslo rakvu po úzkej ceste, ktorá bola po nedávnom daždi klzká. Vedúci pohrebnej služby požiadali nosičov rakvy, aby sa otočili tak, aby rakva prichádzala hlavou napred. Taylor sa zrejme pošmykol na kameni, keď manévrovali s rakvou do novej polohy. Keď ostatní nosiči rakvy rakvu pustili, spadla na Taylora a rozdrvila ho na smrť.

Zdroj Ignacio Amenábar

Zomrel od smiechu

Hovorí sa, že smiech je najlepší liek. Nie však v prípade škótskeho aristokrata a spisovateľa Thomasa Urquharta. Urquhart, dvoran zo 17. storočia, slúžil kráľovi Karolovi I. aj Karolovi II. predtým, ako čelil uväzneniu v londýnskom Toweri a nakoniec bol vyhostený do Európy. Tento trochu excentrický škótsky lord údajne zomrel na „nadmerný smiech“, keď sa v roku 1660 dozvedel správu, že Karol II. bol dosadený na trón. Prípady smrti smiechom nie sú úplne nezvyčajné – uvádza sa, že kráľ Martin Aragónsky a grécky filozof Chrysippos zomreli v záchvatoch smiechu. Predpokladá sa, že v takýchto prípadoch, za predpokladu, že sa skutočne stali, nadmerný smiech skutočne spôsobil buď udusenie, alebo zlyhanie srdca.

Zdroj Timothy Dykes

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre