Prelomové archeologické objavy, ktoré vyrážajú dych. Ktoré to sú?

455

Práca archeológov je nesmierne dôležitá. A verte, že aj keď by sa niekomu zdala nudná, pre zasvätených je nadmieru vzrušujúca. Len si predstavte nachádzať vzácny kus histórie. Predmety, pozostatky staré niekoľko tisíc alebo viac rokov.

Takisto platí, že históriu píšu víťazi, no archeológovia nachádzajú číru a nevyvrátiteľnú pravdu minulosti – o to vzácnejšia ich práca je.

Nahliadnime teda na niektoré z najúchvatnejších a najprelomovejších archeologických nálezov objavených len nedávno!

V Egypte bola nájdená múmia so zlatým “jazykom”

Zdroj: wikimedia common

Správa sa dostala na svetlo sveta začiatkom roku 2021, kedy archeológovia oznámili, že našli múmiu 2 tisíc rokov starú so zlatým amuletom v podobe jazyka. Objavená mala byť v Taposiris Magna, pri vykopávkach v Alexandrii v Egypte (predpokladá sa, že ide o potenciálne miesto nálezu Kleopatrinej hrobky). Archeológovia a vedci hovoria, že tam amulet v podobe jazyka mohol byť umiestnený pre to, aby mohol mŕtvy komunikovať počas posmrtného života s egyptskými bohmi.

Noha s klincom ako dôkaz vykonávania trestu smrti ukrižovaním

Zdroj Ismael Paramo

Archeológovia sa v roku 2017 usadili v anglickej dedine Fenstanton v grófstve Cambridgeshire, kde vykopávali hroby na mieste minulej rímskej osady. Našli tam na prvý pohľad bežnú kostru muža vo veku medzi 25. a 35. rokom života. Kostra mohla byť stará asi 1900 rokov, no najzaujímavejšie na nej bolo, že cez nohu jej viedol dlhý hrdzavý klinec, čo výrazne poukazovalo na to, že mohol dotyčný byť ukrižovaný.

Túto teóriu dopĺňa aj fakt, že ukrižovanie bolo za čias rímskej ríše absolútne bežné. Pravdou však je, že odsúdení trestanci boli ku drevu kríža skôr priväzovaní ako pribíjaní klincami (a ak aj boli použité, často ich následne odstránili).

Najväčšie podzemné mesto na svete, bolo nájdené v Turecku

Má sa nachádzajú na juhovýchodnom Turecku a objavené boli pred dvoma rokmi. Podzemné mesto má aj vlastný názov – Matiate – a nachádza sa v okrese Midyat v provincii Mardin. Archeológovia, ktorí na tomto mieste začali skúmať jaskyňu, našli miesto na uctievanie, studne a chodby z druhého a tretieho storočia nášho letopočtu.

V Nórsku boli pod poliami objavené pozostatky vikingskej lode, pohrebiska a hodovej sály

V nórskom Gjellestade môžete nájsť jedno z najväčších pohrebísk v Škandinávii. Obsahuje napríklad aj vzácne pozostatky z vikingskej lode, hodovej sály a niečo ako súkromný chrám – miesto, kam sa ľudia chodili individuálne alebo v malých skupinách modliť.

Toto miesto malo byť vo svojej dobe až v takom rozmachu, že sa stalo akousi elitou doby železnej. Dôležitý ústredný bod politickej a sociálnej kontroly nad najbližšou oblasťou.

Pri pobreží severného Talianska objavili vrak lode zo 16. storočia

Zdroj Olga ga

Vo februári 2020 sa dvaja profesionálni potápači Gabriele Succi a Edoardo potápali, pričom narazili na pozostatky vraku lode zo 16. storočia (bolo to asi 50 metrov hlboko). Krátko na to tam zamierili ďalší odborníci, aby všetko dôležité zdokumentovali. Zistili, že išlo o vrak jednej z najväčších talianskych obchodných plavidiel, Santo Spirito a Santa Maria di Loreto.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre