Poznáte zábavného Mr. Beana? Potom vás určite zaujme aj niekoľko faktov o ňom!

715

Viete, kedy sa na obrazovke televízie prvýkrát objavil známy a obľúbený Mr. Bean? Bolo to v roku 1990 a kto by nevedel, táto vtipná a sympatická postava je dielom britského komika Rowana Atkinsona. Nenachádzajú sa tu takmer žiadne dialógy, napriek tomu každá epizóda srší vtipom. Mr. Bean je skrátka senzácia, ktorá dodnes priťahuje obrovské množstvo fanúšikov po celom svete.

Atkinson vymyslel postavu Mr. Beana univerzite

Zdroj: wikimedia common

Rowan Atkinson študoval na Oxfordskej univerzite na magisterskom stupni elektrotechniky. Pravdepodobne však popri tomto štúdiu stihol rozvíjať aj svoju kreativitu a prekypovať novými nápadmi. Tu totiž dostal nápad na postavu, ktorá ho neskôr preslávila. Prvýkrát stvárnil postavu na obrazovke v roku 1979 v špeciálnom komediálnom filme, kde dal postave meno Robert Box.

Atkinson potom vystupoval ako Mr. Bean aj na Edinburgskom festivale – konkrétne v roku 1987. Netrvalo dlho a dal sa dokopy s pár ďalšími ľuďmi, aby postava, ktorá žala úspech dostala svoju vlastnú televíznu reláciu.

Pôvodne sa mal volať inak

Robert Box bol len akousi rozcvičkou k finálnej podobe Mr. Beana – ten sa ale pre zmenu tiež mal volať úplne inak. Zaujíma vás ako? Mr White. No uznajte, nie je to oveľa menej príťažlivé meno? Veľmi rýchlo padlo rozhodnutie o tom, že sa musí vymyslieť iné meno, také, ktoré by sadlo – ako sa hovorí – ako zadok na nočník. Začali sa teda vymýšľať mená po zelenine – poslednou a našťastnejšou voľbou bolo meno – Mr Bean.

Je slávnejší ako člen kráľovskej rodiny

Zdroj: wikimedia common

Je zrejmé, že Mr Bean je známy divákom naozaj po celom svete. Možno vás ale prekvapí jeden fakt, ktorý hovorí o tom, ako veľmi slávna postava to v skutočnosti je. V roku 2015 sa totiž zorganizoval prieskum, ktorého cieľom bolo zistiť, ktorí slávni Briti sú známi pre cudzincov a výsledky boli naozaj prekvapujúce.

Ukázalo sa, že Mr Bean bol pre cudzincov známejší ako Catherine, princezná z Walesu, manželka princa Williama a pravdepodobná budúca britská kráľovná.

Spôsob akým Mr Bean “rozpráva” má súvis s koktaním Rowana Atkinsona

Jednou z charakteristických vlastností pána Beana je jeho spôsob reči. Prehovorí síce iba zriedka, ale keď k tomu dôjde je to veľmi divný až hlúpy hlas – niečo, čomu je veľmi ťažko rozumieť. Táto skutočnosť bola čiastočne inšpirovaná vlastnými ťažkosťami Rowana Atkinsona, ktoré mal v čase dospievania. Ako dieťa sa totiž zajakával a podarilo sa mu to prekonať až keď začal vystupovať.

Jeho najväčším problém paradoxne vždy bolo vysloviť písmeno “B”.

Vždy bolo len 14 epizód

Zdroj: wikimedia common

Aj vám sa zdá, že je Mr Bean “nekonečný”? Potom vás určite rozhodí fakt, že nemá a ani nikdy nemal viac ako 14 televíznych epizód, pričom dĺžka jednej z nich je približne 25 minút – keď si to teda spočítame – celkovo nemá televízna relácia Mr Bean viac ako 5 hodín a 53 minút (čo by sa dalo prirovnať k filmu s pokračovaním). Prvá epizóda bola symbolicky odvysielaná v decembri roku 1995 a trvala 72 minút.

Niečo iné je ale animovaná séria Mr Beana – tá mala premiéru v januári 2002 a v súčasnosti existuje 5 sérii – celkovo 134 epizód.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre