Pravidlá kultúry Amišov, ktoré sa týkajú žien. Veľa voľnosti si rozhodne neužijú.

7057

Svet bez technológií je pre nás už pomaly nepredstaviteľný, preto môže byť život a zákonitosti sveta Amišov pre mnohých z nás absolútne nepochopiteľné. Nejde však len o technológie, ale i pravidlá a myšlienky, ktoré musia dodržiavať. Do istej miery je to fascinujúce, no i nesmierne obmedzujúce. 

Napokon posúďte sami, či by ste si vedeli predstaviť patriť do ich komunity.

Maju len základné vzdelanie

brown wooden table and chairs
Autor tejto fotografie je Ivan Aleksic

Či už sa jedná o mužov alebo ženy ich vzdelanie sa formálne končí po absolvovaní ôsmeho ročníka. Muži smú získať ešte ďalšie vzdelanie napríklad v oblasti poľnohospodárstva alebo obchodu. Zvyčajne sa stanú majstrami v nejakom remesle, pretože sa od nich očakáva, že začnú čo najskôr zarábať peniaze a zabezpečia rodinu. 

Ženy sa môžu stať učiteľkami aj bez ďalšieho vzdelania, ale akonáhle sa vydajú, musia zo zamestnania odísť a ich ďalším “zamestnaním” sú už len domáce práce. 

Nosia pokrývku hlavy

Zdroj: ranker.com

Ide o takzvanú modlitebnú pokrývku hlavu, ktorá má byť vyrobená z bežne dostupného materiálu a v jednoduchých neutrálnych farbách. To má poukazovať na skromnosť a pokoru ženy. Čokoľvek, čo by vzbudzovalo dojem prílišnej hrdosti až pýchy je neprijateľné. 

Očakáva sa, že sa manželom úplne podvolia

Zdroj: ranker.com

Náboženstvo aj Biblia zohrávajú v manželstve Amišov obrovskú rolu, sú pre nich nesmierne dôležité. V spoločnosti Amišov sa má manželka podriadiť svojmu manželovi. Na verejnosti vedie manžel a jeho žena ho má verne a poslušne nasledovať. 

Našťastie v súkromí ich domova môže mať žena väčšie slovo, stále však platí, čo povie muž.  

Nesmú si ostrihať vlasy

Zdroj: ranker.com

Amiši berú doslovný výklad Biblie, kde sa podľa nich považuje za veľkú hanbu, ak si žena nechá ostrihať vlasy. Preto nie zriedka si tieto ženy nechávajú rásť vlasy po celý život, zapletajú si ich a dávajú do vrkoča pod pokrývku hlavy. 

V prípade mužov je to tak, že po sobáši by si nemali oholiť brady. 

Nemajú biele svadobné šaty 

Zdroj: ranker.com

Biele svadobné šaty sú populárne vo väčšine krajín sveta, v kultúre Amišov na to ale majú iný názor. Namiesto panenskej bielej majú ženy počas svojho veľkého dňa oblečené svadobné šaty v odtieňoch modrej. Takisto je u nich zvykom, že si šaty navrhujú a vyrábajú celkom sami, pričom končiť by mali už v úrovni lýtok.

Kvôli praktickosti tieto šaty nosia aj po svadbe napríklad pri návšteve kostola. Veľa žien je v týchto šatách dokonca pochovaných. 

Majú bábiky bez tváre 

Zdroj: ranker.com

Tieto bábiky sa stali pomerne známymi aj vo svete. Zaujíma vás z akého dôvodu bábiky nemajú tvár? Je to pre to, aby si z nich deti neurobili falošnú “modlu”, ktorú by uctievali. 

Zákaz fyzického kontaktu pred svadbou 

Vo viacerých náboženstvách sa preferuje pred svadobným obradom panenská čistota u oboch partnerov. To platí aj v komunite Amišov. V modernej dobe ale spoločenské trendy povoľujú vo vzťahu bozky, čo často medzi mladými ľuďmi vedie k predmanželskému spojeniu. 

Potom je tu ale ďalšia zvláštna prax v rámci ktorej, partneri strávia večer v jednej posteli, ale nesmú sa ani len dotknúť. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre