Nielen mačky patrili k posvätným zvieratám. Ľudia uctievali aj iné zvieratá, ktoré to sú? Dozviete sa v našom článku.

1493

K uctievaniu zvierat sa pristupovalo najmä v časoch dávno minulých, avšak v niektorých národoch a kultúrach v tomto uctievaní pokračujú dodnes. Niekedy sú zvieratá velebené pre svoj vzhľad, vlastnosti, ktoré sa im pripisujú, inokedy majú význam v rámci mytológie či náboženstva. 

Starovekí Egypťania napríklad uctievali mačky a vážili si ich až do tej miery, že ich po smrti mumifikovali. V Severnej Amerike zase uctievajú hady a v Nepále psy. Či už vás fascinuje história, alebo aj vy máte natoľko radi zvieratá či už domáce alebo hospodárske, že by ste ich najradšej nosili aj na rukách, prečítajte si tento článok, ktorý je vyobrazením toho, že aj zvieratá si zaslúžia rešpekt a obdiv (aj keď sa to niekomu možno bude zdať príliš). 

Psy

Zdroj: wikimedia common

Mnoho ľudí „uctieva“ psov vo forme nekonečnej lásky – častým hladením, škrabaním, kŕmením tými najchutnejšími pamlskami. Obyvatelia Nepálu to ale povýšili na celkom inú úroveň. Každoročne sa tu organizuje päťdňový festival na oslavu psov (počas festivalu majú psy na čele farebné označenie). Za jeho organizáciu zodpovedajú predovšetkým tamojší hinduisti, pre ktorých sú psy poslovia Boha smrti, ktorého si rozhodne nechcú rozhnevať.

Kravy 

Zdroj: wikimedia common

V mnohých kultúrach – súčasných aj starovekých – bola krava považovaná za posvätné stvorenie. Platí to predovšetkým pre hinduistov (veľká časť z nich sú vegetariáni), ktorí využívajú toto zviera len na získavanie mlieka, hnojiva, prípadne ich môžu využiť pri obrábaní polí. Zároveň každoročne oslavujú sviatok Gopastami, v rámci ktorého kravy umyjú, vyčistia a ozdobia kvetmi, aby im prejavili úctu. 

Hady

brown and white snake in close up photography
Photo od David Clode na Unsplash

Možno len málokto vie o tom, že aj hady sú vnímané ako posvätné zviera a to konkrétne v kmeni Hopi zo severnej Arizony. Pri uctievaní ľudia predvádzajú „hadí tanec“. Rituál trvá viac ako týždeň a je mienený ako prosba za dážď v suchom období.

Mačky 

Zdroj: wikimedia common

Starí Egypťania boli skutočnými milovníkmi mačiek. Pociťovali k nim úctu nielen pre ich lovecké schopnosti, ale spájali sa im aj so všetkým magickým. Egypťania si ich vážili až natoľko, že ich obklopovali šperkami a kŕmili ozajstnými delikatesami. V prípade úmrtia mačky, ľudia ešte dlho smútili, v niektorých prípadoch ich dokonca mumifikovali. 

Slony 

Zdroj: wikimedia common

Musíte uznať, že už na prvý pohľad sú slony veľmi majestátne zvieratá. Prirodzene vzbudzujú rešpekt, a tak nemôže byť prekvapením, že sa dostali na tento zoznam. Slony sú posvätným zvieraťom pre obyvateľov Indie.  V hinduizme je slon spojený s konceptom reinkarnácie. V južnej provincii Kerala ľudia obliekajú slony do zdobených kostýmov. Následne sa účastnia rôznych pochodov a prehliadok.

Orly

black and white eagle in close up photography during daytime
Photo od Zaur Ibrahimov na Unsplash

Višňu je všeprenikajúci „Boh udržiavateľ“, druhá osoba hinduistickej svätej trojice trimúrti. Práve Višňu je zobrazovaný s orlom Garudom. Ten sa však dokáže premeniť a nadobudnúť ľudskú podobu. Bráni pred smrťou a zároveň je symbolom zrodenia a vzostupu. Orol je takisto uctievaný aj v mnohých eurázijských kultúrach.    

Tigre 

brown and black tiger showing tongue
Photo od Kartik Iyer na Unsplash

Sú to Kórejci, ktorí prechovávajú k tigrom hlboký rešpekt a obdiv. Disponujú hornatou krajinou, ktorá je vhodným prostredím pre život týchto mačkovitých šeliem. Kedysi boli známi aj ako „národ tigrov“. Tigre predstavujú odvahu a silu, ktorá sa často používa v kórejskom folklóre a symbolike.

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre