Práca rytiera? Nie vždy to bolo len o nasadzovaní života!

4807

Chlapci snívajú o tom, že sa stanú astronautmi, policajtmi alebo lekármi, ale možno sa nájde aj pár takých, ktorí sa radi hrali na rytierov plných odvahy a oddanosti a tým sa aj chceli stať. A keby aj náhodou nie, rozhodne to stojí za zváženie. Pýtate sa prečo? Život rytiera nebol vôbec taký zlý ako si mnohí myslíme. Neskladal sa len zo súbojov a mnohých pravidiel, ale práve naopak. Mali dosť voľnosti, počas ktorej sa mohli aj zabávať.

Poďme sa pozrieť na bežné a celkom “normálne” dni rytiera. Verte, že aj takto mohlo ich pôsobenie veľakrát vyzerať.

Deň začínali omšou

Zdroj Josh Applegate

V stredovekej Európe bol takmer každý človek katolíkom, či už bol z nižšej alebo vyššej spoločenskej vrstvy. Otázne je, či naozaj verili v Boha, to je už ale irelevantné a takmer nepodstatné. Avšak, isté autoriti, kam patrili aj rytieri, museli dodržiavať svoje povinnosti, kam patrila aj návšteva kostola každé ráno na slávenie svätej omše. Údajne im to malo zabezpečiť, že do nového dňa vykročia tou správnou nohou.

Ich jedlá pozostávali len z mäsa

Zdroj Kyle Mackie

V modernej dobe poznáme dôležitosť pestrosti a vyváženosti jedálnička, no v stredoveku ľudia o podobných záležitostiach veľa nevedeli. Ich strava pozostávala predovšetkým z mäsa a chleba, čiastočne preto, že im to tak chutilo, ale aj preto, že si o zelenine mysleli, že je jedovatá.

Mäso si nemohol dovoliť len tak hocikto, no keďže rytieri potrebovali veľa energie na udržiavanie svalovej hmoty, vždy im bolo k dispozícii.

Mnohí rytieri si dali záležať na tom ako vyzerali

Zdroj Gio Bartlett

Móda v stredoveku bola väčšmi obmedzená ako je tomu dnes. Obyčajní ľudia chodili oblečení stroho a skromne, kdežto vznešení ľudia a aj rytieri sa obliekali lepšie, aby ich bolo možné rozlíšiť na prvý pohľad. Nosili teda prepracované a ozdobené odevy.

Namiesto vody alkohol

Zdroj Dan Cristian Pădureț

Prístup k čistej pitnej vode bol veľmi zriedkavý, takže sa uchylovali k pitiu alkoholu. To bola totiž jediná tekutina, pri ktorej sa nemuseli báť, že je niečím znečistená alebo dokonca toxická. Tu však hrozilo riziko, že to preženú a začnú sa správať násilne.

Pracovali len 40 dní v roku

Zdroj Jonathan Kemper

Prirodzene išlo o “prácu” na plný úväzok – skôr by sa dalo povedať, že to bol aj ich záväzok. Vo všeobecnosti ale pracovali len 40 dní v roku. Samozrejme, po celý rok museli byť pripravený bojovať alebo sprevádzať svojho pána na cesty, no to sa niekedy neobjavilo aj celý rok. Takže, vo svojom voľnom čase mali plno príležitostí trénovať, zúčastňovať sa turnajov a dvoriť ženám.

Muž sa stal rytierom po dovŕšení 21.roku života

Veľa ľudí sa dožívalo len priemerného veku cez 30 rokov, ale ani to neovplyvnilo danosť, aby sa mladí muži mohli stať rytiermi skôr. Učiť sa však mohli už od svojich siedmych rokov, kedy sa učili jazdiť na koni, strieľať z luku, šermovať, až kým neboli dostatočne zdatní. Následne ich čakalo slávnostné menovanie a zloženie sľubu svojmu pánovi.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre