Pozor na plesnivé jedlo, môže vám totiž narobiť veľmi nepríjemné problémy

4448

Možno sa vám to už stalo, že ste si pripravili chlieb alebo iné jedlo a až po jednom alebo viacerých hltoch ste zistili, že jedlo chytila pleseň. Určite je to nepríjemné a existuje viacero spôsobov ako na to telo môže reagovať. Aké sú to sa dozviete nižšie.

1 12
Foto od brightside

Niektoré druhy plesní poškodzujú pečeň

Na plesni sa nachádzajú toxické chemikálie, ktoré môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy, ako je poškodenie pečene, zvracanie, nevoľnosť či hnačka. Stále to závisí od niekoľkých faktorov, ako je napr. váš imunitný systém alebo vek. Jedna z najbežnejších a najtoxickejších druhov plesní je známa ako aflatoxín a ten môže dokonca spôsobiť rakovinu. No nebojte sa, pretože nie na každom plesnivom jedle sa nachádza táto chemikália. Najčastejšie sa nachádza na kukurici a arašidoch, tak pozor na to.

Baktérie v plesni môžu spôsobiť príznaky otravy jedlom

Pleseň sama o sebe nie je až taká nebezpečná a šanca, že skutočne ochoriete, je v skutočnosti nízka. Čo vás však môže ochudobniť sú baktérie, ktoré sa v nej množia. Po ich konzumácii sa potom môžu u vás vyskytnúť príznaky ako zvracanie, hnačka či nevoľnosť. Ich vážnosť bude závisieť od druhu baktérií či množstva jedla, ktoré ste zjedli.

Môžete byť alergickí na pleseň

Na potravinách sa vyskytujú plesne spôsobujúce alergické reakcie. Príznaky alergickej reakcie sú napr. svrbiace a zavodnené oči, vyrážky, upchatý nos alebo nádcha.

Existujú plesne, ktoré telo strávi ľahko

Plesne, ktoré sa zväčša vyskytujú u rôznych druhoch syra, nie sú nebezpečné. Medzi také syry patrí napr. gorgonzola, roquefort, modrý syr či camembert. Bohužiaľ, aj v tomto prípade je pleseň na týchto syroch nebezpečná pre alergických ľudí.

Potraviny, ktoré možno bezpečne konzumovať po odstránení plesní

– Suchá saláma,
– Sušená šunka,
– Tvrdý syr,
– Plesnivý syr, na ktorom rastie ďalšia pleseň,
– Tvrdé druhy ovocia a zeleniny.

Potraviny, ktoré po chytení plesňou okamžite vyhoďte

– Párky v rožku a slanina,
– Varená hydina, ostatné mäso,
– Cestoviny a obilniny,
– Kyslá smotana, jogurt,
– Džemy a želé,
– Orechy a strukoviny,
– Arašidové maslo,
– Chlieb a pečivo.

 

 

 

Zdroj

Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.