Podľa posledných štúdií má voda s cukrom rovnaký efekt ako energetické nápoje

2282

Obrovské množstvo peňazí sa míňa na marketingové športové a energetické nápoje ako by boli základnou „vedecky dokázanou“ súčasťou športovej tašky každého poriadneho atléta. Ale naozaj potrebujeme hltať fľaše s farebnými tekutinami, aby sme si zabezpečili maximálny výkon?

energeticke napoje

Podľa štúdie výskumníkov v Spojenom Kráľovstve sa zistilo, že nasypanie obyčajného cukru do vody je všetko, čo potrebujeme na potlačenie únavy pri vytrvalostných športoch.

Výskumníci z University of Bath testovali účinky oboch druhov nápojov, so sacharózovým základom a s glukózovým základom, pri vytrvalostnej cyklistike, aby porovnali zabraňovanie poklesu uhľohydrátov v hladine glykogénu v pečeni tela.

„Zásoby uhľohydrátov v našej pečeni majú zásadný význam pri vytrvalostných cvičeniach, keďže nám pomáhajú udržať stabilnú hladinu cukru v krvi,“ vraví výskumník Javier Gonzalez.

„Avšak zatiaľ čo máme celkom dobré pochopenie zmien zásob uhľohydrátov v našich svaloch pri cvičení a ich výžive, vieme len veľmi málo o optimalizácii zásob uhľohydrátov v pečeni počas cvičenia a po cvičení.“

Aj sacharóza (ktorú v rafinovanej forme schovávame v skrinkách na sladkosti) aj glukóza sú uhľohydráty, ktoré poznáme pod pomenovaním „jednoduché cukry“. Sú telom rýchlo absobované a použité na výrobu energie.

voda s cukrom

Avšak z molekulárnej perspektívy sú celkom odlišné. Glukóza je takisto monosacharid ako aj iný druh cukru – fruktóza. Keď skombinujeme glukózu a fruktózu, vznikne sacharóza, ktorá je definovaná ako disacharid.

Zatiaľ čo veľa športových a energetických nápojov používa sacharózu, niektoré používajú zmiešaninu glukózy a fruktózy, niektoré čisto glukózu. Nášmu jazyku všetky chutia rovnako (t.j. sladko a úžasne), ale keď sa rozkladajú v našom tele, rozdiel je pozorovateľný.

Molekulárna štruktúra týchto cukrov ovplyvňuje rýchlosť, ktorou ich môžeme absorbovať v čreve. Sacharóza sa absorbuje najrýchlejšie, čo znamená, že čisto glukózové športové nápoje môžu spôsobiť črevné nevoľnosti. Výskumníci preto odporúčajú jednoducho nasypať trocha cukru do vody, ako preferovanú metódu pre zjednodušenie cvičenia.

Všetky cukry pomáhajú obnovovať energiu, ale rýchlosť, ktorou ju obnovujú je kľúčová, hlavne keď sa chcete zamerať na výkon.

„Zistili sme, že cvičenie sa zdalo byť jednoduchšie a črevá boli pokojnejšie pri cyklistoch, ktorí prijímali sacharózu oproti tým, čo prijímali glukózu.“ vraví Gonzalez. „To nás vedie k záveru, že keď je vašim cieľom maximalizovať schopnosť uhľohydrátov, sacharóza je pravdepodobne lepšia ako glukóza.“

Takže aké je ideálne množstvo cukru vo vode, pri cvičení? Podľa zistení, ktoré boli publikované na portáli American Journal of Physiology – Endocrinology & Metabolism, sa odporúča pri športoch ako vytrvalostná cyklistika (ktoré môže trvať cca 2,5 hodiny) skonzumovať okolo 90 gramov cukru za hodinu. Odporúča sa rozrobiť 8 gramov cukru do 100 ml vody.

Meranie a miešanie obyčajného cukru s vodou z kohútika sa vám možno nebude zdať také štýlové ako pitie energetického nápoju zo športovej fľaše so žiarivou značkou na obale, ale veda stojí na vašej strane. A pomyslite na všetky tie peniaze, ktoré ušetríte. Nezabudnite si však potom očistiť zuby.

Ale čo elektrolyty? Koniec koncov, práve oni sú jednou z kľúčových látok energetických nápojov, ktoré sú špeciálne navrhnuté na dobíjanie energie. Našťastie, ak hľadáte na internete, nájdete obrovské množstvo spôsobov, ako vyrobiť nápoje plné elektrolytov dokonca aj v pohodlí vášho domova (hoci samozrejme nič nie je menej namáhavé, ako jednoduché nasypanie cukru do vody).

 

zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.