7 potravín s úplne neuveriteľnými vedľajšími účinkami

1022

Je prirodzené očakávať, že lieky budú mať vedľajšie účinky. Niektoré sú sotva badateľné a niektoré môžu byť horšie ako stav, ktorý liek lieči. Chápeme však, že je to riziko spojené s liekmi. Niekedy sa zdá, že ľudia zabúdajú, že vedľajšie účinky sa neobmedzujú len na oblasť liekov. Mnohé veci, ktoré konzumujeme, môžu mať svoje vlastné vedľajšie účinky a niektoré z nich sú oveľa prekvapivejšie, než by ste si vedeli predstaviť.

Škótsky hrášok potláča hlad, ale dodáva energiu

Škótsky hrach, nazývaný aj horká vika, bol plodinou, ktorá sa kedysi pestovala v stredoveku. Hľuznatá rastlina údajne chutí ako sladké drievko a používala sa ako prostriedok na potlačenie chuti do jedla. Tí, ktorí ju jedli, strácali chuť na jedlo a pitie. Existujú dôkazy, že rastlina dokáže viac než len zahnať hlad. Príbehy hovoria o horaloch, ktorí ju používali na pôsobivé silové výkony, a o rímskych vojakoch, ktorí ju používali na udržanie sa počas dlhých bojov proti nepriateľom.

Zdroj: Wikimedia Commons

Odhliadnuc od schopností zvyšovať výkonnosť, v modernej dobe sa pozornosť sústredila na potenciálne využitie tejto plodiny ako pomocný prostriedok pri diéte, pretože rastlina, ktorá vás dokáže presvedčiť, aby ste prestali jesť, a tým schudli, by stála za investovanie. Jednou z veľkých prekážok jej pestovania v masovom meradle je to, že sa ťažko pestuje a zbiera, ale rastlina, ktorá vám dodáva rozsiahlu energiu a umožňuje vám zabudnúť na hlad, stojí za to, aby ste sa ju pokúsili vypestovať.

Zázračné bobule blokujú chuť kyslosti

Niekoľko rokov sa na mnohých stránkach na internete predávalo niečo, čo sa nazývalo Miracle Berries ako novinka. Stále ich môžete nájsť na predaj v mnohých maloobchodných predajniach, ale už nie sú také známe ako predtým. Plody, nazývané aj zázračné ovocie alebo Synsepalum dulcificum, pochádzajú zo západnej Afriky a majú jedinečnú schopnosť meniť chuť niektorých potravín. Výhodou zázračného ovocia je, že eliminuje kyslé potraviny. Preto všetko, čo jete za normálnych okolností kyslé, bude chutiť sladko. Je to vďaka glykoproteínu nazývanému mirakulín, ktorý sa v ovocí nachádza. Viaže sa na chuťové receptory na jazyku a aktivuje sa v prítomnosti kyseliny, ktorá sa nachádza v kyslých potravinách. Približne až hodinu alebo dve môžete vnímať kyslé ako sladké.

Zdroj: Wikimedia Commons

V minulosti boli pokusy použiť ovocie ako náhradu sladidiel, aby si diabetici a iní ľudia s obmedzujúcou diétou mohli vychutnať chuť sladkých vecí bez pridania cukru, ale tieto snahy stroskotali na potrebe ďalších testov. Od tohto plánu sa upustilo a mnohomiliardový priemysel s cukrom a sladidlami pokračuje ako doteraz.

Salema porgy je halucinogénna ryba

Na svete existuje viac ako 32 000 druhov rýb, ale pokiaľ ide o potravu, ľudia pravidelne konzumujú len niekoľko desiatok druhov. Tie, ktoré využívame, majú často pomerne jemné mäso a dajú sa ľahko variť alebo pripraviť spôsobom, ktorý si väčšina milovníkov morských plodov obľúbi. Existuje aj malá podskupina rýb, ktoré sa často nekonzumujú, napríklad sviňucha salemová, ktorá vám spôsobí halucinácie.
V arabčine ju nazývajú „ryba, ktorá vytvára sny“ a možno ju nájsť vo východných vodách okolo Európy a Afriky. Niektorí ľudia môžu rybu pokojne zjesť a vôbec nič sa im nestane, zatiaľ čo iných môžu halucinácie trápiť až tri dni.

Zdroj: Wikimedia Commons

Jedna osoba uviedla, že počula výkriky ľudí a vtákov, zatiaľ čo iná bola obklopená obrovskými stonožkami. Halucinácie spúšťa niečo, čo sa nazýva ichtyoallyeinotoxizmus, ale veda stále nevie, ako a prečo to spôsobujú len niektoré časti ryby.

Hovädzie sušené mäso zrejme vyvoláva mániu

Zlá správa pre fanúšikov sušeného hovädzieho mäsa: toto slané mäso môže spôsobovať psychiatrické ochorenia. Nie je to konkrétne sušené mäso, skôr dusičnany v ňom, ktorých by ste sa mali obávať. To znamená, že rovnaký účinok môže mať aj iné údené mäso, napríklad saláma alebo Slim Jims.

a wood cutting board with brown objects on it
Photo by Alex Bayev on Unsplash

Pokusy na potkanoch ukázali, že po niekoľkých týždňoch stravy s vysokým obsahom dusičnanov sa u nich prejavuje manické správanie.

Margarín môže spôsobovať agresivitu

História margarínu siaha až do Napoleonových čias, keď francúzsky cisár hľadal lacnú alternatívu masla. Vtedy to bol hovädzí loj rozmiešaný s mliekom. V súčasnosti sa väčšina margarínu vyrába z rôznych rastlinných olejov a po otvorení vydrží približne dva až tri mesiace, čo je na úrovni masla, ale stále je celkovo lacnejší. Jedna vec, ktorú o margaríne nereklamujú, je, ako môže ovplyvniť vašu náladu. Ukázalo sa, že práve transmastné kyseliny v potrave vedú k agresivite. V Spojenom kráľovstve výskum stravy väzňov ukázal, že pri doplnení vitamínov, minerálov a najmä omega-3 mastných kyselín sa prejavil 37 % pokles násilných trestných činov. Výskum tiež poukázal na to, že omega-3 mastné kyseliny sa v modernej dobe konzumujú oveľa menej ako pred desiatkami rokov, pretože ich vytlačili najmä omega-6 mastné kyseliny, ako napríklad tie, ktoré sa nachádzajú vo fastfoodoch a výrobkoch ako margarín.

Zdroj: Andrew Filer/Flickr

V súčasnosti sa transmastné tuky považujú za „zlé tuky“, ale ich dôvod sa zvyčajne spája skôr so zdravím srdca a rakovinou než s ich vplyvom na myseľ. Umelé transmastné tuky sú v USA zakázané, ale tie prirodzene sa vyskytujúce nie.

Pohľad na červené mäso upokojuje mužov

Muži milujú steaky, hamburgery, grilovanie a testosterón. Ukázalo sa, že za týmto starým stereotypom sa skrýva viac vedeckých poznatkov, než by ste si mysleli. Mäso má na mužov upokojujúci účinok. Trochu zvláštnejšie ako to, že mäso upokojuje mužov, je to, že to nemá nič spoločné s jedlom. Je to vedľajší účinok samotného pohľadu na mäso. V rámci pravdepodobne veľmi zvláštneho experimentu bola skupina mužov požiadaná, aby sa pozerali na rôzne fotografie a zároveň počúvali herca, ktorý recitoval repliky. Ak herec pokazil nejakú repliku, skúmaní muži mu mohli spôsobiť nejaký trest.

raw meat on brown wooden chopping board
Photo by John Cameron on Unsplash

Výsledky ukázali, že muži boli menej náchylní na ukladanie prísnych trestov, keď sa pozerali na obrázky červeného mäsa. Nakoniec to bol protiintuitívny výsledok, keďže sa očakávalo, že krv, mäso a smrť budú vzbudzovať agresiu.

Toxín v niektorých mäkkýšoch môže spôsobiť amnéziu

Niektorí ľudia majú veľmi vážne alergie na mäkkýše, ktoré môžu byť smrteľné. Všetci ostatní si musia dávať pozor na zle pripravené alebo skladované mäkkýše, pretože sú známe tým, že ak sa s nimi nezaobchádzalo bezpečne, môžu spôsobiť otravu jedlom. A všetci sa musíme obávať potenciálnej toxicity mäkkýšov, ktorá môže spôsobiť amnéziu. Toxín infikuje lastúrniky, ako sú mušle a slávky. Môžu sa variť v pare, ale varenie v pare nie vždy stačí na to, aby sa toxín zničil. V roku 1987, keď bol toxín prvýkrát identifikovaný, vypukla epidémia, ktorá viedla k trom úmrtiam a viac ako 100 prípadom infekcie. Okrem straty pamäti môžu obete trpieť zvracaním a hnačkou, dezorientáciou, závratmi a svalovou slabosťou. U niektorých pacientov sa objavili dlhodobé kognitívne problémy.

black fish on black round container
Photo by Nikolay Smeh on Unsplash

Príčinou nie sú samotné mäkkýše, ale kyselina domoová, ktorá môže kontaminovať mäkkýše. Kyselinu domoovú vytvárajú diatómy, druh rias, ktoré sa nezabíjajú teplom.

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre