Niekedy nejde všetko tak, akoby sme chceli – príklady z histórie, kedy plán nevyšiel.

5105

Mýliť sa je ľudské. Aspoň tak sa to hovorí, avšak, nie je chyba ako chyba. Niekedy sa môže stať, že naše omyly zmenia celý priebeh nášho života. O čo horšie ale potom je, ak dokáže jedna jediná chyba ovplyvniť chod sveta, zapísať sa do dejín? Niekedy takéto „chyby“ vedú k pozitívnym záverom, ale nie vždy je tomu tak. 

Či už sa jednalo o zámernú a dobre premyslenú „chybu“ alebo došlo k skutočnému omylu, poďme si predstaviť zopár príkladov, kedy takéto pochybenie zmenilo svet. 

Vojaci napadli Rusko počas zimy

Zdroj: ranker.com

Už v roku 1708 dostali švédski vojaci „geniálny“ nápad – zaútočiť na Rusko počas ich typicky krutej zimy. Snáď každému je jasné, ako to asi dopadlo. O viac než 100 rokov neskôr sa zase Napoleon so svojím vojskom chystal napadnúť Rusko – to bolo ešte v čase leta, podarilo sa mu dostať až k Moskve, ktorú obsadil, ale nakoľko prišiel o veľké množstvo vojakov a na zimu nebol pripravený, musel ustúpiť. 

Najznámejší príklad sa však stal počas druhej svetovej vojny. Hitler veril, že dokáže dobyť Rusko ešte pred zimou. To sa im však nepodarilo, navyše ešte pred novembrom Nemci prišli o neuveriteľných 750 tisíc mužov! Ktovie ako by to dopadlo, keby sa nerozhodli stiahnuť. 

Japonsko si zvolilo zlú taktiku 

Zdroj: ranker.com

Japonsko naplánovalo svoj útok na americké bojové lode 7. decembra 1941. To im však príliš nepomohlo, nakoľko Američanom zostali budovy, kde sa sústredili opravy. Veľmi rýchlo dokázali svoje lode opraviť a plne funkčné poslať späť na more. Tak sa stal útok Japonskej leteckej sily viac menej zbytočný. 

Využitie improvizácie a momentu prekvapenia 

Zdroj: wikimedia common

Cieľom invázie v deň D bolo cez noc zosadiť 101. a 82. výsadkovú divíziu na francúzskej pláži. Avšak kvôli zlému počasiu, paľbe a ďalším faktorom došlo k tomu, že sa výsadkári rozptýlili po veľkej časti pláže. Aj napriek tomu, že to nebol ich pôvodný plán, nakoniec sa to ukázalo ešte ako najlepšie riešenie. Takéto rozptýlenie totiž úplne zmiatlo nemeckých vojakov, ktorí nevedeli kam zasiahnuť skôr. Nevideli žiadnu základňu ani veliteľov – nakoniec ani nemohli, pretože celé to bolo postavené na improvizácii a momente prekvapenia. 

Katastrofa v Hindenburgu spojená s výbuchom 

Zdroj: wikimedia common

Katastrofa v Hindenburgu je jednou z najzamotanejších záhad histórie – veľa ľudí nemá ani len tušenie, čo sa vtedy v skutočnosti odohralo. Niektorí veria, že sa jednalo o sabotáž, iní zdieľajú názor, že došlo k nahromadeniu statickej elektriny ktorá vyústila do výboju, ktorý zapálil vodík. 

Stalo sa to 6. mája 1937. A zatiaľ čo skutočná príčina nie je známa, výbuch a strata 36 životov viac-menej znamenala koniec éry vzducholodí. 

Gitarista Black Sabbath prišiel o končeky prstov

Zdroj: wikimedia common

Isto už väčšina z vás počula o gitaristovi skupiny Black Sabbath menom Tony Iommi. Málokto však vie, že predtým ako započal svoju hudobnú kariéru pracoval v továrni. Tony bol v práci zvyknutý obsluhovať istý stroj, no keď ho po čase preradili na úplne iný, stala sa mu nehoda, pri ktorej prišiel o  končeky dvoch prstov na pravej ruke. Keďže ho hudba a hudobná kariéra lákala stále viac, bol odhodlaný naučiť sa hrať na gitare ľavou rukou. 

Nakoniec si ale vyrobil umelé konce prstov i špeciálne struny, tomu prispôsobil aj ladenie svojej gitary, ktorá potom vydávala typický zvuk, ktorý sa stal úspechom hudby skupiny Black Sabbath a tiež základom pre žáner heavy metal. 

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre