Postavili pyramídy skutočne Egypťania alebo im pomáhala iná civilizácia?

4433

Staroveké pyramídy v Gize ohurujú ľudí už odnepamäti. Najvyššia z nich meria 139 metrov a bola postavená približne 2 550 rokov pred naším letopočtom. Nazýva sa Veľká pyramída a dlho patrila medzi najväčšie stavby na svete. Mnoho vedcov sa domnieva, že na jej stavbe sa podieľalo až 20 000 robotníkov a výstavba trvala okolo 20 rokov. Napriek všetkým faktom sa vedci stále nevedia zhodnúť na tom, ako boli pyramídy postavené. Pomáhala im nejaká omnoho vyspelejšia civilizácia? Tu je niekoľko dôvodov, prečo by sme si to mohli myslieť.

Rozmery a váha materiálov

Veľká pyramída je postavená z 2,3 milióna kamenných kvádrov s váhou od 2,5 do 15 ton. Je takmer nepredstaviteľné, ako mohli stavitelia takýto náklad preniesť a uložiť s im dostupnými prostriedkami. Jedna z teórií hovorí, že mnoho robotníkov tlačilo kvádre po drevenej rampe. Zaujímavé je, že v okolí sa nenáchadza žiaden typ dreva, ktorý by takúto záťaž vydržal. Naviac by museli robotníci vytiahnuť a umiestniť jeden kváder každé dve a pól minúty.

pixabay.com, public domain

Komplikovaná sieť tunelov

Tunelový systém pod pyramídami v Gize je veľmi zložitý a vedci neustále objavujú nové chodby a miestnosti. Je natoľko komplikovaný, že sa niektorí domnievajú, že pri jeho návrhoch a stavbe musela zasahovať vyspelejšia civilizácia. Archeológ Brien Foerster nedávno objavil 20 truhiel precízne vyrobených zo žuly. Experti si myslia, že slúžili ako pohrebné miesto pre býkov, ktoré tvorili súčasť starovekých náboženstiev. Problémom je, že nikdy žiadne ostatky býkov nájdené neboli a truhly ostávajú aj naďalej záhadou.

Poloha voči Severnému pólu

Mnohé teórie sa zaoberajú polohou a zarovnaním pyramíd vzhľadom ku Severnému pólu. Os prechádzajúca od severu k juhu má odchýlku len 0,15 stupňa od tej skutočnej. Starovekí Egypťania nemali také technológie ako my dnes, a preto je pre vedcov záhadou, ako túto presnosť dosiahli. Pravdepodobne museli použiť nejaký druh algoritmu, v ktorom zohľadnili aktuálne podmienky.

pixabay.com, public domain

Šachty

Existuje mnoho špekulácií ohľadom šácht vo Veľkej pyramíde. Je to jediná z troch pyramíd, ktorá ich má, a preto priťahujú veľkú pozornosť. Uhly v týchto šachtách korešpondujú s nebeskými telesami, planétami. Akú neznámu technológiu museli starovekí Egypťania použiť, aby dosiahli tak dokonalé zrovnanie?

en.wikipedia.org, CC BY-SA 4.0

20-tonové dvere

Objaviť dvere do pyramídy nebola ľahká úloha, pretože dokonale zapadali do celej konštrukcie. Vstupné dvere sa dali zvnútra otvoriť s využitím jednej ruky. Zvláštne je, že dvere vážia okolo 20 ton. Otvorenie bolo možné vďaka dokonalému vyváženiu dverí. Ako ho však Egypťania pred toľkými tisícročiami dosiahli?

Osem strán pyramídy

Na prvý pohľad sa pyramída javí ako ihlan so 4 stenami, ale pri pohľade zvrchu zistíme, že sa jedná o ihlan s 8 stenami. Vedci sa domnievajú, že tento tvar mal pomôcť udržať kamene na správnych miestach, alebo že sa jedná o výsledok erózie. V každom prípade je fascinujúce, že vruby sú urobené s presnosťou na jeden stupeň.

zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre