Príbeh ženy, ktorá zastavila ťažobných gigantov a presvedčila farmárov, aby sa podieľali na záchrane tisícok vzácnych snežných leopardov

329

Toto je príbeh jednej ženy, ktorá sa stala hrdinkou. Vďaka jej úsiliu sa podarilo zachrániť tisícky snežných leopardov. Postavila sa rôznym gigantom na čele s ťažobnými spoločnosťami a vďaka neúnavnému úsiliu tejto bývalej učiteľky sa ich podarilo zastaviť. Kvôli ochrane zvierat sa z učiteľky stala aktivistka, ktorá neúnavne bojuje za zvieratá.

Foto od youtube

49-ročná Bayarjargal Agvaantseren sa jedného dňa rozhodla zachraňovať zraniteľné zvieratá po tom, čo v 80. rokoch pracovala nejaký čas ako prekladateľka pre istú vedkyňu, ktorá sa venovala voľne žijúcim zvieratám. Dlhší čas sledovala, ako sa populácia snežných leopardov v južnom Mongolsku zmenšovala, a to najmä v dôsledku straty biotopov a z dôvodu pytliactva. Snežní leopardi padali aj za obeť farmárom, ktorí sa snažili chrániť svoje hospodárske zvieratá. Tejto odvážnej žene sa však podarilo presvedčiť farmárov, aby pracovali ako spojenci a zapojili sa do ochrany mačkovitých šeliem.

V roku 2009 sa totiž dozvedela o rozsiahlych banských operáciách, s ktorými začali v kritickej oblasti biotopu snežných leopardov, presnejšie na juhu púšti Gobi. Jej obhajoba viedla k tomu, že sa tento región zmenil na prírodnú rezerváciu Tost Tosonbumba s obrovskou rozlohou, ktorá je zároveň prvou federálne chránenou oblasťou v Mongolsku vytvorenou špeciálne pre ochranu snežných leopardov.

Foto od youtube

To však nie je všetko. Táto odvážna aktivistka presvedčila mongolskú vládu, aby zrušila všetkých 37 banských povolení a do budúcna zakázala všetky povolenia pre ťažbu v danej oblasti. Za svoju prácu získala odvážna žena tento rok obrovské uznanie v podobe Goldmanovej ceny za enviromentalistiku. „V odľahlom, neľútostnom kúte sveta, v ktorom dominujú ťažobné operácie, bojovala Agvaantseren za ochranu zostávajúcej populácie mongolských snežných leopardov,“ napísala webová stránka spoločnosti Goldman. „Okrem toho bola schopná zmeniť vnímanie snežných leopardov medzi spoločenstvami pastierov, ktorí teraz zviera považujú za neoddeliteľnú súčasť svojej identity.“

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre