Lovci potkanov – áno, aj také povolanie kedysi existovalo a ľudia si vedeli dobre zarobiť

924

Vieme, že existujú takzvaný lovci pokladov, ale vedeli ste o tom, že za čias kráľovnej Viktórii bolo pomerne “bežné” aj povolanie lovec potkanov?

Potkany boli, sú a vždy budú súčasťou ľudských obydlí, no keď zapátrame a dozvieme sa niečo málo o hygiene ľudí, ale i miest v danom období, bude nám okamžite jasné, prečo boli potkany premnožené. Byť lovcom potkanov však nemohlo byť také jednoduché, navyše sa jednalo o veľmi špinavú a nechutnú prácu, ktorú vo väčšine prípadov vykonávali chudobní ľudia, ktorí by si zaslúžili viac uznania. 

these weren t your average rats rat catchers were after the brown ones with the big and 3 photo u2
Zdroj: ranker.com

Nebyť ich, ľudia by mali oveľa väčšie škody na majetkoch, nehovoriac o tom nepríjemnom pocite, ktorý vás všade prenasleduje. 

Ich práca bola nesmierne dôležitá aj z hľadiska bránenia šíreniu rôznych ochorení (kam neodmysliteľne patrí i mor) alebo ochrane potravín pred kontamináciou a následnou skazou. Napriek ich dôležitosti nám dnes predstava platenia za lov potkanov príde možno trošku absurdná. 

Dovoľte nám teda bližšie vám predstaviť túto fascinujúcu profesiu. 

Lov potkanov predstavoval lukratívny biznis 

rats became legit thanks to rat catchers photo u2
Zdroj: ranker.com

Väčšina lapačov potkanov boli jednoduchí, chudobní ľudia, ktorí potrebovali k prežitiu každú mincu. Navyše sa im táto práca nezdala až tak fyzicky náročná a mohli ňou získať slušné financie. Nebolo žiadnym prekvapením, že sa spomedzi nich našli aj ľudia, ktorí prišli na ešte lepší spôsob ako zarobiť viac alebo si prácu uľahčiť. Namiesto toho, aby sami lovili potkany, využívali psy alebo fretky. Ďalším skvelým nápadom bolo množiť potkany v ešte väčšej miere, aby viac ulovili, a teda dostali viac zaplatené. 

Chov špecifických potkanov pre bohatých a slávnych 

To, že cielene chovali potkany, aby viac ulovili a dostali viac zaplatené bola jedna vec. Opäť sa však našli kreatívci, ktorí prišli na skvelý nápad – šľachtili potkany tak, aby niečím vynikali – veľkosťou, sfarbením alebo dostali veľmi slávne meno a boli umiestnené do pozlátených klietok. Takéto potkany si potom kupovali bohatí ľudia, aby sa nimi mohli chváliť. 

Potkany ako návnady pre psov 

rat hunters didn t always exterminate their prey photo u1
Zdroj: ranker.com

V roku 1835 bolo zakázané používať návnady pri krvavých športoch zvierat ako sú medvede alebo býky, avšak o potkanoch sa v danom zákone nič nehovorilo. Ulovené potkany sa umiestnili do jamy spolu so psami a uzatvárali sa stávky na to, ako dlho bude psovi trvať, kým potkana usmrtí alebo koľko sa mu ich podarí usmrtiť za aký čas. Ďalší “skvelý” spôsob ako zarobiť aj ďalšie peniaze z lovu potkanov. 

Lov potkanov má svoj vlastný sviatok

rat catching has its own holiday photo u1
Zdroj: ranker.com

Určite si väčšina ľudí s určitým povolaním myslí, že práve oni by si zaslúži byť oslavovaní do takej miery, že bude stanovený sviatok venovaný tejto profesii, ktorý by sa každý rok oslavoval. Sviatok lovcov potkanov existuje a slávi sa 26.júna v nemeckom Hameline (skôr na počesť legendy o Potkaniarovi). Mimo tohto nemeckého mesta sa slávi 22.júla. Históriu týchto osláv môžeme vysledovať až do roku 1300!

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.