Predmety, ktorých vznik sa datuje až po narodení kráľovnej Alžbety II. Čakali by ste, že sú s nami tak krátko?

1455

Kráľovná Alžbeta II. rozhodne patrí k ženám, ktoré  sa na tejto planéte dožili krásneho a úctyhodného veku. Narodila sa 21. apríla 1926 a dožila sa 96 rokov! Z princeznej sa 6.februára 1952 stala kráľovná, ktorá musela viesť britské impérium a navyše dohliadať na mnohé ďalšie oblasti, ktoré k Anglicku náležali, po celom svete. Rokmi nadobúdala skúsenosti a stala sa naozaj slávnou a uznávanou korunou krajiny. Už len to, že na tróne zotrvala neuveriteľných 70 rokov svedčí o jej neochvejnej duši a silnej mysle, ktoré jej nedovolili neplniť si povinnosti až do naozaj vysokého veku. 

Počas svojho pôsobenia na tróne sa svet menil a ona spolu s ním. Človek by ani neveril koľko fascinujúcich objavov sa udialo počas minulého storočia. A práve táto žena to všetko prežila a mohla byť toho svedkom. 

Keď sme sa bližšie pozreli na dátum pôvodu niektorých vecí, zostali sme úprimne prekvapení. Veľké množstvo absolútne bežných predmetov, na ktoré sme tak zvyknutí, že si život bez nich nevieme a ani nechceme predstaviť, bolo ešte len v minulom storočí predstavených. Samotná kráľovná Alžbeta musela istý čas žiť bez nich. Nie je to tak trochu nepredstaviteľné? My žijeme v luxuse, ktorý napríklad ona na začiatok svojho života nepoznala a kým sme my v porovnaní s ňou? 

Po tom, čo nahliadnete do tohto článku sa budete na plynutie času nepochybne pozerať tak trochu inak. 

Penicilín 

bakterie laboratorium plesne kultura petriho miska kultivacia clanokW
Zdroj: shutterstock

Penicilín ako prvé antibiotikum bolo objavené v roku 1928 škótskym lekárom a mikrobiológom doktorom Alexandrom Flemingom. A ako k tomu prišlo? No predsa čírou náhodou, keď mu na kultivačnom médiu spolu s baktériami Staphylococcov porástla pleseň ako výsledok kontaminácie, ktorá kolónie baktérií zabila. 

Autorádio 

red and silver car engine
Autor tejto fotografie je Dawid Zawiła

Veľmi obľúbený, praktický a žiadaný vynález, ktorý vznikol ako nápad v mysli dvoch bratov – Paula a Josepha Galvinovcov. Tí ho vynašli v roku 1929, pričom svoj debut zažilo o rok neskôr. 

Žuvačka 

assorted-color wall decoration lot
Autor tejto fotografie je Matthew Brodeur

Ďalší objav v rukách mladého človeka – Walter Diemer mal 23 rokov (a malá princezná Alžbeta 2 roky), keď v roku 1928 vynašiel žuvačku. 

Bezpečnostné pásy v automobiloch 

0c4ce1e58ce430ee9ec21b8d6374e2f0
Zdroj: shutterstock

Nils Bohlin zo Švédska, ktorý pracoval ako prvý hlavný bezpečnostný inžinier Volvo, vyvinul v roku 1959 trojbodový bezpečnostný pás, ktorý sa doteraz používa v automobiloch. 

Suchý zips

suchy zips samolepiaci sirka 50 mm komplet 33054
Zdroj: ranker.com

Švajčiarsky inžinier George de Mestral prišiel s nápadom na jednoduché spájanie dvoch materiálov pomocou suchého zipsu. Ako na tento nápad prišiel? Jednoducho si išiel zapoľovať aj so svojím psov, pričom pri návrate si na svojom oblečení všimol niekoľko bodliakov a začal uvažovať, akým spôsobom sa na látke držia – zistil, že je to vďaka háčikom. V roku 1955 si suchý zips nechal patentovať. 

Lepiace papieriky 

orange sticky notes on silver imac
Autor tejto fotografie je Kelly Sikkema

Ide o veľmi praktický vynález, ktorý sa ešte stále pomerne vo veľkej miere využíva (aj keď už existujú jednoduchšie digitálne metódy) a vymysleli ho Art Fry a Spencer Silver, obaja vedci zo spoločnosti 3M v roku 1977.

Guličkové pero

black click pen
Autor tejto fotografie je michael podger

Za vytvorenie guľôčkového pera v roku 1938 sa zaslúžil maďarsko-argentínsky vynálezca László Bíró. Jeho dizajn sa líšil od dizajnu predchodcov tým, že obsahoval guľôčku, vďaka ktorej bolo písanie hladšie a rovnomernejšie.

Jednorazové plienky

a black and white photo of a baby on a bed
Autor tejto fotografie je Kseniya Safronova

Nikoho neprekvapí, že vynálezkyňou je žena a matka Marion Donovan z Indiany, ktorá na ne v roku 1951 získala patent. 

Farebná televízia 

Color 4401f 01 vyd2018 6 nowat
Zdroj: shutterstock

Tu nastal drobný odklad. Aj napriek tomu, že farebná televízia bola vyvinutá už v roku 1928 nadaným škótskym vynálezcom a inžinierom Johnom L. Bairdom, k ich schváleniu a rozšíreniu do spoločnosti ľudí došlo asi až o 25 rokov neskôr. Predstavené boli hneď dva modely a to rovno pred Vianocami – v decembri roku 1953.

Mikrovlnná rúra 

V roku 1941 inžinier Percy LeBaron Spencer náhodne vynašiel koncept mikrovlnnej rúry pri testovaní magnetrónov pre radarové systémy. Potom to už celé netrvalo dlho a v roku 1947 sa začali mikrovlnky objavovať aj v domácnostiach ľudí. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.