Predaj telefónov iPhone klesá takmer vo všetkých krajinách. Rastie im konkurencia?

211

Podľa najnovších výsledkov spoločnosti Apple, klesol predaj iPhonov skoro na všetkých trhoch na svete. Tento technologický gigant uviedol, že celkový dopyt po jeho smartfónoch klesol v prvých mesiacoch január, február a marec tohto roka o viac ako 10 %, pričom predaj sa znížil v každom geografickom regióne okrem Európy.

Apple uviedol, že celkové tržby spoločnosti klesli o 4 % na 90,8 miliardy USD, čo bol najväčší pokles za viac ako rok. Napriek tomu výsledky neboli až také zlé, ako sa očakávalo. Spoločnosť uviedla, že údaje skreslili výpadky v dodávkach, súvisiace so situáciou s Covidom, ktoré viedli k nezvyčajne vysokým tržbám v rovnakom období minulého roka.

Predpokladajú, že v ďalších mesiacoch sa predaj zvýši a upozornili na nadchádzajúce uvedenie produktov na trh a investície do umelej inteligencie (AI).

Zdroj Daniel Romero

Pokiaľ ide o iPhone, predaj na rozhodujúcom veľkom čínskom trhu klesol o 8 %. Pán Cook, výkonný riaditeľ spoločnosti Apple, sa pokúsil investorov upokojiť o stave podnikania v druhej najväčšej ekonomike sveta a uviedol, že predaj iPhonov v Číne v skutočnosti vzrástol.

Konkurencia na tomto trhu sa zintenzívňuje zo strany miestnych rivalov, ako je Huawei. Spoločnostiam, ako je napríklad Huawei, sa v Číne veľmi darí, pretože je to ich domáca značka. Ale pokiaľ ide o vlastnosti, funkčnosť a prestíž, iPhone má stále výhodu pred akýmkoľvek iným telefónom. Takže vždy, keď majú ľudia na výber a majú dostatok prostriedkov, siahnu po iPhone.

Problémy spoločnosti boli v kontraste so širším trhom. Podľa prieskumnej spoločnosti Canalys, sa dodávky smartfónov v prvých 3 mesiacoch roka celosvetovo zvýšili o 10 % a po dlhom nevýraznom období expandovali.

Čo sa týka spoločnosti Apple, od uvedenia iPhonu 12 na trh, pred takmer 4 rokmi, nedošlo k výraznému zlepšeniu telefónu. Avšak teraz dúfajú, že sa im podarí zaviesť dostatok nových funkcií umelej inteligencie do iPhonu 16, ktorý vyjde neskôr v tomto roku.

Zdroj Sumudu Mohottige

Spoločnosť Apple čelí aj právnym sporom v súvislosti s poplatkami v obchode s aplikáciami.

Žaloba proti spoločnosti Google ohrozuje lukratívne platby, ktoré Apple dostáva od giganta v internetovom vyhľadávaní, výmenou za to, že Google je predvoleným vyhľadávačom v Safari, internetovom prehliadači spoločnosti Apple.

Finančný riaditeľ, Luca Maestri, uviedol, že tržby spoločnosti Apple by mali od apríla do júna vzrásť nízkou jednocifernou hodnotou. Dodal, že firma očakáva dvojciferný rast v oblasti služieb, čím ponúkol viac usmernení, než spoločnosť zvyčajne poskytuje.

Angelo Zino, hlavný akciový analytik spoločnosti CFRA Research, na otázku ohľadom budúcnosti povedal: „Čína sa drží lepšie, ako sa očakávalo, a v dohľadne je množstvo nadchádzajúcich udalostí, ktoré by mohli zlepšiť náladu investorov.“

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre