Máte modré oči? Potom by vás mohlo zaujímať niekoľko postrehov, ktoré sa k vám viažu

9188

Podľa výskumu inštitútu firemnej genetiky Univerzity v Kodani majú ľudia s modrými očami spoločného predka. Túto informáciu mnohí z nás dobre poznajú, rovnako ako i to, že modrá farba očí je evolučne mladšia ako hnedá. Podľa ďalšieho výskumu sa modrookí ľudia nachádzali a žili v oblasti severne od Čierneho mora. Malo ísť o protoindoeurópskych Árijcov, ktorí priniesli do západnej Európy poľnohospodárstvo.

Modré oči sú recesívnym znakom, to znamená, že aby bol tento gén zdedený, musí byť prítomný u oboch rodičov.

selective focus photo of person's eye iris and eye pupil
Photo od Adrian Swancar na Unsplash

A hoci sa svetlé oči a svetlá pleť spájali s krásou a plodnosťou už od stredoveku, mať krásne modré oči prináša aj niekoľko nevýhod. Teraz si ich poďme predstaviť.

Máte predispozíciu stať sa alkoholikom

a hand reaching for a glass of water
Photo od Bermix Studio na Unsplash

Touto hypotézou sa zaoberalo viacero štúdií, pričom výsledky všetkých sa zhodovali – tým sa vyvodil záver, že ľudia s modrými očami sa častejšie stávajú závislými. Jednoducho, z nejakého dôvodu sa gén pre modré oči spája s génom súvisiacim s nadmernou konzumáciou alkoholu. 

Máte vyššie riziko vzniku rakoviny kože

red roses with white background
Photo od National Cancer Institute na Unsplash

Konkrétne zhubného nádoru kože – melanómu, ktorý nie zriedka spôsobuje smrť. Rovnako ako ľudia s modrými očami vyššiu pravdepodobnosť majú aj ľudí s ryšavou farbou vlasov – tiež sa u nich vo väčšej miere vyskytujú pehy alebo materské znamienka, ktoré sú častým prekurzorom rakoviny kože.

Ste citlivejší na svetlo

Modrá farba znamená, že vaša dúhovka obsahuje menšie množstvo pigmentu, ktorého úlohou je chrániť vaše oči pred škodlivým slnečným žiarením. Tým pádom pri pobyte na ostrom Slnku (ak si zabudnete slnečné okuliare) budete oveľa viac žmúriť ako ktokoľvek iný. Celkovo ste ale i náchylnejší na ochorenia očí ako napríklad makulárna degenerácia.

Hrozí vám cukrovka

black smartphone beside white plastic bottle and black smartphone
Photo od Mykenzie Johnson na Unsplash

Talianski vedci zistili, že u modrookých ľudí je väčšia pravdepodobnosť vzniku tohto chronického ochorenia. Na vine sú zrejme gény spojené s farbou očí.

Vaše reflexy nie sú najrýchlejšie

Anonymous boy experiencing virtual reality headset
Photo od Vanessa Loring na Pexels

Štúdia z roku 1987 zistila, že deti s modrými očami nemajú najrýchlejšie reakčné časy – teda pokiaľ ide napríklad o box, defenzívny futbal alebo bejzbal, a teda aktivity, ktoré vyžadujú okamžité reakcie. Výskumníci užitočne poukázali na to, že modrookým deťom sa darí lepšie, keď si činnosť vyžaduje „premýšľanie“. 

Ľudia majú tendenciu neveriť vám

Aj napriek tomu, že sa modrookí ľudia považujú za atraktívnych, ľudia si voči nim spočiatku držia odstup. Často sú považovaní za chladných a arogantných. 

V spoločnosti ľudí si zvykáte pomalšie 

four women holding drinks while laughing together during daytime
Photo od Elevate na Unsplash

Výskumníci z Berkeley zistili, že modrooké deti vo veku 2 rokov boli hanblivejšie a ostražitejšie voči novým veciam ako iné deti s hnedými očami. 

Ste lepší strategický mysliteľ

Štúdie ukazujú, že ľudia s modrými očami vynikajú predovšetkým v činnostiach, ktoré si vyžadujú vlastné tempo, či už ide o beh maratónu alebo písanie diplomovej práce. 

Lepšie tolerujete bolesť 

man in black crew neck t-shirt
Photo od Usman Yousaf na Unsplash

Týka sa to hlavne modrookých žien (to sa pri pôrode rozhodne hodí). Zároveň v oveľa väčšej miere priťahujete modrookých mužov. Ide o akýsi evolučný proces „kontroly otcovstva”, v prípade, že vaša žena má modré oči rovnako ako vy a narodí sa vám dieťa s modrými očami, môžete si byť istý, že je vaše. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.