Experimenty, ktoré boli posvätené vládou: aj takéto zverstvá dokázali ľudia spôsobiť iným ľuďom

8296

Experimenty, ktoré sa konali pod záštitou samotných vlád. Niektoré mali priamu vládnu podporu, iné boli sponzorované nepriamo. Tieto pokusy boli kruté a nepriniesli žiadny pokrok alebo dobro ľudstva.

Japonská armáda a pokusy na mužoch, ženách a deťoch

Wikimedia Commons, public domain, Jilin Provincial Archives, November 1940

Experimentami bola poverená jednotka 731. Vykonali tisíce vivisekcií a množstvo väzňov infikovali rôznymi chorobami. Množstvo operácií vykonávali bez akejkoľvek anestézy. Aby preskúmali syfilis, nútili chorých a zdravých ľudí mať spolu styk. Okrem pokusov využívali ľudí aj na testovanie zvraní a bômb.

Experiment so syfilisom v Alabame

Wikimedia Commons, public domain, National Archives Atlanta, GA (U.S. government)

V rokoch 1932 až 1972 zorganizovala vláda Spojených štátov rozsiahli experiment, ktorého cieľom bolo pozorovanie syfilisu. V podstate pod zámienkou bezplatnej zdravotnej starostlivosti sa „starali“ o 399 Afroameričanov. Bohužiaľ ich starostlivosť spočívala v tom, že ich v podstate neliečili a nechali na pospas osudu. A to všetko aj po objavení účinnej antibiotickej liečby. Muži nevedeli, že majú syfilis a nainfikovali aj svoje manželky. V roku 1972 žilo už iba 74 pozorovaných osôb. Všetci ostatní zomreli z dôvodu neadekvátnej liečby. A všetko len preto, aby vláda USA zistila, čo sa stane s človekom, ktorý sa nebude zo syfilisu liečiť.

Pokusy s drogami počas Studenej vojny

Wikimedia Commons, public domain, Gerald R. Ford Presidential Library: A7704-23

Projekt MKUltra bol zrealizovaný pod záštitou CIA. Navyše ho koordinoval armáda USA, konkrétne oddelenie chemických zbraní. Cieľom bolo vytvoriť drogy, ktoré dokážu prinútiť človeka k priznaniu. Ak by takúto drogu podali zajatému špiónovi, prezradil by im všetky dôležité informácie. A tie mali počas Studenej vojny cenu zlata. Experiment vykonávali na ľuďoch, ktorí o pokuse nič nevedeli. Najčastejšie využívali drogu LSD. nanešťastie výsledky neboli uspokojivé a predpoklady z laboratória sa často v skutočnosti vôbec nepotvrdili.

Po prevalené kauzy Watergate v roku 1973, riaditeľ CIA Richard Helms nariadil zničenie všetkých dokumentov týkajúcich sa projektu MKUltra. A tak dodnes nie je možné prípad adekvátne prešetriť.

Otrávená kapusta v Tábore č. 22

Tábor číslo 22 založili Kórejci v roku 1965. Nachádzal sa v provincii Severný Hamgyong. Podľa Lee Soon-ok, ktorý pracoval v Tábore 22 ako stráž, prebiehal experiment na 50 vybraných ženách. Každá musela zjesť otrávenú kapustu. Nepomohol plač ani žiadne prosby, za odpor hrozili represálie voči ich rodinám. Po zjedení kapusty všetkých 50 zomrelo v priebehu 20 minút. Vo svojich posledných minútach vracali krv a trpeli krvácaním z konečníka.

V tábore číslo 22 sa okrem pokusov s otráveným jedlom vykonávali aj experimenty s plynovými komorami. Tragédiou je, že na pokusy si zvyčajne vyberali celé rodiny. Najskôr všetkým urobili zdravotnú prehliadku a potom ich poslali do plynovej komory. Vedci potom cez sklo na strope sledovali, čo sa deje s obeťami.

zdroj

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
ELENA
1. októbra 2021 20:52

COHO JE CLOVEK SCHOPNY !!!!!!