Prečo pri bozkávaní zatvárame oči? Nech sa páči odpoveď!

581

Máme tu máj, lásky čas, blíži sa leto a všade kam sa pozriete, je vidieť zamilované páry držiace sa za ruky kráčajúc mestom. Občas sa možno zastavia a doprajú si sladký bozk. Veď len prednedávnom sa podľa tradície bozkávalo pod rozkvitnutou čerešňou. Ľudia majú vo všeobecnosti radi zblíženie a čo je viac ako sladký bozk milencov? Samozrejme, rovnako dôležitý je aj bozk rodiča venovaný dieťaťu.

Nás ale zaujímalo, prečo ľudia pri bozkávaní zatvárajú oči (je snáď niekto, kto ich necháva otvorené)? Je to akési prirodzené gesto, ktoré automaticky robí každý z nás. Je to ale niečo, čo je zakódované v našej genetickej informácií? Aké výhody z toho plynú? Možno práve to, že sa vyhnete zvláštnemu a tak trochu znepokojivému blízkemu pohľadu do tváre iného aj keď milovaného človeka.

Zdroj BĀBI

Možné vysvetlenie

Možné vysvetlenie má svoje korene v jednej anglickej štúdii z roku 2016 (štúdia bola publikovaná londýnskou univerzitou). Len čo bol článok zverejnený, takmer okamžite sa dostal do viacerých novín, aby bola informovaná aj verejnosť. Jednoducho, vyzerá to tak, že viacerí ľudia si už kládli túto otázku (nepatríte medzi nich aj vy?).

Štúdií sa venovala renomovaná psychologička Polly Dalton a doktorka Sandra Murphy. Zohnali dostatočné množstvo respondentov, ktorým na ruky umiestnili zariadenie, ktoré malo vysielať vibrácie. Na skúšku ich vystavili rôznym vizuálnym úlohám, kde museli hľadať konkrétne písmená, pričom museli informovať aj o prítomnosti alebo neprítomnosti vibrácií. Čím náročnejšie boli vizuálne úlohy, tým menej boli účastníci citliví na vnímanie vibrácií.

Zdroj Alvaro Reyes

Pýtate sa aký súvis to má s bozkávaním – hneď vám to vysvetlíme! Bozkávanie je vo svojej podstate veľmi intímna a jasne fyzická záležitosť – aby mozog plne ocenil intenzitu a vnemy, ktoré pri bozkávaní dostáva, dáva pokyn k zavretiu očí. Len vtedy sa totiž človek dokáže plne sústrediť na vnútorný zážitok – inak povedané “vypneme” jeden zmysel, aby sme sa mohli sústrediť na iný. Vypnutie vizuálneho vstupu ponecháva viac mentálneho priestoru na iné aspekty. Napríklad príjemný pocit lásky a prehlbovanie vzťahu.

Zdroj Vera Arsic

Bozkávanie je veľmi pozitívna skúsenosť, ku ktorej sa viaže aj mnoho pútavých zaujímavostí, preto sme sa rozhodli na záver sa s niektorými podeliť. Tu sú.

  • V Indiane je nezákonné, aby sa muži s fúzmi bozkávali (a je jedno o akú ľudskú bytosť sa jedná – žena, dieťa).
  • V Hartforde v štáte Connecticut majú muži zakázané v nedeľu bozkávať svoje manželky.
  • Ďalším zaujímavým faktom je, že muži, ktorí ráno bozkávajú svoje partnerky, žijú o päť rokov dlhšie v porovnaní s mužmi, ktorí sa tejto aktivite vyhýbajú.
  • Pri typickom francúzskom bozku človek zapája až 29 svalov nachádzajúcich sa na tvári.
  • Neverili by ste, ale uvádza sa, že priemerný človek strávi bozkávaním 20 160 minút svojho života. To je 336 hodín alebo 14 dní.

Zdroj 1, Zdroj 2

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre