Francúzsky roh pôvodom z Nemecka? Predmety, ktorých pôvod je iný ako ste si mysleli.

1923

Pôvod niektorých predmetov, či jedál máme hlboko vrytý v našom podvedomí. A možno sme sa nad tým ani nikdy nezamýšľali, no komu by napadlo, že francúzsky roh nebude pochádzať z Francúzska? Môžu za to nepresné a mätúce názvy, ktoré spôsobujú, že sme presvedčení o niečom, čo nakoniec nie je pravda! My sme sa však rozhodli nenechať vás v mylnom domnení a ozrejmiť pôvod niektorých predmetov. Možno budete sami prekvapení ako to v skutočnosti je. 

Tak sa pokojne usaďte a skráťte si dlhú chvíľu. Tu je niekoľko predmetov, ktoré pochádzajú od inakadiaľ, akoby sme si mysleli. 

Francúzsky roh

gold heart shaped with white hearts illustration
Photo od Asher Legg na Unsplash

Máme na mysli nástroj, ktorý je súčasťou symfonického orchestru. Aj napriek jeho názvu však pochádza z Nemecka. Je inšpirovaný poľovníckymi rohmi, ale postupne sa upravoval a dolaďoval do súčasnej podoby. A práve na tomto zveľaďovaní sa podieľal nemec. 

Nemecká doga

Close-Up Shot of a Great Dane
Photo od Gonzalo Álvarez Balcazar na Pexels

Ide o naozaj obrovské plemeno psa, jedno z najväčších, aké existuje. Pôvodne však vzniklo na území Anglicka, pravdepodobne krížením mastifa a írskeho vlkodava. Odtiaľto boli psy prevážené do Nemecka, kde sa stali obľúbencami kniežat – tým sa toho plemeno aj spopularizovalo a vznikol dojem, že pochádzajú z Nemecka, čo nie je pravda. 

Hranolky 

French fries
Photo od Louis Hansel na Unsplash

Hranolky údajne nepochádzajú z Francúzska, ale z Belgicka. Debaty o ich pôvode sa však medzi niektorými ľuďmi vedú dodnes a nie vždy sú v pokojnom duchu. Sú ľudia, ktorí zastávajú názor, že pouliční predavači prvýkrát začali predávať vyprážané hranolky na Ponte Neuf (most v Paríži) pred začiatkom francúzskej revolúcie. Belgičania si však stoja za tým, že hranolky v skutočnosti pochádzajú z ich mesta Namur. Belgičania si s obľubou vyprážali ryby, no v čase, keď rieky zamrzli a ryby nemali k dispozícii, nakrájali zemiaky do tvaru rýb a ako náhradu ich vypražili. 

Čínska dáma 

Zdroj: shutterstock

Ide o stolnú hru v tvare hviezdy, no aj napriek jej názvu – čínska dáma – má z časti nemecký i americký pôvod. Vytvorená bola totiž profesorom Harvardskej univerzity v roku 1883. V roku 1892 si  nemecká herná spoločnosť Ravensburg túto hru dala patentovať a predávala ju pod „svojim“ nemeckým názvom. Odtiaľ sa opäť vrátila do Spojených štátov, kde sa premenovala na svoj súčasný názov.  

Vodka

clear drinking glass with silver spoon
Photo od Alvis Taurēns na Unsplash

Rusi možno dotiahli tento alkohol k vlastnej dokonalosti, mohli ho aj presláviť medzi ľuďmi, no stále platí, že pôvodne pochádza z Poľska. Tu bol vynájdený už približne v 11.tom storočí, kdežto k Rusom sa dostal až v 18.tom storočí. V tom čase bolo Poľsko rozdelené a Rusko získalo zrovna tú časť krajiny, kde sa vyrábalo najviac vodky. Rusko sa iste potešilo, o to väčšmi, keď istý vedec našiel spojitosť medzi pitím vodky a vyššou plodnosťou. 

Koláčiky šťastia 

brown chips on white surface
Photo od charlesdeluvio na Unsplash

Hoci sa nám koláčiky šťastia najčastejšie spájajú s čínskym národom, kde sú pomerne bežne podávané k jedlu, nemusí byť však pravda, že pochádzajú z Číny. Jedny jazyky tvrdia, že išlo naozaj o číňana, ktorý na začiatku 20.storočia vynašiel koláčiky šťastia, avšak iné jazyky tvrdia, že ich vynašiel nezávisle v rovnakom čase japonský prisťahovalec Makoto Hagiwara. 

Žalúzie 

brown wooden window blinds during daytime
Photo od Nong na Unsplash

Niektorí ľudia nemajú o ich pôvode ani potuchy, iný však žijú v domnení, že pochádzajú z Talianska. Ide ale o vynález  zo Stredného východu, ktorý benátski obchodníci priniesli do Európy. 

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre