Odhalenie záhady: Prečo nemôžu mať ľudia čierne oči?

604

Farba ľudských očí sa vyvíja a mení zhruba do veku 3 rokov. A hoci sa niektorým môžu sfarbiť do mimoriadne tmavého odtieňa, je nemožné, aby mal človek celkom čierne oči. Ak sa vám preto zdá, že niekto má čierne oči, je to len ilúzia. Môže to byť spôsobené osvetlením, farbou oblečenia alebo kontaktnými šošovkami. Ale prečo je to tak? Prečo môžu mať čierne oči len ľudia vo fiktívnom svete?

Eyes of Brunette Woman
Foto od
Karolina Grabowska naPexels

Farbu našich očí ovplyvňuje približne 16 rôznych génov. Najdôležitejšie z nich sú gény HERC2 a OCA2. Ide o gény, ktoré v závislosti od množstva melanínu v dúhovkách „dolaďujú“ sfarbenie očí. Rôznia sa aj odtiene týchto farieb, no najtmavšia možná je tmavohnedá, nie čierna.

Diverse women looking at camera
Foto od
Angela Roma naPexels

Čierne objekty pohlcujú omnoho viac svetla. Čo by to mohlo spôsobiť? Keďže sa prebytočné teplo a absorbovaná energia premieňajú na tepelnú energiu, naše oči by potrebovali naozaj veľké množstvo sĺz, aby sa neprehriali a nevysušili.

To by však nebol jediný problém. Nemohli by sme vyjsť za bieleho dňa von, pretože čierna absorbuje viac UV žiarenia ako ostatné farby. To by mohlo viesť k zhoršeniu zdravotného stavu našich očí a spôsobiť šedý zákal alebo rakovinu kože. Vďaka melanínu v dúhovkám sme však chránení, pretože dokáže zničiť až 99.9% UV žiarenia.

Woman's Head Beside Knee
Foto od
Meruyert Gonullu naPexels

Keďže teda nemôžeme mať čierne oči, ktorá farba je najvzácnejšia? Zelená! Na svete existujú zhruba len 2% ľudí, ktorí majú zelené oči. Existujú však aj iné prípady. Vedeli ste, že v dôsledku albinizmu môžu mať ľudia červené alebo fialové oči? Okrem toho môžu mať ešte každé oko inej farby – ide o stav známy ako heterochrómia.

Zdroj

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre