Prečo je Pesach jedným z kľúčových sviatkov judaizmu

196

Jeden z najvýznamnejších sviatkov judaizmu oslavuje oslobodenie Izraelitov z egyptského otroctva. S príchodom jari sa Židia po celom svete pripravujú na týždeň, ktorý je plný starodávnych náboženských tradícií. Pesach zahŕňa viac než len maces a gefilte rybu, je hlboko zakorenený v židovskej kultúre a viere.

Zdroj Juanma Clemente-Alloza

Pôvod židovského sviatku

Príbeh Pesachu je opísaný v knihe Exodus v hebrejskej Biblii. Hovorí o zotročených Izraelitoch v Egypte a faraónovi, ktorý z obavy o ich nárast, nariadi zabiť každého novonarodeného židovského chlapca. No Mojžiša, ktorý je známy ako záchranca, zachráni a vychová faraónova dcéra.

Keď Mojžiš dospeje, Boh mu prikáže, aby požiadal faraóna o prepustenie Izraelitov. Faraón však odmietne. Vtedy Boh zošle na Egypt desať rán, ktoré Izraelitov obídu. Počas poslednej rany anjel smrti zabije prvorodených synov Egypťanov, ale Izraelitov ušetrí, pretože označili svoje dvere krvou baránka, ktorého potom zjedli s horkými bylinkami a nekvaseným chlebom. Toto prinúti faraóna oslobodiť Izraelitov a vyhnať ich z Egypta.

Čo je na sederovom tanieri

Moderné oslavy Pesachu zahŕňajú rituálne jedlo nazývané seder, ktoré pripomína biblické udalosti. Seder zahŕňa jedlá symbolizujúce prvky tohto príbehu: horké bylinky predstavujú horkosť otroctva, pečená stehenná kosť obetného baránka a vajíčko nový život alebo smútok. Zelenina v slanej vode znamená slzy zotročených Izraelitov a haroset, sladká pasta, pripomína maltu používanú na stavbu.

Počas sederu sa trikrát jedáva nekvasený chlieb (maces) a štyrikrát pije víno. Účastníci čítajú z Hagady, ktorá vedie obrad, rozpráva príbeh Pesachu a odpovedá na štyri otázky o účele jedla. Deti hľadajú afikomen, kúsok skrytého macesu. Každý seder sa líši podľa komunitných a rodinných tradícií.

Zdroj cottonbro studio

Ako sa slávi Pesach

Oslavy Pesachu sa líšia v Izraeli a mimo neho. V Izraeli trvá sviatok týždeň, inde osem dní, pripomínajúc prenasledovanie Izraelitov Egypťanmi. Počas týchto dní sa mnohí Židia vyhýbajú kysnutému chlebu, niektorí tiež nepracujú a navštevujú špeciálne bohoslužby. Ortodoxní a konzervatívni Židia mimo Izraela sa zúčastňujú dvoch sederov, zatiaľ čo Reformní Židia a ľudia v Izraeli oslavujú len jeden.

Bez ohľadu na miesto a spôsob oslavy Pesach zdôrazňuje témy sily, nádeje a víťazstva nad nepriazňou osudu a antisemitizmom.

Tradície a symbolika Pesachu

Pesach, tiež známy ako sviatok nekvasených chlebov, je bohatý na tradície a symboliku, ktorá siaha hlboko do židovskej histórie. Jeden z najzaujímavejších aspektov Pesachu je príprava domu na sviatok. Židia dôkladne čistia svoje domovy, aby odstránili všetok chametz (kysnutý chlieb a výrobky z neho), čo symbolizuje nový začiatok a očistenie od hriechu. Existuje aj zaujímavý zvyk pred sviatkom, známy ako bedikat chametz, pri ktorom rodiny prehľadávajú svoje domovy s pomocou sviečky, drevenej lyžice a pierka, aby našli posledné omrvinky chametzu. Tieto omrvinky sa potom spaľujú v špeciálnom obrade nazvanom biur chametz.

Počas sederu sa na stôl kladú tri kusy macesu, ktoré sú zabalené v špeciálnej látke. Prostredný maces je rozlomený na dve časti, pričom väčšia časť, nazývaná afikomen, je ukrytá a deti ju majú počas sederu hľadať. Toto nie len udržuje deti zapojené do osláv, ale tiež symbolizuje nádej na budúcnosť a obnovu. Ďalším zaujímavým aspektom je pohár pre proroka Eliáša, ktorý ohlasuje príchod Mesiáša. Počas sederu je na stôl umiestnený pohár vína a dvere sú ponechané otvorené, aby mohol Eliáš prísť a symbolicky sa pripojiť k oslave. Tento zvyk predstavuje vieru v príchod Mesiáša a lepšiu budúcnosť pre ľudstvo.

Zdroj Lawrence OP

Pesach nie je len pripomienkou minulých udalostí, ale aj živou a dynamickou tradíciou, ktorá sa vyvíja a prispôsobuje súčasným potrebám a výzvam. Oslavy Pesachu spájajú históriu, kultúru a nádej, čím vytvárajú jedinečný a významný čas pre židovské komunity po celom svete.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre