Predmety, ktoré ľudia nosia pre šťastie. Nie je to potvrdené, no kto im verí, tomu sa naozaj darí 

837

Čo považujete za šťastie?

Zatiaľ čo Írsko a jeho trojlístok zostávajú synonymom šťastia, myšlienka konkrétneho predmetu, ktorý svojmu majiteľovi prináša pozitívnu karmu, nie je v tejto krajine jedinečná.

V skutočnosti slovo „šťastie“ nepochádza z Írska, ale predpokladaný pôvod výrazu môže byť holandčina – skrátená verzia slova „gelucke“. Tu je pohľad na drobnosti a symboly považované za šťastie na celom svete.

Králičia noha

Zdroj: shutterstock

Od klopania na drevo cez podkovy až po lienky, populárna kultúra Spojených štátov zbožňuje mnohé žetóny a rituály, o ktorých sa predpokladá, že prinášajú šťastie. Žiadna z nich však zdanlivo nie je taká zvláštna ako králičia noha – odrezaná labka tohto roztomilého cicavca je často zafarbená a pripevnená na kľúčenku, aby nedošlo k jej strate, či zabudnutiu.

Pôvod tejto tradície závisí od toho, koho sa pýtate.

Početné webové stránky odkazujú na starodávnych Keltov, ktorí si mysleli, že králiky – stvorenia, ktoré si vytvárajú nory v zemi – môžu komunikovať priamo s bohmi a duchmi. 

Kaprové šupiny

Macro shot of carp scales“ od Team Korda is licensed under CC BY 2.0

Táto štedrovečerná tradícia s kaprom je v niektorých častiach Európy neodmysliteľnou súčasťou Vianoc. Ale nie je to také jednoduché, ako by sa mohlo zdať.

V Poľsku, Rakúsku, Nemecku a ďalších okolitých krajinách musia ryby podľa NPR niekoľko dní predtým žiť vo vani. Po jedle ľudia zbierajú šupiny z kapra – znamenie šťastia v novom roku. Niektorí ich dokonca nosia v peňaženkách.

Skarabeus

CD417 Green Scarab“ od listentoreason is licensed under CC BY-NC-SA 2.0

Chrobák, ktorý žerie hovienka, aby prežil, sa sotva zdá byť typom tvora, ktorý by mal byť zbožňovaný alebo uctievaný.

V starovekom Egypte však ľudia našli účel pozorovať skarabea kotúľajúceho sa výkalmi po piesku. „Pre Egypťanov to bolo symbolom pohybu slnka po oblohe.” 

V danej kultúre teda považovali chrobáka za stelesnenie boha slnka Khepriho. Podoba hmyzu, prijatá ako talizman pre šťastie, sa v šperkoch objavuje dodnes. 

Žalude

green acorn
Photo od Heather Gill na Unsplash

Veveričky rozhodne vedia, čo je dobré. 

V Nórsku je žaluď znakom šťastia, ide o symbol prevzatý z vikingského folklóru. V nórskej legende dub predstavuje Thora, boha hromu a blesku. Aby chránili svoje domovy pred bleskami, starí Nórčania umiestnili vo svojom domove niekoľko žaluďov. 

Hákové kríže

Zdroj: shutterstock

Predtým, ako sa svastika objavila v logách skupín bielej rasy, mala nevinnejší nádych.

Symbol – kríž s hákmi – odvodený zo sanskrtského slova „svastika“, čo znamená „veľa šťastia“ alebo „blahobyt“, je podľa amerického Múzea pamätníka holokaustu bežným pohľadom na chrámy alebo domy v Indii alebo Indonézii.

Pred druhou svetovou vojnou bol tento znak šťastia pomerne často využívaný v architektúre. V 19. storočí si nemeckí učenci prekladajúci sanskrt všimli podobnosť s vlastným jazykom. „Dospeli k záveru, že Indiáni a Nemci museli mať spoločný pôvod a predstavovali si rasu bielych bohom podobných bojovníkov, ktorých nazývali Árijci,”. Odtiaľ sa symbol šťastia stal symbolom nenávisti.

Amulet „Zlé oko” 

Amulet (Nazar)“ od BakiOguz is licensed under CC BY-NC 2.0

Prejdite sa po akomkoľvek bazáre v Turecku a pravdepodobne nájdete keramické amulety s tmavomodrým kruhom obklopujúcim tvar oka.

Nazar Boncuğu, ako sa tomu hovorí, je prívesok v tvare oka, ktorý má odvrátiť „zlé oko“. Verí sa, že ak sa umiestni na čokoľvek od prsteňov po nástenné závesy, absorbuje zlú energiu a chráni svojho majiteľa pred kliatbami a chorobami.

Červená farba

macro shot of red flowers
Photo od Elyssa Fahndrich na Unsplash

Čína, krajina symbolizmu, určite netrpí nedostatkom predmetov reprezentujúcich silu, zdravie, dlhovekosť a ďalšie pozitívne vlastnosti.

Majú Budhu pre šťastie a bambus, ktorý má priniesť rok prosperity. Ďalším rozšíreným symbolom, najmä počas čínskeho nového roka je červená farba. 

Ľudia vešajú červené lampáše, nosia červené oblečenie a dávajú si červené obálky s peniazmi. Tradícia má korene v čínskom folklóre Nianom, kde sa hovorí o červenej šelme, ktorá na Nový rok ničila úrodu a jedla deti. Keď bol Nian porazený, farba sa stala symbolom šťastia – dokonca ju nosili nevesty počas svadobných dní.

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre