Každé náboženstvo má svoje pravidlá, ktoré by veriaci mali dodržiavať. Aké zásady sú dôležité pre jehovistov?

12241

Každé náboženstvo má svoje pravidlá a hodnoty, ktoré by jeho vyznávači mali dodržiavať, minimálne by sa o to mali pokúšať celý svoj život. Iným ľuďom, tým nezainteresovaným by sa ale niektoré pravidlá mohli zdať zbytočne prísne, absurdné a možno aj zbytočné, avšak pre ľudí, ktorí tomu veria, sú nesmierne dôležité. 

Nás však zaujímali Johovovi svedkovia (známi aj ako jehovisti), s ktorými sa nám neodmysliteľne spája ich typická prax v podobe chodenia od dverí k dverám – či už skoro ráno alebo dokonca aj cez víkend, prípadne ich môžeme vidieť postávať na verejných miestach, predovšetkým tam, kde sa pohybuje najväčšia koncentrácia ľudí (málokto však vie, že je to akousi ich povinnosťou, majú totiž stanovený určitý počet hodín za mesiac, ktoré musia stráviť šírením ich viery). 

Predstavme si niektoré ďalšie ich zvyky a pravidlá a uvidíte, koľko z nich vám bolo známych a ktoré boli pre vás novinkou. 

Majú zakázané priateliť sa s ľuďmi, ktorí nie sú jehovisti 

group of people sitting on bench near trees duting daytime
Autor fotografie je Naassom Azevedo

Niekomu by to možno neprekážalo, no ak sa človek nad tým zamyslí, príde na to, že sa jedná o jedno veľmi diskriminačné a nadmieru obmedzujúce pravidlo. Jednoducho ide o to, že spoločnosť, ktorej sú súčasťou, zastáva názor, že ich členovia sa majú stýkať a udržiavať bližší pravidelný kontakt len s ľuďmi toho istého vierovyznania. 

Čo je však vrcholne opovážlivé je fakt, že neveriacich považujú za akýchsi príslušníkov Satanovho sveta, a preto sa im majú za každú cenu vyhýbať. 

Musia odmietnuť transfúziu krvi, aj keby od toho záležal ich život 

person in white long sleeve shirt sitting on chair
Autor fotografie je Nguyễn Hiệp

Nemôžu prijať ani plnú krv ani krvnú plazmu a to ani v prípade, že by si tým mohli zachrániť život. Žiadna výnimka v tomto prípade neexistuje. Veria totiž, že krv predstavuje život, a teda darovať niekomu krv by znamenalo, darovať mu život a táto úloha môže prislúchať jedine Bohu, nikomu inému. 

Veria, že Satan má moc nad Zemou

Zdroj: wikimedia common

Podľa ich filozofie a viery má byť dnešný svet pod nadvládou niekoho naozaj zlého (to je ich vysvetlenie zlých vecí, ktoré sa na svete a v živote ľudí odohrávajú), preto sa aj snažia získať ľudí do svojho náboženstva s tým, že budú chránení od nástrah diabla. 

Neoslavujú narodeniny

Zdroj: wikimedia common

Svedkovia Jehovovi neslávia žiadne sviatky, a teda ani vlastné narodeniny. Smutné, nie? 

Prečo je ale tomu tak? Povedzme si o tom viac – základ tohto presvedčenia pochádza z viacerých možných zdrojov. V prvom rade veria, že oslava narodenín je pozostatok z pohanských rituálov. Taktiež ale veria, že oslava vlastných narodenín uberá na význame oslavy Ježišovej smrti – udalosti, o ktorej veria, že im zabezpečí spásu. 

Nemajú dovolené fajčiť

white cigarette stick on white wall
Autor fotografie je Andres Siimon

Bežný ľudia sa snažia fajčeniu vyhýbať z iných dôvodov, najčastejšie zdravotných, avšak u jehovistov je fajčenie alebo konzumácia tabaku vyslovene zakázaná. A hlavným dôvodom (okrem ochrany zdravia) je fakt, že sa jedná o návykové látky, ktoré by odvádzali pozornosť človeka od Boha. 

Vyhýbajú sa veciam politiky a nechodia voliť 

Vo všeobecnosti by nemali zaujímať žiadne politické postoje a tým pádom by sa ani nemali účastniť volieb. Ich výzvou je zostať neutrálny. 

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre