Poznáte týchto 5 tipov na prípravu skvelej kávy?

1686

Začať deň so šálkou skvelej kávy je pre niektorých z nás samozrejmosťou. Nie všetci si ju však vedia pripraviť doma tak lahodne, že by na ňu mohla byť hrdá aj vaša obľúbená kaviareň. Vďaka týmto piatim tipom si však zvládnete uvariť skvelú kávu aj bez toho, aby ste mali . Čím začať?

zaujimavysvet-6

  1. Pravidlo 15

Ak to myslíte s prípravou skvelej kávy naozaj vážne, musíte robiť aj (od)vážne kroky. Veľmi striktným pravidlom, ktoré vás nasmeruje na cestu úspechu za tajomstvom správnej prípravy kávy, je pravidlo 15. To hovorí o tom, že káva musí byť upražená najneskôr 15 mesiacov po jej zbere. Pokračuje tým, že upražená káva by mala byť zomletá najneskôr do 15 dní a zomletá káva pripravená do 15 minút. Náročné a striktné pravidlo, ale oplatí sa ho dodržať.

  1. Kvalitná káva je základ

Otázka: Kde kupujete kávu? Ak ste odpovedali, že v supermarkete, robíte chybu. Zabudnite na obrovské značky, ktoré predávajú svoj tovar v hypermarketoch, kde kávu môžu aj nesprávne skladovať. Ideálne je objaviť vo vašom meste pražiareň, kde predávajú skvelé a vždy čerstvé kávové zmesi. A je len na vás a vašich chutiach, či si , robustu alebo inú zmes. Základom je kvalita a čerstvosť.

  1. Akú kvalitnú vodu máte?

Tipnite si, čoho najviac obsahuje šálka kávy. Presne tak, vody. Takže jej kvalita do veľkej miery ovplyvní aj chuť kávy. Preto ak máte príliš tvrdú či páchnucu vodu, hľadajte spôsob, ako jej kvalitu pozdvihnuť – filtračná kanvica, kupovaná balená voda alebo choďte ku prameňu a tam si načapujte vodu do zásoby.

zaujimavysvet-6-1

  1. Nezalievajte kávu hneď po zovretí vody

Ak kávu zalejete s vriacou vodou, spálite ju a bude mať nepríjemnú horkú chuť. Teplota vody na zalievanie kávy by sa mala pohybovať okolo 90 – 85 °C. Čo robiť vtedy, keď nemáte k ? Počkajte približne 30 – 40 sekúnd, kým voda vychladne na požadovanú teplotu.

  1. Používajte mlynček

Je lepšie, keď máte doma mlynček na kávu – takto sa vám bude jednoduchšie dodržiavať pravidlo 15. Okrem toho čerstvo zomletá káva skvelo vonia, chutí a budete si ju vážiť viac, keď si dáte toľko práce s prípravou. Okrem toho nezomletá káva pri skladovaní pomalšie stráca svoju chuť, vôňu a ďalšie vlastnosti.

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Edo
25. januára 2018 9:35

no, hlavne v bode 4 píšete o zalievaní kávy, turek je najnezdravší spôsob prípravy kávy (lebo sa to luhuje dlho a vyluhujú sa tam látky, ktoré sú nezdravé).

najlepší spôsob prípravy je espresso, na poriadnom stroji