Pravdy a mýty o zdraví a medicíne – Transplantácie, jedovaté rany a záchvaty

1538

Internet je skvelý zdroj informácií, ale nie je k nemu priložená príručka o tom, akým informáciám by ste mali veriť a akým nie. Internet, najmä od čias COVID-19, je plný lekárskych dezinformácií, ktoré sa šíria široko-ďaleko prostredníctvom sociálnych médií. Odhaľovanie zložitostí zdravia a medicíny je nekonečná cesta, často zahalená pravdami aj mýtmi. Vo svete, kde sú informácie ľahko dostupné, sa stáva kľúčovým oddeliť fakty od fikcie, najmä keď ide o zákroky, ktoré menia život, ako sú transplantácie, záhadné ochorenia, jedovaté rany, a vyčerpávajúce stavy, ako sú záchvaty. V tomto článku sa venujeme týmto fascinujúcim témam a vyvraciame mylné predstavy.

Keď dostanete transplantovaný orgán, vaše problémy sú väčšinou vyriešené

Vo filmoch, v televízii a v každej inej forme médií na tejto planéte je bežným dejom, že niekto potrebuje transplantáciu životne dôležitého orgánu. Dráma príbehu sa zvyčajne odohráva okolo získania orgánu a keď ho človek nakoniec získa, sme presvedčení, že žije šťastne až do smrti. Bohužiaľ, hoci by bolo skvelé, keby to bola pravda (a jedného dňa to tak môže byť), v súčasnosti to tak nie je.

Nešťastná realita je taká, že bez ohľadu na to, ako veľmi sa zhodujete, transplantovaný orgán si bude vyžadovať užívanie liekov, ktoré potláčajú váš imunitný systém po zvyšok života. Vaše telo sa totiž bude snažiť napadnúť nový orgán v domnení, že ide o votrelca. „Zhoda“ umožňuje, aby to lieky brzdili, ale nezabráni tomu, aby ste ich potrebovali. Kvôli liekom, ktoré musíte užívať, môžete dostať aj verziu cukrovky nazývanú diabetes mellitus.

brown and beige floral boots
Autor tejto fotografie je Kevin Kandlbinder

Z rany môžete vysať jed

Je to neuveriteľne rozšírený mýtus. V populárnej kultúre sa tak rozšíril, že ho veľa ľudí považuje za nechutný a desivý, ale reálny a pochmúrne potrebný. Existujú dokonca extraktory určené na vytiahnutie jedu z rany a väčšina by sa čudovala, keby zistila, že sa takéto zariadenia predávajú, keď v skutočnosti nefungujú. Pravdou však je, že jed z väčšiny živočíchov nepôsobí tak rýchlo, ako by sa mohlo z filmov zdať, a ročne zomrie na jedovaté živočíchy prekvapivo málo ľudí. To, čo naozaj musíte urobiť, je dostať obete čo najrýchlejšie do nemocnice a dať im protijed. Vysávaním jedu z rany ho nedostanete von rýchlejšie, ako ho telo človeka dokáže prečerpať krvou, a ak máte ranu v ústach, môžete sa otráviť.

a brown snake on the ground near a tree
Autor tejto fotografie je Nivedh P

Nakŕmte prechladnutie, vyhladujte horúčku

Toto je staré príslovie, ktorého pôvod možno vystopovať v slovníku Johna Withalsa z roku 1574. Ako mnohé ľudové príslovia sa stalo súčasťou kultúry v niektorých oblastiach, kde sa odovzdávalo z rodičov na deti. Niektorí ľudia dodnes berú toto príslovie vážne a väčšina si predstavuje, aj keď sa nevyznajú v lekárskej vede, že musí mať nejaké opodstatnenie.

No, možno v niektorých ohľadoch, ale nie v tomto konkrétnom prípade. Pravdou je, že neexistuje absolútne žiadne vedecké zdôvodnenie pre hladovanie človeka, ktorý má horúčku alebo akýkoľvek vírus. Či už ide o prechladnutie, horúčku, zlomenú nohu alebo akýkoľvek iný zdravotný problém, je veľmi dôležité, aby bol človek dobre najedený, oddýchnutý a hydratovaný.

man in brown sweater wearing black framed eyeglasses
Autor tejto fotografie je Towfiqu barbhuiya

Osobám, ktoré majú záchvat, by ste mali strkať veci do úst, aby si neprehryzli jazyk

Záchvaty sú tiež pomerne častým lekárskym mýtom a tiež vytvárajú skvelú drámu v obľúbených doktorských seriáloch. Niekedy sa ľudia dokonca dramaticky pokúšajú dostať niečo medzi zuby osoby, ktorá má záchvat bez toho, aby im odhryzli prsty, a zachrániť tak postihnutú osobu pred možným odhryznutím jazyka. Toto je častý omyl a je dôležité vedieť, že takto by ste nemali postupovať v prípade, že sa niekedy dostanete do takejto situácie.

Ak má niekto záchvat, jednou z najdôležitejších vecí je, aby ste udržali jeho dýchacie cesty voľné. To znamená, že by ste sa mali vyvarovať všetkého, čo by mohlo brániť dýchaniu, napríklad strkania vecí do úst. Taktiež si nemôžete odhryznúť jazyk, hoci si ho môžete bolestivo pohrýzť a spôsobiť si nepríjemnú bolesť, čo je dôvod, prečo sú ľudia zmätení. To, na čo by ste sa mali v skutočnosti sústrediť, okrem uvoľnenia dýchacích ciest, je uistiť sa, že v okolí nie je nič, o čo by sa mohli zraniť a v prípade potreby privolať lekársku pomoc.

woman showing tongue with purple color during daytime
Autor tejto fotografie je Alex Guillaume

Defibrilátory sú čarovné vecičky na opätovné naštartovanie srdca

Všetci poznáme túto scénu tak dobre, že by sme ju vedeli odrecitovať naspamäť. Jedincovi zlyháva srdce a je len jedna vec, ktorú treba urobiť – vytiahnuť defibrilátor. Niekto zakričí „Clear“, počujeme zvuk prúdiacej elektriny a prístroj sa pritlačí na hrudník človeka. To sa opakuje, kým sa dotyčný neprebudí.

Hoci tieto scény sú skvelou dramatickou televíznou záležitosťou, nezakladajú sa presne na realite. Štúdia desiatok resuscitačných scén z filmov a televízie z roku 2014 zistila, že sa v nich vyskytuje veľa omylov. Vo všeobecnosti sa zistilo, že to všetko predstavuje premárnenú príležitosť na vzdelávanie verejnosti. Defibrilátory sú z tohto dôvodu bežne nesprávne chápané, ale nie sú to zázračné príístroje na oživovanie srdca. Ak má niekto nesprávny srdcový rytmus, môžu ho šokom vrátiť do normálu, ale naozaj zastavené srdce znovu nenaštartujú.

a man in scrubs is holding two orange objects
Autor tejto fotografie je César Badilla Miranda

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.