Poznáte 5 najdrahších obrazov v histórii?

1901

Ľudia sú ochotní zaplatiť za čokoľvek – za plechovku čistého kanadského vzduchu, za zlaté Lamborghini alebo aj za obrazy. Na tom by nebolo nič zlé, ale keď sa cena za kus jedného plátna vyšplhá na 300 miliónov dolárov, zaujme to každého. Pozrite si zoznam 5 najdrahších obrazov.

  1. Amedeo Modigliani: Nu couche – 170,4 milióna $

Amedeo Modigliani sa síce narodil v talianskom Livorne, ale bol príslušníkom Parížskej školy. Okrem toho bol aj alkoholik, drogovo závislý a zomrel na tuberkulózu. Jeho štýl bol jedinečný, ovplyvnili ho hlavne africké sochárstvo, Cézanne (ten ešte v tomto zozname zohrá úlohu) a kubizmus. Obraz Nu couche kúpil za 170,4 milióna dolárov šanghajský zberateľ umenia Liu Yiqian a trvalo mu to iba 9 minút.

151109-nu-couche-2005_c99955a7fd20951cbe1d17948561a251-nbcnews-ux-2880-1000

  1. Pablo Picasso: Les Femmes d’Alger (Verzia O) – 179,3 milióna $

Les Femmes d’Alger alebo aj Alžírske ženy sú séria 15 obrazov a výkresov, ktoré najprv kúpila parížska galéria v roku 1956 za viac ako 200-tisíc dolárov. Vtedy ešte netušili, že za Verziu O bude v roku 2015 ochotný niekto zaplatiť 179,3 milióna dolárov. Je to zarážajúce, pretože podľa kritikov ide o jeden zo slabších zo sklonku jeho kariéry, ktorý je pritom jeho najdrahším dielom. O kupcovi tohto obrazu, Hamad bin Jassim bin Jaber bin Mohammed Al Thaninovi, hovoria, že by mal za kúpu tohto obrazu žiadať odškodné.

picasso-femmes-d-alger

  1. Mark Rothko: No 6 – 186 miliónov $

Mark Rothko je uznávaný americký umelec 20. storočia, ktorý sa nehlásil k žiadnemu prúdu, ale vďaka jeho tvorbe ho väčšina kritikov radí k abstraktnému expresionizmu. Jeho diela sú si veľmi podobné a často sa na nich strieda iba farba, no motív ostáva rovnaký. Svoje obrazy pomenoval minimalisticky, čoho dôkazom je aj meno tretieho najdrahšieho obrazu histórie. Namaľoval ho v roku 1951 a bol predaný ruskému miliardárovi Dimitrimu Rybolovlevovi, ktorého fanúšikovia futbalu poznajú ako majiteľa klubu AS Monaco.

1x-1

  1. Paul Cézanne: Hráči kariet – 274 miliónov $

274 miliónov dolárov bola ochotná zaplatiť za obraz Paula Cézanna katarská rodina al-Sání, ktorá je zároveň vládnucou dynastiou v Katare od roku 1825. Suma, za ktorú by ste si dokázali kúpiť , išla do plátna tohto francúzskeho génia, ktorého tvorba sa pohybuje medzi impresionizmom a kubizmom.

jaz419f3d_paul

  1. Paul Gauguin: Nafea Faa Ipoipo – 300 miliónov $

Aj najdrahší obraz na svete namaľoval Francúz, bol to jeden z popredných postimpresionostických maliarov, ktorého maľba Nafea Faa Ipoipo, čo v preklade z tahitštiny znamená „kedy sa vezmete“, hovorí nielen o ženách, ale aj o tahitskej kultúre. Hoci za by ste zaplatili toľko, čo za poriadny rodinný dom v Londýne, meno kupca ostalo utajené, v kuloároch sa však šepká, že skončilo opäť v Katare.

obraz

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre