Chceli by ste sa dozvedieť, čo spája ľudí a zvieratá? Potom ste na správnom mieste. 

Mnoho ľudí by chcelo zachraňovať ohrozené druhy, akými sú ľadové medvede alebo orangutany – ale keď príde na kravy, ošípané, sliepky a iné „hospodárske zvieratá“, súcit náhle zmizne. „Zvieratá nie sú ľudia“ a my „ľudia sme jednoducho inteligentnejší“ to sú populárne ospravedlnenia pre vykorisťovanie zvierat a nevyhnutnú krutosť voči nim. Sme však my ľudia a zvieratá skutočne takí rozdielni?

Či už je to delfín, pes, mačka alebo krava – je 21. storočie a je čas uvedomiť si podobnosť medzi ľuďmi a zvieratami, aby sme všetkým zvieratám dopriali život, aký si zaslúžia. Tu vám predstavujem 9 spoločných čŕt, ktoré vám ukážu, akí sme podobní našim zvieracím kamarátom. 

Dokážu plne vnímať svet 

Rovnako ako my ľudia, aj zvieratá majú centrálny nervový systém, a preto môžu celkom vedome prežívať svet. Môžu počuť, cítiť, ochutnať, vidieť a vnímať podnety z okolia. Mnohé zvieratá majú zmysly vyvinuté ešte lepšie ako my ľudia.

Zdroj: pexels

Udržiavajú spoločenský život

Čo ešte majú ľudia a zvieratá spoločné? Napríklad to, že udržiavajú usporiadaný spoločenský život. Pohľad na usporiadanosť oviec to potvrdzuje. V tejto hierarchii komunity každý jedinec pozná svoje miesto – dokonca vznikajú aj priateľstvá. Ošípané, mimochodom, tiež vykazujú veľmi sofistikované sociálne súťaživé správanie.

Zdroj: freepik

Sú čistotné

My ľudia nie sme jediní, ktorí si radi udržujú čistotu. Príklad zo sveta zvierat? Aj keď sa výraz „špinavý ako prasa“ udomácnil v lingvistickom používaní mnohých ľudí, ošípané sú nanajvýš čistotné zvieratá. Len čo dostanú príležitosť, postarajú sa o to, aby sa nevyprázdnili tam, kde spia alebo jedia. Väčšinou majú aj nejaký „záchodový kútik“, ktorý využívajú.

Zdroj: freepik

Sú inteligentné 

Stavovce majú centrálny nervový systém , ktorý pozostáva z mozgu a miechy. Štúdie ukázali, že ošípané sú ešte múdrejšie ako priemerné trojročné deti. A vrany sú naozaj vynaliezavé, sú schopné používať nástroje. V živočíšnej ríši existuje nespočetné množstvo príkladov inteligencie, ktoré podporujú túto podobnosť s nami ľuďmi.

Zdroj: freepik

Majú city 

Väčšina pozná cítenie zo sveta svojich psov alebo mačiek. V skutočnosti však takmer všetky zvieratá ukazujú, že dokážu cítiť radosť, strach alebo aj vernosť . Napríklad mnohé sliepky a morky majú radi objatia a kravy, tie radi počúvajú hudbu. 

Je vedecky dokázané, že zvieratá majú emócie. Napriek tomu mnohí ľudia stále stavajú zvieratá na rovnakú úroveň ako rastliny. 

Zdroj: The dodo

Majú podobné choroby 

Aj keď by som chcela, aby bola akákoľvek forma testovania na zvieratách zakázaná, medicína sa vďaka nim posúva v objavoch vpred. Napríklad objavením podstaty vzťahu medzi stresom a náhlym zlyhaním srdca, ktoré je bežné u vtákov, králikov a opíc.

Rovnako ako u ľudí, aj u zvierat sa môže vyvinúť potravinová intolerancia alebo alergie. Príznaky sú podobné, ale napríklad u psov, mačiek alebo koní sa týkajú najmä gastrointestinálnych ťažkostí a kože.

Zdroj: freepik

Komunikujú 

Zvieratá majú s ľuďmi spoločnú i schopnosť dorozumievať sa, vďaka hlasu. Podľa definície ide o schopnosť produkovať zvuky a tóny prostredníctvom vibrácií hlasiviek v interakcii s rezonančnými javmi. My ľudia možno nevieme priamo preložiť a pochopiť múkanie kravy alebo kikiríkanie kohúta – no napriek tomu je to spôsob, ktorým zvieratá medzi sebou komunikujú. 

Zdroj: freepik

Dokážu si zapamätať tváre 

Ako ľudia, tak a zvieratá si dokážu celkom dobre zapamätať tváre a rozpoznať ich. Schopnosť rozoznávať tváre sa však nevzťahuje len na ľudské tváre, ale aj na tváre medzi zvieratami samotnými. 

Zdroj: pexels

Majú silnú túžbu žiť 

„Všetky zvieratá okrem človeka vedia, že najvyšším cieľom života je radosť.“ – tento citát o dobrých životných podmienkach zvierat od bývalého britského spisovateľa Samuela Butlera predstavuje ďalšiu spoločnú črtu medzi ľuďmi a zvieratami – vôľu žiť. To, ako sa my ľudia správame k väčšine zvierat, však vyvoláva pocit, že vôľa žiť a šťastie zvierat nám je celkom ľahostajné. V chove či už kráv, prasiat alebo kurčiat sa tieto zvieratá pokúšajú vymaniť sa z nekomfortných podmienok, dokonca klietok. Aj malé ryby sa snažia utiecť pred predátormi ako sú žraloky, alebo chcú skočiť späť do vody, keď ich rybári vytiahnu na palubu. Žiadna ľudská bytosť ani zviera, nechce dobrovoľne zomrieť.

Zdroj: freepik

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.