Príliv a odliv: Ako to funguje a čo s tým má spoločné Mesiac?

7489

Príliv a odliv obklopujú našu planétu a majú korene v pôsobení Mesiaca a Slnka. V tomto článku sa pustíme do hlbín oceánov a do vesmíru, aby sme pochopili, ako tieto sily vytvárajú prílivové a odlivové javy, ktoré ovplyvňujú pobrežné oblasti na celom svete. Celý článok si môžete pozrieť aj ako video na našom YouTube.

Čo spôsobuje príliv a odliv

Príliv a odliv sú dôsledkom gravitačného pôsobenia Mesiaca a Slnka na Zem. Tieto nebeské telesá, aj keď sa zdajú byť ďaleko, majú obrovský vplyv na našu planétu. Hlavným hráčom v tomto príbehu je však Mesiac.

1920 X 1080 moon & sea“ od OLDSKOOLDAVE is licensed under CC BY-NC-SA 2.0

Mesiac aj Slnko ovplyvňujú príliv a odliv

Okrem Mesiaca má aj Slnko svoj podiel na týchto prírodných kolísaniach hladiny oceánov. Aj keď je Slnko omnoho vzdialenejšie ako Mesiac, jeho hmotnosť a gravitácia majú tiež významný vplyv. Keď Slnko, Mesiac a Zem tvoria rovnomerný riadok, počas splnu, ich gravitačný ťah sa sčíta, čo vedie k vytvoreniu výraznejších prílivov.

ocean waves under gray sky
Foto od Hans Isaacson na Unsplash

Najväčšiu úlohu zohráva Mesiac:

Mesiac je v tomto príbehu hlavným aktérom. Jeho gravitácia je dostatočne silná na to, aby tvarovala oceány. Mesiac vytvára dve výrazné prílivové vydutiny na opačných stranách Zeme. Na miestach, kde sú tieto vydutiny, vidíme prílivy. Medzi nimi, tam, kde oceány ustupujú, pozorujeme odlivy.

Kontinenty ovplyvňujú prílivové oneskorenie

Aj keď sila gravitácie pôsobiaca na vodu oceánov je značná, kontinenty hrajú tiež svoju úlohu v prílivových procesoch. Tvar pobrežia a hĺbka morí môžu spôsobiť, že prílivy sa zdajú oneskorene, alebo sa menia vo veľkostiach.

The continents and oceans with clouds
Foto od NASA na Unsplash

Postupný odliv

Po prílivoch prichádza odliv. Tento postupný spätný pohyb vody zanecháva pobrežné oblasti bez vody, kde môžeme vidieť prírodný život odkrytý pod hladinou. Odlivy sú tiež dôležité pre rybárov, ktorí môžu využiť túto príležitosť na lovenie rýb v plytčinách.

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre