Prezidenti, ktorí sa topili v dlhoch. Mohla za to ich nezodpovednosť?

187

V dnešnom svete je nespočet ľudí, ktorí sa nachádzajú na okraji chudoby alebo skrátka bojujú o to, aby prežili z výplaty do výplaty. Každý, kto má aspoň nejakú rezervu na účte, môžem byť šťastným človekom. To však ale nič nemení na tom, že mnoho z nás je i zadĺžených, a tak nad nami neustále visí Damoklov meč. A potom je tu hŕstka ľudí, ktorí by sa vo svojom bohatstve mohli aj kúpať. S veľkým množstvom peňazí sa nám spájajú niektoré typické pracovné pozície – ako podnikatelia, vynálezci, športovci, ale napríklad aj prezidenti.

Ale história hovorí niečo iné. Konkrétne to, že i zdanie môže klamať. Washington, Lincoln či Jefferson, predstavme si bývalých prezidentov, ktorí o veľké množstvo peňazí prišli. 

George Washington

George Washington
Zdroj: wikimedia common

Bolo to ešte v 60. rokoch 18. storočia, keď George Washington skrachoval potom, čo jeho firma sústredená na spracovanie tabaku nezaznamenala úspech. Krátko na to uzavrel spoluprácu s britským obchodníkom Robertom Carym, ako už tušíte, nedopadlo to slávne. 

Washington mal na starosti pestovanie tabaku, Cary zase jeho distribúciu – ten však predával tabak príliš lacno a so zásobami hospodáril veľmi nevhodne. Bolo preto nutné, aby si peniaze požičiavali, a tak sa Washington poriadne zadĺžil. Cítil sa ako vo väzení, to pracoval na tom, aby sa z neho dostal, keď však všetko vyplatil, stal sa takým chudobným, že keď chcel ísť do Philadelphie predsedať ústavnému konventu, musel si na cestu požičať peniaze od priateľa. 

Thomas Jefferson

502px Rembrandt Peale Thomas Jefferson Google Art Project
Zdroj: wikimedia common

Thomas Jefferson strávil pomaly celý svoj život v dlhoch. Neustále si požičiaval peniaze, aby si mohol kúpiť drahé oblečenie, ktorým by zapôsobil na rovesníkov, rovnako tak si potrpel aj na kvalitné vína a jeho pýchou bol dom Monticello. Jefferson si požičiaval vždy a od každého, dokonca aj od svojho sluhu!

Jeho dlhy však neboli spôsobené len jeho márnotratnosťou, ale peniaze mu išli i do podnikania v poľnohospodárstve. K tomu zdedil aj dlhy po smrti svojho svokra. Zašlo to až tak ďaleko, že si musel vziať pôžitky, len aby zaplatil úroky z predchádzajúcich pôžičiek. 

4. júla 1826 Jefferson zomrel s dlhmi vo výške viac ako 90 tisíc eur.

Abraham Lincoln

230px Abraham Lincoln O 77 matte collodion print 1
Zdroj: wikimedia common

Za chudobou a finančným neúspechom Abrahama Lincolna stála celá séria nešťastných udalostí, ktoré ho postretli do začiatku 30.-tich rokov 19.storočia.

Lincoln kúpil podiel v obchode so zmiešaným tovarom v New Salem, vďaka čomu sa stal obchodným partnerom muža menom William Berry. Obchod sa slávnostne otvoril, no napriek praktickému tovaru, ktorý ponúkal, sa nestal takým úspešným ako si o ňom mysleli.  

O dva roky neskôr obchod zavreli, no na pleciach majitela zostali nemalé dlhy. O ďalšie dva roky na to Lincolnov spoločník William Berry zomrel a zanechal mu svoju časť dlhov. Trvalo mu naozaj dlho, kým ich splatil. 

James Monroe

640px James Monroe 02
Zdroj: wikimedia common

Aj James Monroe sa pokúsil svoj život zlepšiť tým, že začne podnikať. Nie zriedka, ale musel siahnuť do svojho vrecka, aby pokryl výdavky na cestu alebo ubytovanie zamestnancov. 

Do vážnych finančných problémov sa ale dostal až po tom, čo sa pokúsil zrekonštruovať Biely dom. Rozpočet na projekt totiž prekročil hranicu, no Monroe nemal na výber iné, než zaplatiť. Ešte viac sa ale zadĺžil potom, čo vrazil peniaze do plantáží. 

Paradoxne k dlhom si Monroe život užíval. Spolu s nimi aj zomrel. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.