Má troch manželov naraz: Čo je polyandria a kde je dovolená?

791

Monogamia znamená mať jedného partnera. Je to najčastejší spôsob fungujúceho vzťahu v našej kultúre a naša legislatíva taktiež nepovoľuje sobáš s viacerými ľuďmi. Existuje však aj tzv. polyandria a v niektorých krajinách môžu mať ženy viac než jedného manžela.

Polygamia je odborný termín pre stav, kedy má žena alebo muž súčasne viacero manželských zväzkov. Polygamia sa delí na dve formy. Jedna z nich je polygýnia, to je označenie, keď má muž niekoľko manželiek súčasne. Opak je polyandria, čo je stav, kedy má žena viacero manželov naraz.

Mnohé prípady mužov, ktorí žijú s viacerými ženami, sú všeobecne známe a už to málokoho prekvapí. Polyandria zatiaľ až tak populárna nie je. Ale napríklad začiatkom tohto roka sa stal najmä v zahraničí celkom zaujímavým virálom príbeh jednej ženy z Tanzánie. Tá je vydatá hneď za troch mužov, ktorí sa volajú Jimmy, Danny a Hassan.

Zaujímavé pri tom je, že za prvého z nich sa vydala potom, čo jej predchádzajúci manžel zomrel pri autonehode. Neskôr sa zosobášila s ďalšími dvoma mužmi. Všetci žijú spoločne v Keni, kde bývajú v jej dome. Žena menon Nellie, ktorá je matkou dvoch detí, pracuje s autami a všetci traja jej manželia sú nezamestnaní.

Každému z nich ale kúpila napríklad vlastné auto. Keňa je jednou z mála oblastí sveta, kde je polyandria možná. Priamo v tejto krajine síce nie je dovolená zákonom, ale od prípadu v roku 2013 nie je za ňu žiadne trestné stíhanie. Úplne legálne môže mať žena viacero manželov v Indii, v Nepále, v Číne a na Markézskych ostrovoch.

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.