Predmety vyrobené z častí ľudského tela. Mnohé z nich sa ponášajú na skutočné skvosty.

3710

Umenie ako také, vo všetkých podobách má svoju históriu a jeho korene siahajú poriadne ďaleko. Umelci sa neustále snažia tvoriť, vymýšľať a prichádzať na nové spôsoby, ako povýšiť svoje diela na celkom nový level. Ich nápady sú však občas naozaj bizarné. Neboja sa do svojich diel zakomponovať ani časti ľudského tela, ako napríklad kosti, kožu, zuby alebo vlasy. 

V prvom rade bolo a je dôležité zachovať krásu, luxus a jedinečnosť daného diela, a to sa mnohým podarilo. Posúďte sami, či by ste o podobné predmety mali záujem.

Kostnica vyzdobená kosťami ľudí 

kostnice sedlec u kutne hory vlastni cirkev4
Zdroj: wikimedia common

Nájsť ju môžete neďaleko nás, a to v susednej Českej republike v obci Sedlec pri Kutnej hore.

Išlo o pohrebisko, kde bolo pochovaných cca 40 000 obetí moru a husitských vojen. Neskôr sa muselo pohrebisko zmenšiť kvôli narastajúcej rozlohe mesta, a tak boli kosti ukladané na podlahu a pozdĺž stien kostola.

Po husitských vojnách sa poloslepý mních rozhodol poukladať tieto kosti a vytvoril šesť pyramíd. Podľa povesti sa mu vrátil zrak, čo bola odmena za to, ako sa k týmto kostiam mŕtvych zachoval. Neskôr boli kosti použité aj na vytvorenie monumentálneho lustra. 

V hlavnej úlohe ľudská koža

hamburger 2000 a hamburger made from tanned human skin containing teeth by andrew krasnow l edit 35590698301855
Zdroj: shutterstock

Americký umelec Andrew Krasnow používa v rámci vytvárania umeleckých diel ľudskú kožu. Koža pochádza od ľudí, ktorí sa ešte pred smrťou rozhodli ponechať svoje telo lekárom a vedcom. Krasnow z nej vyrába mapy, tienidlá, topánky a ďalšie zaujímavé predmety.  

Kniha v obale z ľudskej kože

3bfc9ffa 75d5 4084 a078 3eae77561551

[Sir Julius Caesar’s travelling library, individual parchment covered books and container, made to resemble a leather bound book. A restricted item.]

“ od Unspecified is licensed under CC CC0 1.0

V knižnici Boston Athaenaeum sa dá nájsť veľa kníh. Jedna je však veľmi špeciálna, pretože obsahuje príbehy týkajúce sa Jamesa Allena, známeho zlodeja z 19. storočia, jedinečná je aj tým, že jej väzba je tvorená Jamesovou vlastnou kožou.

Isté zdroje tvrdia, že použitie kože zlodejov na obaly kníh bolo bežnou praxou, tu si to však James sám vyžiadal. 

Šperky vyrobené z ľudských zubov

white flower petals on white textile
Photo od Colourblind Kevin na Unsplash

Extollo Jewelry so sídlom v Atlante ponúka niekoľko vzácnych šperkov, na výrobu ktorých boli použité skutočné ľudské zuby (v zmesi aj so zubami zvierat), ako aj ľudské vlasy. Zuby neboli získané násilím a pred osadením sa  vydezinfikovali.

Viktoriánsky šperk so vsadenými vlasmi na pamiatku zosnulého

1001164933 photo u1
Zdroj: wikimedia common

Vo viktoriánskej ére nebolo nič zvláštne ani ojedinelé, že by si ľudia medzi sebou vymieňali pramene vlasov – to sa týkalo predovšetkým žien, ktoré nechávali krátky prameň svojim nápadníkom. Tiež sa vlasy mŕtvych ľudí na pamiatku osádzali do šperkov vyrábaných z čierneho smaltu.

Busty, ktorých súčasťou je krv

Screenshot 20230911 085202 com.android.chrome edit 35005864135798
Zdroj: Instagram

Ide o sériu bust s názvom „Self“. Každých päť rokov (1991 – 2011) si britský umelec Marc Quinn odobral 5 l vlastnej krvi a vlial ich do priesvitnej chladenej formy z vlastnej tváre. Výsledkom je séria autoportrétov, o ktorých môže autor tvrdiť, že do nich zo seba vložil viac, než ktorýkoľvek umelec pred ním. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.