7 dôvodov, prečo sa ľudia nedokážu tešiť s inými ľuďmi

989

Pýtali ste sa sami seba, prečo nedokážete tešiť z úspechov alebo radostí iných ľudí? Aj keď sú to napríklad vaši blízki priatelia? Nevešajte hlavu. Aj keď sa snažíte to zmeniť, určite nie ste sami. Závisť je veľmi bežná vec. Takmer každý človek závidí iným. Dokážete s ňou síce pracovať a u každého je vyvinutá v inej intenzite, ale je tu medzi nami a nedá sa s tým nič robiť. Prečo je to tak, že každý z nás je latentný závistlivec, na to vám nevieme odpovedať. Máme však pre vás zopár najčastejších dôvodov, prečo sa ľudia nedokážu tešiť zo šťastia iných.

Nízke sebavedomie

3 39
Zdroj: canva

Mnoho ľudí v dnešnej dobe je nešťastných. Nedokážu prežívať radosť s inými ľuďmi, lebo sami nie sú šťastní vo svojich životoch. Nízke sebavedomie a nízka sebaúcta zapríčiňuje, že sa porovnávajú s ostatnými a to nikdy nerobí dobrotu. Veď na každom jednom človeku viete nájsť niečo, čo je lepšie ako máte vy. Či už sú to krajšie vlasy, dlhšie nohy, lepší alebo lepší intelekt, vždy sa dá niečo nájsť. Ale žiť sa tak nedá. Keď sa niekto neustále porovnáva s ostatnými a závidí ostatným, nikdy nemôže byť šťastný a spokojný.

Ťažká závisť

4 24
Zdroj: canva

Aj keď závisť nie je po väčšine patologického charakteru, môže sa vyvinúť kvôli poruche osobnosti. Môže ju spôsobovať aj iné psychologické ochorenie. Ako náhle sú v hre napríklad začínajúce depresie, človek je smutný a podráždený a všetko mu vadí. Tak isto mu vadí, keď sú ľudia okolo neho šťastní. Takíto ľudia veľmi zle znášajú, šťastné novinky iných ľudí, nedokážu ich spracovať. Zatiaľ, čo malé množstvo závisti ich posúva v živote ďalej a pomáha im dosahovať ciele, veľké množstvo robí presný opak a ťahá ľudí na dno. Takže je vylúčené byť šťastný pre iných, ak trpíte takou ťažkou závisťou.

Sú uväznení v začarovanom kruhu

5 31
Zdroj: canva

Keď si odmyslíme dva vyššie spomenuté body, človek, ktorý je uväznený v negatívnom začarovanom kruhu, vidia všetko negatívne. Nedokážu a nie sú šťastní ani sami za seba, nie to za ostatných. Negatívne myšlienky sa jednoducho stali ich súčasťou. Bohužiaľ, je úplne jedno aké veľké množstvo pozitívnej energie alebo myšlienok im prinesiete do života. Nastavenie ich mysle sa nezmení tak ľahko a preto nebudú šťastní ani pre iných.

Strach

6 27
Zdroj: canva

Znie to zvláštne, ale aj strach môže byť jedným z dôvodov, prečo nedokážeme byť šťastný s inými ľuďmi. Bojíte sa, že nedokážete dosiahnuť rovnaký úspech, ako daný človek. Môže sa zdať veľmi komplikované niečo také dosiahnuť a príde vám, že nie ste pripravení cenu, ktorú si to vyžaduje. Takže namiesto toho, aby ste sa tešili z úspechu niekoho iného, sa cítite šokovaní a neschopní zároveň.

Nevôľa

7 29
Zdroj: canva

Nemôžete sa tešiť s niekým, koho neznášate. Nemôžete sa tešiť zo šťastia iných, lebo ste v živote premrhali kopu svojho drahocenného času. Premárnili ste roky svojho života zlými rozhodnutiami a preto máte problém tešiť sa so svojimi priateľmi. Ale to z vás spraví iba zatrpknutým a ufrflaným človekom. Je veľmi ťažké tešiť sa s ostatnými, keď si predstavíte všetky svoje premrhané šance, ktoré ste v živote mali.

Sebectvo

8 15
Zdroj: canva

Keď sa to netýka vás, tak vás to prosto nezaujíma. Šťastie a úspechy iných vás vôbec nevzrušujú, lebo ste sebecká osoba. Nemusí to však byť na celý život. Pokiaľ s tým začnete pracovať, môžete všetko zmeniť a postupne sa začnete tešiť aj z úspechov iných. Budete sa cítiť oveľa lepšie a bude si viac užívať život. Pýtate sa prečo? No predsa preto, že budete mať v živote viac dôvodov na radosť.

Narcistická porucha

9 11
Zdroj: canva

Sebecký človek a človek s narcistickou poruchou sa k tejto veci stavajú úplne z rovnakého uhla. Sebectvo je iba jedným zo znakov narcistickej poruchy, táto porucha však skrýva ešte mnohé iné, ktoré vám bránia tešiť sa s inými. Všetky tieto toxické znaky spôsobujú to, že musíte byť vždy stredobodom pozornosti vy a nedokážete zniesť šťastie a úspech niekoho iného, nie to sa s ním tešiť.

Zdroj

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.