Kultúrne prepojenia: Praktiky dlhovekosti zdieľané spoločenstvami na celom svete

362

Vo svete, v ktorom je snaha o dlhovekosť čoraz rozšírenejšia, je fascinujúce objavovať rôzne praktiky a viery, ktoré rôzne kultúry prijímajú už po stáročia. Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, ako niektorí ľudia vzdorujú piesku času a starnú s gráciou? Dlhovekosť nie je len vecou genetiky. Ovplyvňujú ju aj rozhodnutia týkajúce sa životného štýlu. Pri skúmaní piatich praktík dlhovekosti z celého sveta možno objavíte prekvapivé tajomstvá, ktoré môžu prispieť k dlhšiemu a zdravšiemu životu.

Olivový olej – Tekuté zlato dlhovekosti

Gréci a Taliani to už po stáročia vedia – olivovým olejom si polievajú všetko od šalátov po chlieb. Prečo je teda olivový olej neopozeraným hrdinom v príručke dlhovekosti? Je plný antioxidantov, ktoré bojujú proti nepríjemným voľným radikálom. Olivový olej je ako James Bond v kulinárskom svete. Olivový olej je tu pre vás, a to bez ohľadu na to, či na ňom smažíte, pripravujete dresing alebo dokonca hydratujete (áno, niektorí naň prisahajú – pre žiarivú pleť), a to vďaka viacerým funkciám, ktoré vám zabezpečia dlhší a zdravší život.

person holding clear drinking glass with brown liquid
Autor tejto fotografie je Fulvio Ciccolo

Ikigai – Japonský plán na dlhý a radostný život

Ikigai je čarovný nápoj, ktorý spája vášeň, poslanie, povolanie a profesiu do čistej životnej spokojnosti. Nejde len o to, aby ste si našli niečo, čo milujete, ale aby ste túto vášeň zosúladili s tým, čo svet potrebuje, za čo vám môžu zaplatiť a v čom ste sakramentsky dobrí. Predstavte si, že sa každé ráno zobudíte s úsmevom, ktorý hovorí: „Mám to v živote vymyslené!“ To je žiara Ikigai. Japonci nielen popíjajú zelený čaj a cvičia bojové umenia. Svoje vášne vpletajú do samotnej podstaty svojej existencie. Ikigai je životný štýl, filozofia, odhodlanie vyžmýkať zo života každú kvapku radosti.

woman wearing white top near black window blinds in room
Autor tejto fotografie je Alexandre Chambon

Ako zvládnuť Hara Hači Bu – Jedlo pre dlhovekosť v japonskom štýle

Počuli ste už niekedy o starodávnom japonskom tajomstve, ako zostať štíhly a dožiť sa prapravnúčat? Nazýva sa „Hara Hachi Bu“ a nie, nie je to nový bojový pohyb ani najnovší trend sushi. Hara Hachi Bu je umenie jesť, kým sa nenasýtite na 80 %. Genialita Hara Hachi Bu spočíva v rovnováhe medzi uspokojením a zdržanlivosťou. Namiesto toho, aby ste sa napchávali ako o život, nasmerujte svojho vnútorného samuraja a osvojte si umenie uvedomelého chrumkania.

sushi on black ceramic plate
Autor tejto fotografie je Jakub Dziubak

Odhalenie ajurvédy: Starodávna múdrosť pre moderný život

Tento tradičný systém vyrovnáva vašu myseľ, telo a dušu. Ajurvéda je skôr o hľadaní vašej dóši alebo energetického typu. Ajurvéda predpisuje bylinky a koreniny ako kurkuma a ašvagandha na posilnenie vašej vnútornej „mágie“. Počuli ste niekedy o preplachovaní úst olejom? Ajurvéda naň prisahá. Preplachujte, preplachujte a voilá. Je to rutina, pri ktorej sa váš zubár bude čudovať, že ste objavili zázračnú zubnú pastu. Ak teda hľadáte tajomstvo dlhého a energického života, zvážte, či si nevezmete príklad z Ajurvédy. Je to nadčasová tradícia, vďaka ktorej sa ľudia cítili skvele ešte predtým, ako sa objavili filtre na Instagrame.

text
Autor tejto fotografie je Edz Norton

Siesta Bliss – Odhaľte umenie španielskeho zdriemnutia

V rozkošnej krajine siesty a sangrie si Španieli osvojili umenie poludňajšieho spánku a z rýchleho zdriemnutia urobili kultúrnu inštitúciu. Siesta nie je len prestávkou od zhonu, ale aj cenenou tradíciou, ktorá vypovedá o láske Španielov k voľnému času. Je to omladzujúca siesta, ktorá dobíja telo aj ducha. Zatiaľ čo iní sa môžu prekonať cez poobedňajší útlm, Španieli múdro využívajú siestu, aby unikli horúčave a načerpali novú energiu. Takže keď budete nabudúce bojovať s poobedňajšou letargiou, vezmite si príklad od Španielov a doprajte si minisiestu. Nie je to prejav slabosti, ale poklona stáročnej tradícii, ktorá oslavuje krásu dobre načasovaného spánku.

person lying near stairs
Autor tejto fotografie je Max Böhme

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.