Hovorí sa, že zomrieť počas spánku je najlepšia smrť. K čomu ale pri tom dochádza? V tomto článku sa to dozviete.

2539

Každý sme sa aspoň raz v živote stretli s frázou „zomrieť v spánku“ – pre veľa ľudí je to ten najideálnejší spôsob ako odísť z tohto sveta. Bezbolestný a v podstate rýchly. Zamýšľali ste sa ale niekedy nad tým, čo sa vlastne v ľudskom tele udeje? Aká je tá príčina smrti?

Je ťažké na to prísť a odhaliť ju, mnohé zistenia totiž môžu byť len dohadmi, pričom hlavný spôsob ako zistiť aspoň niečo o tej záhade je vykonať pitvu. Tá nám však dokáže prezradiť dosť, hlavne ak je telo v rukách skúseného patológa. Poďme sa teraz spolu pozrieť na zopár príkladov, ktoré bývajú príčinou takejto zdanlivo pokojnej smrti – počas jednej z najpríjemnejších činností – spánku.

Srdcová arytmia

white wall mounted flat screen tv
Photo od Stephen Andrews na Unsplash

Ako sa zistilo, jedná sa o stav, ktorý býva najčastejšou príčinou úmrtia v „spánku“.

Túto smrť vo väčšine prípadov nesprevádzajú žiadne navonok viditeľné symptómy. Jednoducho dôjde k srdcovej arytmii, ktorú by sme na špecializovaných prístrojoch mohli pozorovať ako ventrikulárnu fibriláciu alebo komorovú tachykardiu v dôsledku ktorej za nejaký čas (v prípade, že nedôjde k náprave srdcového rytmu späť na fyziologický sinusový) dôjde k zástave srdca a smrti.

Spánkové apnoe

Zdroj: shutterstock

Ďalšia z veľmi častých príčin úmrtia počas spánku predovšetkým u starších ľudí. Isté príznaky sa môžu vyskytovať už dlhšiu dobu, avšak človek ich len málokedy sponzoruje, ak vôbec (zväčša by to muselo byť v réžii ďalšieho človeka, ktorý by vykonával počas noci dozor). Je to stav, ktorý sa veľmi ťažko zisťuje, a tak sa nie zriedka stane, že obhliadajúci lekár určí ako príčinu smrti zlyhanie srdca.

Spánkové apnoe zvyčajne postihuje ľudí starších ako 65 rokov a je spôsobené postupným odumieraním buniek zodpovedných za kontrolu dýchania. V dôsledku toho starší ľudia so slabým srdcom a pľúcami prestávajú počas spánku dýchať a telo je nedostatočne zásobené kyslíkom, na čo najviac trpí mozog (v závislosti od toho ako dlho tento stav trvá, dochádza k poškodeniu mozgu a smrti).

Mŕtvica

gray wooden cross on brown concrete wall
Photo od Anton Darius na Unsplash

Inak nazývaná aj mozgová príhoda môže byť ďalšou príčinou smrti. Tu sa však lekári zhodli na tom, že úplne bez príznakov by to nebolo – pravdepodobne by ste totiž pred spaním pociťovali bolesti hlavy, nevoľnosť, mravčenie.

Mozgová aneuryzma

Zdroj: shutterstock

Dalo by sa povedať, že sa jedná o vakovitú rozšíreninu cievy (najviac býva postihnutá aorta alebo cievy mozgu), kde hrozí jej prasknutie a následne masívne krvácanie do mozgu. Ak k tomu dôjde počas spánku, prakticky nemáte šancu prežiť. Aneuryzma sa ale môže spájať s bolesťou hlavy, nevoľnosťou a zvracaním. To sú ale tak nešpecifické príznaky, že len máloktorí bežní človek im venuje pozornosť.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre