Zlepšite svoj život: 6 dôvodov, prečo začať meditovať + jednoduchý návod

331

Meditácia je stará prax, ktorá pomáha ľuďom udržiavať ich myseľ a telo v pokoji a harmónii. Meditovať sa dá všade a bez potreby špeciálneho vybavenia alebo veľkých nákladov. Preto sa poďme pozrieť na hlavné dôvody, prečo by ste mali začať meditovať už dnes.

Zdroj: Pexels

1. Znižuje stres

O tom, že meditácia znižuje stres, nemôže byť pochýb. Znižuje srdcovú frekvenciu a znižuje produkciu kortizolu, hormónu zodpovedného za stresujúce pocity.

2. Meditácia utíši vaše vedomé myšlienky

Ak máte problémy s prerušovaním myšlienok v noci alebo počas dňa, určite viete, aké to môže byť frustrujúce. Niekedy vám môže jedna dôležitá udalosť prebehnúť hlavou neustále a neviete sa jej zbaviť. Myslite na otázky typu: „Čo ak?“ a „Prečo?“.

Toto všetko môže viesť k mentálnej vyčerpanosti. Keď meditujete, sústredíte sa len na jednu vec. Váš mozog sa možno občas rozptýli, ale môžete ho opäť vrátiť do sústredenia na danú vec. Pravidelným meditovaním si postupne vytvoríte pokojnú myseľ a vnútorný kľud.

Zdroj: Pexels

3. Meditácia vám pomáha spať

Ak máte veľké problémy so spánkom, začnite meditovať krátko pred spaním. Meditácia vám pomôže nielen rýchlejšie zaspať, ale tiež zlepší kvalitu vášho spánku. Ak sa niekedy zobudíte s pocitom väčšej únavy, než keď ste išli spať, musíte vyskúšať meditáciu.

4. Meditácia reguluje vaše emócie

Meditácia, zameraná najmä na všímavosť, je skvelým pomocníkom pri regulácii emócií. Ak ste niekto, kto sa často cíti nad alebo pod emocionálnymi emóciami, potom vám meditácia pomôže udržať si vyrovnanosť. Budete vyjadrovať svoje emócie oveľa zdravším spôsobom.

Zdroj: Pexels

5. Meditácia zlepšuje sústredenie

Celý zmysel meditácie je zamerať svoju myseľ na jednu vec. Je logické, že toto cielené zameranie sa prenesie aj do vášho každodenného života. Môže to byť OBROVSKÁ pomoc vo vašom pracovnom živote alebo pri vzdelávaní.

6. Meditácia chráni vaše duševné zdravie

Dôkazy tiež ukazujú, že meditácia vás môže chrániť pred depresiou, závislosťami a inými problémami. Aj keď by ste v týchto záležitostiach mali vždy vyhľadať odbornú radu, čokoľvek, čo uľahčí boj, je nepochybne dobrá vec.

Zdroj: Pexels

Ako začať s meditáciou?

Teraz, keď už viete, aké pozitíva so sebou prináša meditácia, môžete si to vyskúšať. Tu je jednoduchý návod ako na to:

  • Uistite sa, že ste v miestnosti, kde vás nikto nebude rušiť.
  • Dostaňte sa do pohodlnej polohy. To môže byť v sede alebo môžete ležať. Dbajte na to, aby ste nemali prekrížené nohy, aby ste neskončili s kŕčmi.
  • Zatvorte oči a začnite zhlboka dýchať nosom.
  • Dýchajte pomocou bránice tak, aby sa vaše brucho zdvihlo pri nádychu a znížilo pri výdychu.
  • Nechajte všetko napätie opustiť vaše telo.
  • Zamerajte sa na vzduch, ktorý vstupuje do tela a vychádza z neho.
  • Všimnite si, ako je vzduch vo vašich nosových dierkach chladný pri nádychu a teplý pri výdychu.
  • Cíťte, ako vám dodáva energiu pri každom nádychu.
  • Ak máte problémy so stratou sústredenia, skúste v duchu opakovať príkazy „nádych“ a „výdych“.
  • Pokračujte v sústredení sa na dýchanie týmto spôsobom tak dlho, ako si budete priať.

Toto cvičenie vykonávajte pravidelne napríklad pred spaním. Pamätajte, že meditácia prináša výsledky keď sa vykonáva pravidelne. Neskôr môžete skúšať iné a zložitejšie meditácie.

Zdroj: Pexels

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre