5 zaujímavých dôvodov, prečo sa túto zimu nadýchať čerstvého vzduchu

212

Väčšina ľudí počas zimy uniká z jednej vykúrenej miestnosti do druhej. No práve v tomto období doslova trpíme nedostatkom denného svetla a čerstvého vzduchu, čo sa v konečnom dôsledku odzrkadlí nielen na našej psychickej, ale aj fyzickej kondičke. Na nepríjemné ochorenia potom nemusíme dlho čakať.

Samozrejme, je veľmi lákavé nechať sa chladnými dňami ukolísať k zimnému spánku. Viaceré výskumy nám však neustále dokazujú, že čím viac času trávime vonku, tým šťastnejší a zdravší sme.

A my máme pre vás niekoľko rovnako dôležitých a zaujímavých dôvodov, prečo si obliecť svoje obľúbené pánske mikiny a vyraziť von, či prší, sneží alebo svieti slnko.

Zlepšíte si fyzické i psychické zdravie

Dlhodobá stagnácia nášho tela v tejto polohe je pre naše zdravie veľmi škodlivá. Tomuto tvrdeniu moc neprospieva ani fakt, že počet nových pracovných miest kancelárskeho charakteru sa zo dňa na deň a vplyvom aktuálnej situácie zvyšuje.

Nájsť si čas na fyzickú aktivitu aj v zime, má preto zmysel. Vaše telo sa vám za takýto prístup poďakuje vo forme dokonalého a dlhodobého psychického i fyzického zdravia. Dobrou správou je, že to nemusia byť žiadne zložité aktivity. Stačí vám k tomu kvalitná pánska bunda a pár krokov na  čerstvom vzduchu. Uvidíte, že sa budete cítiť omnoho lepšie.

Navyše, dnešné kvalitné zimné oblečenie vás nepripraví o celoživotné úspory tak ako podnikateľa z Texasu, ktorý sa rozhodol v aukcií kúpiť za 1,8 milióna dolárov červeno-čiernu bundu Michaela Jacksona zo známeho videoklipu „Thriller“.

Zabudnete na depresie

V chladnejších mesiacoch sa môže u vás veľmi často a hlavne v dôsledku poklesu prirodzeného slnečného žiarenia prejaviť depresia. Štúdie však ukázali, že im možno čeliť pobytom vonku – dokonca aj počas chladných a zamračených dní. Či už preto vtesnáte do svojho nabitého programu rannú prechádzku alebo vymeníte obed za pobyt na čerstvom vzduchu, určite vám to prospeje

Hodina na čerstvom vzduchu vám stačí na obnovenie koncentrácie o 20 %

Určite ste nielen v práci zažili ten pocit, keď sa jednoducho neviete na nič poriadne sústrediť? Oddýchnuť si a nadýchať sa čerstvého vzduchu môže byť práve to, čo vaša myseľ v takomto stave potrebuje, aby sa vaše telo a mozog opäť rozhýbali. A potvrdzujú to aj štúdie, ktoré ukázali, že len hodina strávená vonku môže zlepšiť vašu koncentráciu a krátkodobú pamäť o 20 %.

Zvýšite svoju kreativitu

Vyžaduje si vaša práca tvorivé a kreatívne myslenie, no aj s tým máte problémy? Určite nie ste sami. Dobrou správou je, že obyčajnou chôdzou, áno, aj teraz v zime, to môžete zmeniť. Aj Steve Jobs alebo Mark Zuckerberg boli predsa známi tým, že organizovali svoje stretnutia pri pešej chôdzi. A má to svoje dôvody. Ukázalo sa, že chôdza, najmä na čerstvom vzduchu, stimuluje kreativitu a riešenie mnohých problémov.

Bude sa vám konečne lepšie spať

Naše oči potrebujú prirodzené svetlo, aby mohli ovládať vnútorné hodiny a aby boli schopné udržiavať pravidelný spánkový rytmus. Trávenie času vonku môže pomôcť zmierniť váš stres a prekonať negatívne myšlienkové vzorce, ktoré vám bránia zaspať. Doplňte to cvičením a máte všetky ingrediencie na pokojný spánok bez toho, aby si to odniesla vaša peňaženka.

 

 

Zdroj obrázka 1: maxbelchenko / Shutterstock.com

Zdroj obrázka 2: Pressmaster / Shutterstock.com

Zdroj obrázka 3: Maria Markevich / Shutterstock.com

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre