Zamysleli ste sa niekedy nad tým prečo mnohé logá obsahujú červenú farbu? Tu je dôvod.

1901

Áno, naozaj existuje vedecký dôvod, prečo nemôžete odolať tým jasne červeným logám, ktoré môžete vidieť takmer všade.

Vysvetlíme vám prečo nemôžete odolať volaniu sirén loga McDonald’s alebo Coca Cola. Čo je na týchto firemných znakoch, že nútia ľudí zastaviť sa? Majú spoločnú jednu vec, a to farbu – červenú. To nie je náhoda.

Podľa digitálnej marketingovej spoločnosti WebpageFX si ľudia vytvoria názor do minúty a pol od videnia osoby alebo predmetu. A až 90 percent tohto dojmu je založených len na farbe. Preto obchodníci používajú vo svojich logách alebo reklamách starostlivo zvolené farby na vyvolanie takých emócií a pocitov, ktoré povzbudzujú ľudí k nákupu.

Prečo červená? O čo teda konkrétne ide pri červenej farbe?

Sale signage
Photo od Justin Lim na Unsplash

„Červená je spojená so zvýšenou srdcovou frekvenciou a používa sa na vytvorenie pocitu naliehavo si. To je dôvod, prečo často vidíte červené štítky pri výpredajoch.”

Fotoreceptory vo vašich očiach sú obzvlášť citlivé na svetlo s dlhými vlnovými dĺžkami, ktoré vidíme ako červené.

„Je tu motivácia, aby logá boli červené, pretože červená je najviditeľnejšia farba.”

Existuje ohromujúci dôkaz, že červená je špeciálna farba. Zo všetkých farieb na celom svete, vo všetkých svetových jazykoch dokážeme najviac zaujať a povedať práve červenou.“

Farba môže byť spojená s pozitívnymi aj negatívnymi emóciami, čo sa odráža v tom, ako ju spoločnosti používajú. Červená môže byť farbou agresie ale rovnako tak i môže signalizovať lásku a zvádzanie ako je to napríklad pri valentínskych srdciach. Stálou pravdou však zostáva, že vždy vynikne.

Prečo toľko reťazcov rýchleho občerstvenia používa červenú?

burger beside potato fries
Photo od Obi – @pixel7propix na Unsplash

Okrem toho, že červená farba upúta našu pozornosť, prehlbuje hlad a stimuluje chuť do jedla. Možno si to ani neuvedomujete, ale červená farba vo vás vyvolá chuť k jedlu a vy toho zjete viac ako za iných okolností.

Červenú farbu používa množstvo reštaurácií, značiek potravín a nápojov ako McDonald’s, Coca-Cola a ďalšie.

V logách spoločností rýchleho občerstvenia sa červená často spája so žltou, aby dodali pocit šťastia a pohodlia, aspoň taká je psychológia za kombináciou týchto farieb. Niektorí marketingoví profesionáli dokonca označili úspech tohto páru červenej a žltej za „teóriu kečupu a horčice“. Prostredníctvom tejto kombinácie žiarivých farieb podvedome myslíme na jedenie.

white and red concrete building
Photo on Nicolás Varela na Unsplash

Aké ďalšie farby nás ovplyvňujú?

Starbucks sign
Photo od Athar Khan na Unsplash

Možno si hovoríte, že nie všetky logá rýchleho občerstvenia sú červené a žlté. Vezmite si napríklad logo Starbucks. Značky, ktoré sa zvyčajne snažia inzerovať ako „zdravé“ a „šetrné k životnému prostrediu“, používajú tóny Zeme, a teda farbu v odtieni zelenej. Zelená farba vytvára pocit uvoľnenia a prírody. To je dôvod, prečo je tak populárna.

Modrú na etikete potravín uvidíte len zriedka, pretože je dokázané, že modrá potláča chuť do jedla. Modrá je farbou produktivity a používa sa na vytvorenie pocitu dôvery v značku. To platí pre logá ako Ford, American Express a Chase.

Každé logo, ktoré používa ružovú farbu, je pravdepodobne zamerané na ženy, pretože ružová farba je najviac spájaná so ženskosťou. Ľudia vnímajú ružovú ako „sladkú“ farbu, a preto si ružovú môžete všimnúť aj na logách dezertov. Hravosť ružovej farby vytvára dojem, že značka je „zábavná“, používajú ju napríklad Barbie, Victoria’s Secret a Baskin Robbins.

text
Photo od Kin Shing Lai na Unsplash

Na druhej strane farby ako čierna a fialová majú tendenciu sprostredkovať vážnejšie, elegantnejšie a luxusnejšie posolstvo. Logá, ktoré používajú tieto farby, chcú, aby ľudia vedeli, že majú reputáciu. Použitie jasných farieb nesprostredkuje exkluzivitu, v ktorú tieto značky dúfajú. To zahŕňa logá vrátane ABC, The New York Times, Gucci a Prada.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre