Povery, ktorým námorníci uprene verili! Toto im malo priniesť šťastie alebo smolu.

2445

Starí ľudia a povery sa k sebe hodia asi tak ako námorníci a povery, jednoducho to k sebe patrí. Verte, že nepoznáte ľudí, ktorí by boli poverčivejší ako títo zanedbaní tvrdí chlapi z mora. Musí to snáď byť ich štýl života, ktorí ich “núti” veriť a spoliehať sa na nadprirodzené sily.

Každý z nás počas svojho života zažil vrtkavosť a nevyspytateľnosť počasia – bolo teda celkom logické a prirodzené, že sa po čase námorníci začali obracať na rôzne povery, ktoré im dávali nádej.

Symboly, rituály a situácie, ktoré prinášali šťastie alebo naopak smolu. Ktoré to boli? Dozviete sa v našom článku.

Banány prinášajú nešťastie

Zdroj Charlotte Harrison

Vziať si so sebou na loď banány jednoducho znamenalo privodiť posádke smolu. Ako sa to myslí? Námorníci verili tomu, že to bude mať negatívny vplyv na ich lov rýb. Táto povera vznikla ešte v roku 1700, keď obchodné lode prepravovali banány, pričom ich museli na trh doviezť skôr ako sa pokazili. Kvôli banánom teda vznikali problémy v oblasti rybolovu, takže to dávali za vinu tomu sladkému ovociu.

Pískanie povzbudzuje vietor, s čím ale súvisia aj búrky

Zdroj Annie Spratt

Niektoré povery ovplyvňujú niečo, čo môže najskôr priniesť šťastie, ale neskôr aj smolu. Tu je dokonalý príklad. Námorníci verili, že ak zapískajú píšťalkou privolajú vietor do plachiet, čo považovali za ohromnú výhodu. Niekedy ale mohla prísť aj búrka a s ňou spojené komplikácie.

Albatros signalizuje šťastie

Albatros je vo svete námorníkov jedným z najznámejších symbolov šťastia. Námorníci verili, že albatrosy nesú duše mŕtvych členov posádky, ktoré ich chránia na ich plavbách a dávajú na nich pozor.

Ak bol albatros zranený alebo zabitý znamenalo to, že sa loď s posádkou dostane do veľkých problémov. Doslova to malo znamenať jej skazu.

Plavba v piatok vedie ku katastrofe

Zdroj Towfiqu barbhuiya

Bežný ľudia sa na piatok tešia a nevedia sa ho dočkať. Jediný prípad, kedy môžeme byť v piatok ostražitý je v piatok trinásteho, avšak námorníci vnímali každý piatok ako hrozbu. Bol to deň, kedy sa snažili byť obzvlášť opatrní, pretože verili, že vyjsť na more v tento deň prináša smolu. Pôvod tejto povery nie je známy, no pravdepodobne za tým budú skutočne zlé skúsenosti námorníkov.

Verili, že tetovanie ich ochráni pred nešťastím

Zdroj Collins Lesulie

Európski námorníci spočiatku nemali s tetovaniami veľa skúseností. To sa začalo medzi nimi rozmáhať až v 18.storočí, keď sa dostali na ostrovy v južnom Tichomorí. Tu sa k nim totiž dostali povery o tom, ako tetovanie prináša šťastie a odháňa smolu. Čím viac túžil mať námorník šťastia, tým viac tetovaní mal na svojom tele. Okrem typických tetovaní v podobe kotvy, im tetovali aj zvieratá, čo malo námorníkom zabezpečiť dostatok potravy a ochrániť ich tak pred hladomorom.

Krátky strih vlasov mal vyvolať hnev boha Neptúna

Zdroj iggii

Námorníci boli známi svojim vzhľadom, ktorý nebol príliš upravený ale práve naopak, skôr pôsobil (a teda aj bol) zanedbaným dojmom. Na palube lode boli totiž podmienky k životu veľmi ťažké a obmedzené. Veľa práce, nekvalitné jedlo, obmedzené zdroje sladkej vody. Možno ich dlhé vlasy boli príčinou tohto, no existuje aj povera, ktorá hovorí o tom, že vďaka dlhým vlasom sa námorníci vyhli Neptúnovmu hnevu.

Námorníci si mysleli, že boh morí bude považovať to, ak si ostrihajú vlasy za obetu konkurenčnej bohyni Proserpine.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre