Povery sú súčasťou nášho života. Poďme si zhrnúť niekoľko najzaujímavejších o slobodných dievčatách.

368

Povery nás sprevádzajú po celý život. Počúvali sme ich od našich starých mám, mám a raz ich možno budeme rozprávať vlastným deťom. Ide o akýsi kultúrny poklad. Niečo, čo nedokážeme vysvetliť, ale napriek tomu je to pre nás vzácne a veríme tomu. Väčšinou sa chceme len zabaviť, ale pravdou je, že už je to v nás zakorenené. 

Povery môžu byť všeobecné, týkajúce sa rôznych oblastí, ale takisto sa môžu viazať ku konkrétnemu dňu, sviatku – ako napríklad k Štedrému dňu, svätej Lucie alebo k fašiangom. Takisto môžu byť zamerané na slobodné dievčatá. Možno sú to len babské reči a možno niečo pravdy na tom bude. Koniec koncov trochu mágie a tajomna v živote ešte nikomu neublížilo.

Poďme si teda povedať niekoľko zaujímavých povier, nielen z nášho územia. Sme zvedaví koľko z nich vám bude známych. 

Kikiríkanie kohúta

Zdroj Dušan veverkolog

Stará nemecká povera tvrdí, že ak by slobodné dievča, panna, chcela vedieť, či sa do roka vydá, mala by ísť na Štedrý deň do kurína a zaklopať na dvere. Ak sa ozve kohút – vydá sa, no ak sliepka – nebude mať šťastie. 

Pozor na žlté kvety 

Zdroj Earl Wilcox

V Rusku znamená kytica žltých kvetov všetko možné, len nie náklonnosť alebo prejav lásky. Táto farba údajne symbolizuje neveru, a aj keby dotyčný neverný nebol, má to vzťah prekliať a priniesť do neho nezhody. 

Holubice

Zdroj 卡晨

Povier týkajúcich sa vtákov je vo svete prekvapivo dosť. A čo symbolizujú také holubice? Asi vás neprekvapí, že to má byť práve svätosť, pokoj a láska. Hovorí sa o nich, že si celý život zostávajú verní, ako sa hovorí v dobrom aj v zlom. Preto sa aj vypúšťajú na svadobných obradoch, aby manželom zaručili šťastie. 

Chyťte svadobnú kyticu 

Zdroj Tom Kulczycki

Táto svadobná tradícia (ktorá je stále široko praktizovaná) siaha až do 14. storočia a pôvod má v Anglicku. Slobodné dievčatá si tu trhali kúsok z nevestiných svadobných šiat alebo kvietok zo svadobnej kytice, aby si “ukradli” kúsok svadobného šťastia aj pre seba. Postupom času sa zaužívalo hádzanie celej kytice. Žena, ktorá ju chytí, sa má v najbližšej dobe vydať. 

Pozor na metly 

Zdroj Magnus S

Teraz vám predstavíme pomerne bizarnú taliansku poveru – slobodným ľuďom nikdy nesmiete zamiesť topánky, pretože sa nikdy nevydajú/neoženia. Preto ak nechcú zostať slobodní, metlám sa radšej vyhýbajú. 

Vyplač si srdce

Zdroj shahin khalaji

V čínskej kultúre veria, že ak začne budúca nevesta 15 – 30 dní pred svadobným dňom plakať prinesie jej to šťastie do manželstva. Čím viac sĺz vyroní, tým viac pekných dní ju čaká. 

Veniec z bylín 

Zdroj Ekaterina Ekaterina

Uvitými vencami z deviatich bylín sa zdobili dievčatá, ale aj izbičky, stodola a chliev. Dievčatá niekedy púšťali po vode celé vence, inokedy do potoka vhadzovali iba samotné kvety. Ak veniec doplával ďaleko, dievča sa mohlo vydať ešte v tom roku. Ak sa niekde zasekol, znamenalo to, že svadba sa ešte v tom roku konať nebude.  

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre