Čierna mačka, zrkadlo alebo číslo 13 – aký je pôvod tých najbežnejších povier?

5741

Už ako deti sme počúvali a verili na rôzne povery. Príliš sme sa nezamýšľali nad ich pôvodom alebo významom. Jednoducho nám prišli fascinujúce svojou záhadnosťou. A predsa, nikto nechcel riskovať, že mu to prinesie nešťastie. Istá ich časť sa môže zakladať na realite, no racionálne zmýšľanie človeka ich už do veľkej miery odmieta. 

Stále je však hlboko v nás zakorenený iracionálny strach či obavy, aj keď si to niekedy nechceme priznať. Či už poverám veríte alebo nie, rozhodli sme sa predstaviť vám tie najznámejšie – ich pôvod a význam vo svete. 

Čierna mačka vám prejde cez cestu 

black cat in gray scale
Photo od Łukasz Rawa na Unsplash

Aj napriek tomu, že v starovekom Egypte, či Grécku boli mačky veľmi vážené a uznávané zvieratá, neskôr sa našli krajiny, ktoré verili, že ak vám mačka skríži cestu, prinesie vám to nešťastie. 

V Amerike sa táto povera mohla začať šíriť počas honov na čarodejnice. Predpokladalo sa, že čarodejnice majú veľkú moc, v rámci ktorej môžu komunikovať so zvieratami a prinútiť ich, aby konali tak ako im povedia. Najviac sa s čarodejnicami spájali práve mačky, najmä tá čierna – ľuďom pripomínala démona. Preto si ju nespojili s ničím dobrým. 

Rozbité zrkadlo

person holding round mirror
Photo od Jeremy Yap na Unsplash

Snáď nie je nikto, kto by vo svojom domove nemal aspoň jedno jediné zrkadlo. Väčšina z nás ale naň dáva obrovský pozor, hlavne pri jeho čistení. Hovorí sa totiž, že ak rozbijete zrkadlo, čaká vás 7 rokov nešťastia. 

Táto povera dosť možno pochádza z čias, kedy boli zrkadlá považované za luxusné predmety a náklady na výmenu rozbitého zrkadla by sa rovnali siedmim rokom roľníckeho platu. Pravdepodobne má ale táto povera ešte oveľa hlbšie korene a siaha až do čias Rimanov. 

V tých časoch sa totiž zrkadlo používalo na veštenie – malo predpovedať budúcnosť toho, kto sa do neho pozrel. Ak by teda došlo k rozbitiu zrkadla, malo to znamenať, že danú osobu čaká tragédia alebo aj náhla smrť.

Prejsť popod rebrík

black metal ladder leaning on white wall
Photo od Lance Grandahl na Unsplash

Niekomu by nenapadol jediný logický dôvod, prečo by tak nemohol urobiť. Iný zase veria, že prejsť popod rebrík prináša smolu. Pôvod tejto povery sa líši a je len na vás, či a ktorej verzii veríte. 

Rebrík opretý o stenu vytvára trojuholník – jeden z najposvätnejších egyptských symbolov. A teda ak prejdete popod narušíte geometrický útvar a jeho symboliku, čím si rozhneváte bohov. Túto symboliku neskôr prevzali kresťania, len namiesto trojuholníka verili v svätú trojicu.

Klopanie na drevo

brown wooden plank in close up photography
Photo od Andrey Haimin na Unsplash

Poznáte tú situáciu, keď niečo poviete a celkom reflexívne zaklopete na drevo, aby ste svoje tvrdenie nezakríkli, a aby sa stalo tak ako ste vraveli. 

To, prečo to ľudia robia pochádza ešte z pohanskej viery, že na stromoch žili len dobrí duchovia. Ak ste si niečo želali, napríklad aby vás chránili alebo ste im chceli za niečo poďakovať, komunikovali ste s nimi tak, že ste zaklopali na drevo. 

Ďalším možným vysvetlením by bolo, že klopete na drevo, aby ste odohrali zlých duchov – kresťania totiž verili, že drevo je symbolom Kristovho kríža. 

Želania 

white icing Happy Birthday cake
Photo od Raychan na Unsplash

Želať si môžeme pri rôznych príležitostiach, či už keď máte oslavu, na ktorej vás čaká torta so zapálenými sviečkami a vy ich máte so želaním na perách sfúknuť. Ďalším príkladom sú želania pri sledovaní meteorov, alebo pri hádzaní mince do fontány. 

Pôvod tejto povery však vôbec nie je známy. Možno jednoducho ľudia prikladali niektorým pre nich príjemným a čarovným okamihom priveľký význam. 

Číslo 13

red and white 10 print on gray and white board
Photo od Kind and Curious na Unsplash

Niekto má číslo 13 ako šťastné, no takých ľudí je málo, skôr sa nám spája s nešťastím a problémami. História tohto čísla zasahuje až do čias, kedy vznikol Hammurabiho kódex, v ktorom je z nejakého dôvodu vynechaný 13. zákon – a tak vznikla predstava, že to číslo musí byť nešťastné. 

Nepríjemnosť tohto čísla dopĺňa aj to, že nasleduje za číslom 12, ktoré je považované za dokonalé – rok má 12 mesiacov, deň vieme rozdeliť na polovicu a vznikne 12 a 12 hodín. No či už je náš strach opodstatnený alebo nie, pravdou zostáva, že povery majú veľkú moc, až takú, že niekde nestavajú 13.poschodové budovy, alebo skrátka 13.poschodie nazvú inak. 

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Miriam
8. októbra 2023 8:41

piatok 13 sa spaja aj s upalenim kriziakov (da sa to dohladat aj na wiki) aj z tohto dovodu sa zacalo hovorit o 13 ako o nestastnom cisle hlavne s kombinaciou s piatkom