Zopár ohromujúcich poplatkov za autorské práva, o ktorých ste ani netušili, že sa platia

795

Autorské poplatky sa platia, ak vlastníte práva na nejakú vec, či už ide o fyzický majetok, pieseň alebo dokonca meno, a niekto iný ju chce komerčne použiť. Ak niekto iný zarába na niečom, čo je vaše, pravdepodobne vám za to dlhuje peniaze. Nie je to však také jednoznačné, ako sa zdá, a niekedy existujú veľmi bizarné pravidlá týkajúce sa toho, čo má a nemá nárok na autorské poplatky.

Fínski taxikári musia platiť autorské poplatky za piesne vo svojich rádiách

Taxikári existujú takmer v každom meste na svete. Ak je nejaké miesto dostatočne veľké, ľudia sa vždy budú potrebovať prepravovať, takže vždy sa niekto môže živiť tým, že ich bude voziť. Existuje však množstvo pravidiel a predpisov o tom, ako to musí fungovať, a tieto pravidlá sa môžu na jednotlivých miestach líšiť. Fínsko má jedno z najobskúrnejších a najneobvyklejších pravidiel, ktoré musia taxikári dodržiavať.

yellow taxi cab on road during night time
Autor tejto fotografie je Fotis Fotopoulos

Musia platiť autorské poplatky za skladby, ktoré hrajú v ich taxíkoch, pretože, prísne vzaté, zarábajú peniaze, keď v aute hrá hudba. Rozhodnutie súdu z roku 2002 sa vzťahuje na všetkých taxikárov v krajine. Ak zapnú rádio v prítomnosti zákazníka, musia platiť za hudbu, ktorá hrá. Hudba v taxíku je v tom momente verejným predstavením a podlieha takýmto poplatkom. Nebola to kopa peňazí a nebolo to tak, že by si taxikári museli zapisovať, aká skladba kedy hrá. Namiesto toho mali za úlohu platiť ročný poplatok vo výške len 14 libier Fínskemu zväzu pre autorské práva skladateľov. Taxikári majú, samozrejme, možnosť nechať rádio vypnuté a neplatiť nič.

Alice Cooper platí svojej kapele poplatky za používanie mena

Alice Cooper strávil desaťročia ako ikona rocku. Ako jeden z prvých interpretov, ktorý spojil hororovú estetiku a šoumenstvo so svojou hudbou, je akýmsi zakladateľom celého žánru „shock rock“, ktorý viedol k vzniku skupín ako Marilyn Manson, Slipknot a Gwar a mnohých ďalších. Je to priekopník. Platí aj za svoje meno.

person playing electric guitar
Autor tejto fotografie je Julian Lozano

Cooper sa narodil ako Vincent Damon Furnier, hoci v roku 1975 si legálne zmenil meno na Alice Cooper. Bolo to len náhodné meno, ktoré mu napadlo a o ktorom si myslel, že fanúšikom vytvorí mätúce predstavy, pretože kapelu tvorili samí muži. Názov nebol jeho, bol to názov kapely. Ako frontman sa stal známym ako Alice Cooper, hoci to nebol práve zámer. Ale on sa s tým zmieril a v dôsledku toho platí ročné licenčné poplatky zvyšku kapely za používanie názvu, pretože patril im všetkým.

Horolezci musia platiť Nepálu poplatky za výstup na Everest

Ak ste dobrodružný typ, možno máte chuť jedného dňa prežiť najväčšie dobrodružstvo a vystúpiť na Mount Everest. Ak nie ste nepálsky občan, nepálska vláda bude od vás potrebovať zaplatiť poplatky za výstup na ich horu. Ten sa líši v závislosti od ročného obdobia, ale ak sa rozhodnete ísť nahor na jar, ako to robí väčšina horolezcov, potom vás čaká poplatok 11 000 USD. Budete tiež požiadaní o poskytnutie poplatku za správu odpadu vo výške 4 000 USD, ktorý vám môže byť vrátený, ak so sebou prinesiete dostatok odpadu. V roku 2023 tento poplatok čelil navrhovanému zvýšeniu na 15 000 USD v snahe kontrolovať počty, pretože ľudia tam stále chodia a umierajú. Nový poplatok vstúpi do platnosti v roku 2025.

snow covered mountain under blue sky during daytime
Autor tejto fotografie je Sébastien Goldberg

Spoločnosť DC vypláca tvorcom komiksov oveľa vyššie honoráre ako Marvel

Nie je žiadnym tajomstvom, že komiksové filmy sú obrovským biznisom a zarábajú doslova miliardy dolárov. Mnohé z týchto filmov sú založené na celých dejoch, ktoré boli prvýkrát vytlačené v komiksoch. Všetky postavy sú, samozrejme, tiež z komiksov. Dostanú teda scenáristi alebo výtvarníci, ktorí stoja za Deadpoolom, Thanosom a Jokerom, svoj kus koláča? Nie až tak veľa, ako by ste si mysleli.

a pile of comics sitting next to each other
Autor tejto fotografie je Erik Mclean

Jim Starlin sa napríklad zaslúžil o vytvorenie Thanosa, obrovského zloducha z dlhej a prepracovanej filmovej série. Vytvoril aj Gamoru a Draxa. Starlin nikdy nepovedal, koľko mu Disney zaplatil za to, že jeho výtvory vložil do toľkých filmov, ale z viacerých zdrojov bolo potvrdené, že Marvel/Disney dáva tvorcom komiksov 5000 dolárov a lístok na premiéru filmu. Porovnajte to so Starlinovým priznaním, že DC mu zaplatilo aj za použitie postavy KGBeast vo filme Batman vs. Superman a zaplatili mu podstatne viac. Ak si na KGBeast nepamätáte, je to preto, že vo filme to bol len obyčajný chlapík a nikdy ho tak nenazvali. Ale DC za neho aj tak zaplatilo, čo znamená, že DC platí podstatne vyššie honoráre aj za vedľajšie postavy ako Marvel za hlavné. O koľko viac? Podľa Starlina viac ako za všetky filmy Marvelu dohromady.

Marvel dostal zaplatené honoráre za každý zápas Hulka Hogana

Neuveriteľný Hulk debutoval v roku 1962, je to jedna z najstarších komiksových postáv spoločnosti Marvel, ktorá sa objavila ešte pred X-Menom, Spider-Manom, Iron Manom a mnohými ďalšími. Väčšina z nás si však pamätá aj iného popkultúrneho Hulka. Hulk Hogan. Komiksy spoločnosti Marvel vlastnia veľkého, svalnatého Hulka. Terry Bollea, známejší ako Hulk Hogan, teda 20 rokov platil spoločnosti Marvel comics honoráre za používanie svojho umeleckého mena.

green and black dragon graffiti
Autor tejto fotografie je Joni Ludlow

Hogan sa objavil na propagačnej fotografii s Lou Ferrignom v 70. rokoch, keď Ferrigno hral v televízii Neuveriteľného Hulka. Niekto si urobil žarty, že Hogan, vyšší a svalnatejší, je skutočný Hulk. Táto prezývka mu zostala a niesol ju v niekoľkých wrestlingových propagáciách. Hogan bol okamžite hviezdou a stále ho predstavovali ako Neuveriteľného Hulka Hogana. Hogan musel upustiť od slova „neuveriteľný“ a odvtedy Marvel dostával 100 dolárov za každý zápas, ktorý odohral. Na 20 rokov. Dostávali aj malú časť zo všetkého Hulkovho tovaru. Táto dohoda pravdepodobne priniesla spoločnosti Marvel milióny.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.