Posledné tri roky bojujeme s rekordnými teplotami a pre rok 2017 to nevyzerá o nič lepšie

409
global warming fotografia
Yuri_B Pixabay

Posledné tri roky boli tie najteplejšie, ktoré sme doposiaľ zaznamenali, no podľa Organizácie Spojených národov (OSN) bude rok 2017 ešte teplejší.

Táto predpoveď všetkých šokovala, pretože ako príčinu zvyšovania teplôt sme doteraz považovali efekt zvaný „El Nino„. Nove výskumy však ukazujú, že teploty po celom svete pomerne rýchlo stúpajú​ a to aj odhliadnuc od tohto efektu.

Prezident Svetovej Meteorologickej Organizácie (SMO) prehlásil, že priemerná teplota od priemyselnej revolúcie stúpla až o 1,1°C.

Ak berieme do úvahy aj efekt El Nino, rok 2016 zostane pravdepodobne ten najteplejší vôbec, no 2017 by sa mal radiť v jeho blízkosti na druhom alebo treťom mieste. S istotou môžeme ale povedať, že roky 2013-2017 sú tie najteplejšie aké sme kedy zaznamenali.

Ako dôkaz si môžeme zobrať štáty južnej Európy, štáty Afriky a časť Ruska ležiacej v Ázii, ktoré zažívajú v posledných rokoch samé rekordné teploty. Medzi ďalšie indikátory patrí aj napríklad topenie ľadovcov a permafrostov v oblasti Arktídy.

Podľa predsedu SMO, Petteri Taalasa, stojí za týmto fenoménom najmä ľudská činnosť – produkcia rôznych plynov, ktoré podporujú skleníkový efekt, a tým zohrievajú našu planétu.

zdroj

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre