Údajne práca šľachtí človeka, preto sa jej nevyhnú ani väzni. Tu je niekoľko príkladov prác, na ktorých sa podieľajú

1012

Byť vo väzení rozhodne nie je nič príjemné, aj keď kolujú chýry, že v niektorých väzniciach nie sú až také zlé podmienky na život, samozrejme, to závisí od konkrétnej inštitúcie. Vo väčšine z nich však väzni vykonávajú určité práce, za ktoré sú odmenení. Pre väzňov je to spôsob ako produktívne využiť čas, zároveň je to ich povinnosť. Táto práca ich má však aj niečomu priučiť – zodpovednosti, pracovitosti a disciplíne.

Za malú sumu, ktorá im je vyplácaná si môžu dopriať veci navyše alebo si tie peniaze môžu jednoducho uložiť ako úspory. V Spojených štátoch amerických sa nachádza cez 2 milióny väzňov. Tu za prácu dostávajú mesačne približne desať dolárov, čo nie je veľa v porovnaní s množstvom práce, ktorú majú vykonať. Podieľajú sa na výrobe tovarov, práci v záhrade až po asistenciu zdravotne postihnutým ľuďom.

Rozhodli sme sa predstaviť vám niekoľko prác, ktorým sa väzni venujú počas odpykávania si svojho trestu. Niektoré z nich vás možno úprimne prekvapia.

Prepisujú učebnice do Braillovho písma

Photo of Magnifying Glass on Top of Braille
Photo od Eren Li na Pexels

Jedná sa o veľmi príjemnú altruistickú prácu, kedy väzni môžu v pokoji prepisovať knihy do Braillovho písma pre zrakovo postihnutých. Zväčša sa jedná o rôzne učebnice, ktoré majú nevidomí následne k dispozícii.

Organizácia ich do všetkého zaručí tak, aby v tejto práci mohli prípadne pokračovať aj po prepustení z väzenia.

Výroba vojenského vybavenia a uniforiem

Zdroj: shutterstock

V niektorých väzniciach sa väzni podieľajú na výrobe vybavenia a oblečenie pre americkú armádu. Spočiatku mali za úlohu vyrábať nepriestrelné vesty, neskôr sa zamerali na výrobu prilieb.

Skladajú kancelársky nábytok

white book on black textile
Photo od Amr Taha™ na Unsplash

Väzni môžu vyrábať i kancelársky nábytok, hlavne ten, ktorý ju určený na vybavenie školských internátov. Týka sa to postelí, stolov i jednoduchých skríň. Ich cena je samozrejme oveľa nižšia v porovnaní s nábytkom, ktorý by ste si mohli kúpiť v komerčných predajniach.

Pestujú kukuricu a ďalšie plodiny či rastliny

Zdroj: wikimedia common

To, že ste väzňom vo väzení ešte neznamená, že musíte byť neustále zavretý vo vnútorných priestoroch, takpovediac medzi štyrmi stenami. Niektorým väzňom je umožnené vychutnať si pobyt na čerstvom vzduchu, hoci často to znamená prácu na horúcom slnku.

Vyrábajú riad a servírovacie podnosy

Zdroj: ranker.com

Je to veľmi praktické, pretože to, čo si väzni vyrobia, následne aj využijú pre vlastné potreby. Samozrejme, nielen pre ne, vyrobené produkty sú využívané aj v iných veľkých prevádzkach, kde sa podáva jedlo.

Konkrétne vyrábajú podnosy, šálky, príbory – určite neslúžia na podávanie luxusných jedál, no svoj účel plnia dokonale.

Podieľajú sa na tvorbe ocenení a plaket

Zdroj: ranker.com

Človeku by isto ani nenapadlo, že by podobné predmety mohli vyrábať väzni, ale je tomu naozaj tak. Väzni sa podieľajú na návrhoch, prípadne pomáhajú aj pri opracovávaní kryštálu pomocou laseru.

Následne spoločnosť UNICOR tieto certifikáty, trofeje a plakety ponúka na predaj.

Vyrábajú okuliare

person holding eyeglasses
Photo od David Travis na Unsplash

Jedná sa o klasické dioptrické okuliare v rôznych prevedeniach, hlavne čo sa týka tvaru rámu. Dokonca môžete mať špecifické požiadavky, podľa ktorých vám väzni okuliare vyrobia – na zákazku. Okrem dioptrických, vyrábajú aj rôzne bezpečnostné okuliare do pracovného prostredia, kde je ochrana očí nevyhnutná, taktiež zváračské masky a rôzne štíty na tvár.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre