Sestry Oversteegen už ako mladé dievčatá pomáhali zabíjať nemeckých vojakov. Využiť museli svoju detskú tvár a nevinnosť

902

Hoci neboli také známe ako iní odvážni mladí bojovníci odporu ako Sophie Scholl, Freddie Oversteegen a jej sestra Truus, boli kľúčovými silami v hnutí proti SS a hrdinkami holandského odporu počas druhej svetovej vojny. Kombináciou ľudskej vášne a precíznej stratégie sa im podarilo prilákať nespočetné množstvo príslušníkov SS na plánované miesto – a svoju najdôležitejšiu prácu odviedli ešte ako tínedžeri.

Keď mali Freddie a jej sestra 14 a 16 rokov, člen odboja navštívil ich rodinný dom, aby požiadal ich matku (ktorá bola tiež zapojená do hnutia) o povolenie nechať svoje dcéry pripojiť sa k ich spolku. Úlohou sestier Oversteegenových spolu s ich kolegyňou Hannie Schaftovou bolo flirtovať s nemeckými kolaborantmi pod falošnou zámienkou a potom ich zaviesť do lesa, kde ich namiesto slastného potešenia čakal blízky stret s guľkou.

Zdroj: wikimedia common

Čítajte ďalej a dozviete sa viac o mimoriadnom antifašistickom mládežníckom hnutí Holandského odporu a o tejto výnimočne odvážnej tínedžerky, ktorá za zámienkou sexu pomohla zbaviť sa niekoľkých nemeckých vojakov.

Freddie a jej sestra Truus pracovali, aby pomohli židovským deťom 

Na dokončenie svojich misií mala Freddie Oversteegen tendenciu pracovať v tandeme so svojou sestrou Truus. Po tom, čo ich matka súhlasila s tým, aby sa pridali k hnutiu, sa stali prvými dievčatami, ktoré boli priradené ku konkrétnemu tímu, ktorý sa špeciálne venoval ničeniu nemeckých železničných tratí a záchrane židovských detí.

Prvým krokom však bolo zničenie samotných úradníkov a zamestnancov. Všeobecný modus operandi dievčat znel takto: „Truus v baroch oslovila nacistických kolaborantov a s prísľubom sexu ich vzala do lesa, kde na nich čakali odbojári, aby ich zastrelili.“

Zdroj: wikimedia common

Verná starému prísloviu, že zvádzanie „femme fatale“ je najúčinnejšou metódou na svete, táto taktika bola mimoriadne účinná.

Niekedy boli sestry úspešné, niekedy to však aj nevyšlo 

Oversteegen nešetrí detailmi, pokiaľ ide o vyjavovanie spomienok na toto obdobie: jej príbehy (a príbehy jej sestry) sú naozaj srdcervúce. 

Nie všetky misie sestier však boli úspešné. V roku 2016 Pepijn Brandon povedala, že Truus bola neskutočne zarmútená, keď sa stal transport židovských detí neúspešným. Chytili ich v odľahlej oblasti, kde boli všetky deti zastrelené guľometmi. Ona sa však nenechala zlomiť, pokračovala vo svojej práci v dobrej viere, že zachráni koho len bude môcť.

Do hnutia boli zapojení aj jej rodičia

Zdroj: flickr

Hoci sa jej rodičia v tom čase rozviedli, obaja boli zapojení do antifašistického hnutia. Aj matka aj otec boli súčasťou organizácie s názvom International Red Aid, ktorá sa venovala pomoci utečencom prekročiť hranicu medzi Nemeckom a Holandskom.

Článok ďalej poukazuje na to, že sestry Oversteegenové sa aktívne zapájali už od útleho veku – ešte predtým, ako sa oficiálne pripojili k Odporu, sa zaoberali distribúciou letákov a publikácií.

Sestry pracovali po boku svetoznámej Hannie Schaft, známej ako „Dievča s červenými vlasmi“

Zdroj: flickr

Slávna holandská odbojárka Hannie Schaft, ktorá sa stala známou ako „dievča s červenými vlasmi“, často pracovala po boku sestier Oversteegenových. Schaftová sa narodila v rodine politicky aktívnych humanistov (jej rodičia boli členmi Sociálnodemokratickej robotníckej strany) a študovala na vysokej škole s cieľom stať sa právničkou v oblasti ľudských práv. Potom, čo odmietla podpísať „vyhlásenie vernosti“ okupácii, bola vyhodená zo školy a stala sa aktívnou členkou hnutia. 

V roku 1945 bola Hannie zadržaná na vojenskom kontrolnom stanovišti. Hoci si dovtedy farbila vlasy na čierno, aby zakryla svoju identitu, napriek tomu bola identifikovaná „podľa korienkov vlasov“. Dokonca aj po „veľkom vypočúvaní“ odmietla prezradiť identitu sestier Oversteegenových a iných svojich spolubojovníčok.

Dievčatá absolvovali vojenský výcvik ako súčasť svojej misie

Hoci primárnym modus operandi sestier bolo zvádzať, v celej stratégii bolo zjavne oveľa viac. Freddie Oversteegen povedala novinárom, že bola prekvapená, keď zistila, že ona a jej sestra musia tiež absolvovať úplný výcvik v zbrojárskom umení. Svoju skúsenosť opísala ako ponorenie sa do „nejakého druhu tajnej armády“. 

Jej príbeh bol nedávno predmetom uznávaného dokumentu

Zdroj: wikimedia common

Aj keď príbeh Freddie Oversteegenovej nie je až tak v povedomí verejnosti, ona a jej sestra sa nedávno stali námetmi pre dlho očakávaný holandský televízny dokument z roku 2016 „Two Sisters in the Resistance” od filmára Thijsa Zeemana. Film využíva rozsiahle rozhovory s oboma dievčatami a obsahuje zábery z mnohých verejných vystúpení Truus Oversteegenovej.

(Truus sa po skončení vojny stala významnou sochárkou a umelkyňou a jej práca je uvedená vo filme). 

Ona a jej sestra ďalej viedli plný a normálny život

Po konflikte boli Freddie a jej sestra pochopiteľne traumatizované, ale vyrovnali sa s následkami svojej skúsenosti a snažili sa uctiť si tých, ktorí nevyviazli živí, a žili šťastným, plným a zjavne dlhým životom. Truss mala deti a stala sa uznávanou umelkyňou a Freddie sa vydala a mala vlastné deti.

Často opatrovala deti svojej sestry a často navštevovala matku svojej padlej kolegyne Hannie Schaftovej.  

Zdroj: shutterstock

Truus zomrela v roku 2016 vo veku úctyhodných 93 rokov a Freddie Oversteegen v roku 2018 vo veku 92 rokov.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre