Prečo sa ako pozadie pre kvalitné editovanie fotografií/filmov používajú zelené plátna?

6465

Je všeobecne známe, že zelené plátna sa často používajú vo filmoch pre kvalitné vytvorenie špeciálnych efektov. Dokonca mnohé filmy sú práve zväčša natáčané len pred zeleným plátnom. Okrem toho, že plátno šetrí výdavky na kulisy, má však aj iný význam. Viete aký?

green screen fotografia
Foto od Jeff Sandquist

Pravdou je, že by sa nemusela používať výhradne iba zelená farba. Mohli by sme ju nahradiť skoro akoukoľvek farbou. Populárnou sa stala len vďaka masovému využívaniu, ktorý začal Hollywood v roku 1940 pri filme „The Thief of Bagdad“ (Zlodej Bagdadu). Má však predsa len jednu výhodu. Zelené pozadie sa pri editovaní upraví na biele, čo umožňuje pridať ďalšie objekty. Ale práve táto farba sa nepodobá žiadnemu odtieňu ľudskej kože – nie je možné, aby sa človek „primiešal“ do farby ktorú treba vymazať.

Aká iná farba sa taktiež ešte používa? Je to modrá. Keď nastane situácia, v ktorej treba použiť napr. zelený kostým, nastáva problém už spomenutého miešania farieb. Modré pozadie bolo využívané vo filmoch ako „Spider-Man“ (rok 2002) pri scénach so Zeleným škriatkom. Taktiež bol použitý v ešte nevydanom filme „Justice League“ pri snímkach, kde na vedľa seba nachádzajú postavy Superman a Green Lantern. Podobne však môže nastať problém pri reláciách ako „Počasie“, kde si predstavitelia musia dávať pozor na oblečenie.

zdroj: mentalfloss

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre