Pavúky nie sú len desivé tvory, ktorým sa treba vyhýbať. Hodváb, ktorý produkujú má viacero využití, ktoré to sú? Čítajte.

3659

Pavúky vedia človeka naozaj vydesiť, minimálne vtedy, keď sa nachádzajú v našom obydlí, kdesi na stene a zmiznú skôr ako ich stihneme zlikvidovať. V skutočnosti sú to ale veľmi dôležité a obdivuhodné stvorenia. No nie je fascinujúci spôsob, akým si vytvárajú siete? A pri nich ešte zostaneme. Vedeli ste, že majú aj medzi ľuďmi využitie? Z pavúčieho hodvábu sa totiž vyrábajú nite a z nich zase rôzne predmety či odevy. Tak či tak sú nadmieru vzácne. Predsa získať takú pavúčiu niť nemôže byť jednoduché. 

Niekomu sa to môžete zdať absurdné alebo dokonca nemožné,  no človek dokáže využiť a spracovať takmer všetko, preto si aj pavúky svoje miesto a využitie našli v oblasti vedy, medicíny, spirituality a umenia.

Zlatá hodvábna vesta

Zdroj: wikimedia common

V roku 2009 dvaja muži vytvorili najväčší známy kus látky z pavúčieho hodvábu. Na celý proces výroby použili približne milión pavúkov, pričom im to trvalo cez pol desaťročia. Podieľal sa na tom Simon Peersov, odborník na históriu umenia a textilu a jeho obchodný partner Nicholas Godley. Asi nikoho neprekvapí, že sa tento typ látky považuje za najvzácnejší na svete.

Obväzy používané v Grécku a v Ríme dokázali veľmi rýchlo zastaviť krvácanie

Zdroj: flickr

Možno nepoznali spôsob, akým to fungovalo, ale vyrobiť z pavúčieho hodvábu obväzy bol priam geniálny nápad. Existujú pre to minimálne dva dobré dôvody – po prvé, pavučiny obsahujú veľké množstvo vitamínu K, ktorý napomáha zrážaniu krvi, čím sa krvácanie spomalí. Okrem toho majú antibakteriálne a antimykotické vlastnosti, vďaka čomu zabraňovali vzniku infekcií. Samozrejme, bolo dôležité, aby sa používal hodváb z nejedovatých pavúkov. 

Ďalekohľady s pavučinovým krížom

Zdroj: ranker.com

Bolo pomerne bežnou praxou, že na začiatku 19.storočia používali v Anglicku pavúčí hodváb ako zameriavací kríž pre zbrane, teleskopy, ďalekohľady a ďalšie nástroje, kde to bolo potrebné. Vlákna boli extrémne tenké, takže spĺňali svoj účel a nijak nebránili v pozorovaní. Ešte aj počas druhej svetovej vojny sa pavúčí hodváb od čiernych vdov používal na zameriavače zbraní a bômb.

Husľové struny, vďaka ktorým by ste hrali ako Paganini

Zdroj: flickr

Pavúčí hodváb na husľové struny bol použitý naozaj len nedávno (v roku 2012), a to japonským výskumníkom Dr. Shigeyoshi Osaki. Na vytvorenie každej struny použil 3 až 5 tisíc pavúčich vlákien. Huslisti tvrdia, že struny majú krásny, jemný zvuk, ktorý je iný ako pri tradičných strunových materiálov. Každé vlákno muselo byť otestované, aby bolo schopné vydržať napätie. Avšak ich životaschopnosť je stále nevyriešenou otázkou. 

Ponožky, ktoré vlastnil kráľ Ľudovít XIV. 

Zdroj: wikimedia common

V roku 1709 dostal francúzsky kráľ Ľudovít XIV. od Françoisa Xaviera Bon de Saint Hilaire pár ponožiek z pavúčieho hodvábu. Myslím, že by mu nejeden závidel. Ponožky boli pracne utkané a disponovali mnohými výhodami. Boli ľahké, vzdušné a nesmierne príjemné na dotyk. 

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre