5 potravín vyrobených z výkalov, zvratkov alebo slín. Jedli by ste ich?

5155

Dávame si záležať na tom, aby naše potraviny boli čo najčistejšie. Existujú dokonca vládne agentúry, ktoré sa tejto úlohe venujú, a niektoré z najbežnejších postupov v našich vlastných kuchyniach sú zamerané na udržiavanie čistoty našich potravín. Je to v našej prirodzenosti. Napriek tomu máme slobodnú vôľu a môžeme sa rozhodnúť vzdorovať svojej prirodzenosti, aj keď sa niekedy naozaj zdá, že by sme nemali. Ľudia vyvinuli potraviny vyrobené z niektorých vecí, ktoré sa nám najviac hnusia.

Kopi Luwak

Kávu milujeme, a to v toľkých druhoch, koľko si len môžeme priať, z exotických lokalít celého sveta. Ale jedna konkrétna lokalita môže aj milovníkov kávy prinútiť k zamysleniu – Kopi Luwak, najdrahšia káva na svete, sa vyrába z kávových zŕn, ktoré prešli tráviacim systémom cibetiek. Cibetka miluje kávu takmer rovnako ako my. Zje tie najvyberanejšie kávové čerešne, ale kávové zrná nestrávi. Po tom, ako zrnká prejdú procesom trávenia, sú menej kyslé, obsahujú menej bielkovín a menej kofeínu. Nakoniec z toho vznikne jemná, aromatická a málo horká káva Kopi Luwak, ktorá je cenená po celom svete.

person holding black cup on top of person's lap
Autor tejto fotografie je Maria

Zelený čaj z trusu pandy

Exkrementy pandien sú bohaté na vitamíny a minerály obsiahnuté v bambuse, ktorý konzumujú. Podnikateľ v oblasti čaju – An Yashi, prednášajúci z univerzity Sinchuan a odborník na divokú prírodu, využil pandí trus na výrobu jedinečného zeleného čaju. Jeho čaj je hnojený trusom, čo má mimoriadny účinok. Hovorí: „Rovnako ako zelený čaj, aj bambus obsahuje prvok, ktorý môže zabrániť rakovine a posilniť protirakovinové účinky zeleného čaju, ak sa použije ako hnojivo pre čaj.“ An Yashiho zelený čaj z pandieho trusu má cenu 35 000 dolárov.

white ceramic teacup on brown wooden table
Autor tejto fotografie je Na visky

Un, Kono Kuro

Názov tohto piva je slovnou hračkou na japonské slovo pre sračky, Unko. Toto pivo, ktoré vyrobil pivovar Sankt Gallen so sídlom v Kanagawe, sa vypredalo v priebehu niekoľkých minút po tom, ako bolo k dispozícii. Stout sa vyrába z ingrediencie, ktorá je pre pivá nezvyčajná – kávy. Ešte nezvyčajnejšie je, že kávové zrná boli zozbierané od ochotných slonov z thajskej nadácie Golden Triangle Elephant Foundation. Podobne ako Kopi Luwak, zrná prechádzajú tráviacou sústavou. Na rozdiel od cibetiek sa väčšina zŕn pri tomto procese zničí. Dovnútra sa dostane 33 kilogramov, ale z druhého konca vyjde len 1 kilogram. Za 104 dolárov získate 35 gramov tejto jedinečnej kávy, ak by ste si chceli vylepšiť svoje vlastné mikropivovary.

Zdroj: soranyan/Flickr

Tradičná Chicha

Chicha je kukuričné pivo, ktoré sa varí v Andách. Tento nápoj vznikol pred tisíckami rokov a zohrával veľkú úlohu v kultúrach skupín, ako sú Inkovia a Aztékovia, ktorí považovali opilstvo za duchovnú činnosť a spoločné pitie za prejav priateľstva. Tradične sa tento nápoj varí inak ako väčšina verzií v súčasnosti. Aby sa začal proces fermentácie, pivovarníci Chicha začínali dôkladným spracovaním kukurice jazykom, pričom ju úplne zvlhčili vlastnými slinami. Enzýmy v slinách stačia na to, aby kukuričný škrob spracovali na fermentovateľný cukor. Tento krok sa uskutočňuje pred varením piva, takže konečný produkt je sterilný a niektoré pivovary stále vyrábajú nápoj tradičným spôsobom.

Zdroj: CHeitz/Flickr

Klobásy s detskými výkalmi

Pri výrobe klobás zohráva veľkú úlohu bakteriálna fermentácia. Preto sa nemusí zdať ako prehnané, keď vedci tvrdia, že vyvinuli spôsob fermentácie klobás, ktorého výsledkom by mohla byť zdravá potravina bohatá na baktérie, podobne ako probiotické jogurty. Háčik? Použité baktérie boli získané z detských výkalov. Vedci, ktorí stoja za týmto vynálezom, kultivovali nazbierané baktérie zo 43 vzoriek stolice a použili ich pri výrobe šiestich dávok bravčovej klobásy. Všetky tieto klobásy boli testované profesionálnymi degustátormi, ktorí uviedli, že ich chuť bola na nerozoznanie od normálneho fuetu.

hanging raw meats
Autor tejto fotografie je Edi Libedinsky

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre