Temné zákutia americkej legislatívy: 5 príšerných zákonov z americkej histórie

338

Niektoré zákony boli pokrokové a prospešné, iné však boli vyslovene hrozné a odrážali chyby a predsudky svojej doby. V tomto článku sa ponoríme do temných zákutí americkej legislatívy a preskúmame päť najznámejších a najžalostnejších zákonov v histórii nášho národa. Nikoho by nemalo prekvapiť, že krajina, ktorá tolerovala otroctvo, 12-ročné deti pracujúce 18 hodín denne za drobné a genocídu pôvodného obyvateľstva, prijala v priebehu rokov niekoľko, povedzme, pochybných zákonov. Pozrime sa teraz na niekoľko z nich.

Zákony o utekajúcich otrokoch (1793 a 1850)

Zákony o utekajúcich otrokoch z roku 1793 boli ako studená sprcha pre každého, kto ukrýval utečených otrokov. Prvý zákon považoval pomoc utekajúcemu otrokovi za federálny trestný čin a vyžadoval, aby úrady v slobodných štátoch pomohli pri ich chytaní a vrátení otrokov majiteľom.

people harvesting crops painting
Autor tejto fotografie je British Library

V roku 1850 sa napätie okolo otroctva vystupňovalo. Prišiel zákon o utekajúcich otrokoch z roku 1850, jeho tvrdšia a vylepšená verzia. Tento zákon nariaďoval aj občanom slobodných štátov pomáhať pri chytaní utečencov a uľahčoval činnosť chytačov otrokov v slobodných oblastiach. Tieto zákony boli prinajmenšom kontroverzné. Posilnili rozdelenie medzi Severom a Juhom, pričom mnohí obyvatelia Severu boli pobúrení tým, čo považovali za presadzovanie otroctva na vlastnom dvore. Je to škaredá pripomienka boja medzi právami štátov, ľudskými právami a tým, kam až sú ľudia schopní zájsť, aby ovládali iných. Našťastie, keď sa národ rútil k občianskej vojne, tieto činy stratili svoju štipľavosť, ale ich jazvy v americkej histórii zostali.

Zákony proti cudzincom a poburovaniu (1798)

Koncom 18. storočia sa Amerika ako nový národ začala udomácňovať a podobne ako batoľa, ktoré sa učí chodiť, niekoľkokrát zakopla. Jedným z významných zakopnutí bol zákon o cudzincoch a poburovaní z roku 1798. Napätie bolo vysoké, po afére XYZ panovali obavy z vojny s Francúzskom. Federalisti, ktorí boli v tom čase pri moci, sa cítili trochu nervózne z možného nesúhlasu, najmä zo strany prisťahovalcov a ich republikánskych protivníkov.

grayscale photo of woman in black shirt holding flag
Autor tejto fotografie je Gayatri Malhotra

Preto pripravili sériu zákonov zameraných proti prisťahovalcom (zákon o cudzincoch) a tým, ktorí sa odvážili vystúpiť proti vláde (zákon o poburovaní). Cudzinecké zákony dali prezidentovi právomoc deportovať každého cudzinca, ktorého považoval za nebezpečného, a sťažili prisťahovalcom možnosť voliť a získať občianstvo. Potom prišiel zákon o poburovaní, ktorý bol ako snaha zalepiť ústa kritikom vlády lepiacou páskou. Podľa neho bolo nezákonné povedať čokoľvek nepravdivé alebo škandalózne proti vláde, Kongresu alebo prezidentovi. Kritikov vláčili po súdoch a niektorí dokonca skončili vo väzení. Sloboda prejavu ustúpila do úzadia a národ si vyskúšal, čo sa stane, keď sa stretne strach a moc. Nebol to jeden z najkrajších momentov Ameriky a našťastie tieto činy zanikli po tom, ako sa vlády ujal Thomas Jefferson a jeho republikánski kamaráti, ktorí si uvedomili, že potláčanie slobody prejavu nie je práve demokratická cesta.

Zákon o sťahovaní indiánov (1830)

Začiatkom 19. storočia sa USA rýchlo rozrastali a s nimi aj chuť po pôde, najmä v južných štátoch, kde sa darilo pestovaniu bavlny. Prišiel zákon o sťahovaní indiánov, ktorý podpísal prezident Andrew Jackson. Bola to nabitá zbraň namierená proti indiánskym komunitám, najmä tým, ktoré žili na juhovýchode USA, vrátane národov Cherokee, Chickasaw, Choctaw, Creek a Seminole.

man wearing headdress
Autor tejto fotografie je Andrew James

Zákon prinútil tieto pôvodné národy opustiť územia svojich predkov a presťahovať sa na určené územia západne od rieky Mississippi, na území dnešnej Oklahomy. Je tu však háčik – toto „presídlenie“ nebolo útulným výletom karavánou. Tisíce pôvodných obyvateľov Ameriky boli násilne vysťahované zo svojich domovov v rámci tzv. cesty sĺz. Podmienky boli kruté a tisíce ľudí počas cesty zomreli na choroby, hlad a vysilenie.

Internácia japonských Američanov (1942 – 1945)

Internácia japonských Američanov počas druhej svetovej vojny sa odohrala po útoku Japonského cisárstva na Pearl Harbor 7. decembra 1941. V reakcii na rozšírené obavy verejnosti zo špionáže a sabotáže podpísal prezident Franklin D. Roosevelt 19. februára 1942 výkonný dekrét č. 9066, ktorý povoľoval väznenie osôb japonského pôvodu žijúcich na západnom pobreží Spojených štátov.

man wearing black hat standing against wooden handrail
Autor tejto fotografie je Ash Edmonds

Približne 120 000 japonských Američanov, z ktorých dve tretiny boli americkí občania, bolo násilne odvlečených zo svojich domovov a umiestnených do internačných táborov roztrúsených vo vnútrozemí krajiny. Rodiny prišli o svoje domovy, podniky a majetok a boli vystavené drsným životným podmienkam v týchto táboroch, obohnaných ostnatým drôtom a strážených vojenským personálom. Internácia sa všeobecne považuje za závažné porušenie občianskych slobôd a ústavných práv, keďže bola zameraná na konkrétnu rasovú a etnickú skupinu bez dôkazov o protiprávnom konaní. V roku 1988 sa vláda USA oficiálne ospravedlnila za internáciu a poskytla odškodnenie preživším zadržiavaným Japoncom a ich rodinám.

Mannov zákon (1910)

Mannov zákon, oficiálne známy ako zákon o obchode s bielymi otrokmi, bol v Spojených štátoch prijatý v roku 1910. Cieľom tohto federálneho zákona bolo bojovať proti medzištátnej preprave žien a dievčat na nemorálne účely, najmä na prostitúciu. Mannov zákon zakazoval prepravu osôb cez hranice štátov alebo do cudzích krajín na účely nemorálneho konania alebo prostitúcie. Zákon bol súčasťou širšieho sociálneho a morálneho hnutia zameraného na boj proti obchodovaniu s ľuďmi a tomu, čo sa vnímalo ako morálny úpadok spoločnosti, najmä pokiaľ ide o vykorisťovanie žien.

woman in white coat holding yellow and black signage
Autor tejto fotografie je Hermes Rivera

To všetko znie dobre. Mannov zákon bol však kontroverzný a často sa zneužíval. Bol kritizovaný pre svoje nejasné znenie a možnosť zneužitia, keď sa zameriaval na konsenzuálne vzťahy, najmä tie, ktoré sa týkali medzirasových párov alebo osôb zapojených do nemanželských vzťahov. Časom sa zákon začal uplatňovať v prípadoch, ktoré nesúviseli s jeho pôvodným zámerom, čo prispelo k jeho negatívnej povesti. V posledných rokoch sa objavili výzvy na prehodnotenie a reformu Mannovho zákona, pričom sa uznali jeho historické nedostatky a obhajovali sa komplexné právne predpisy, ktoré riešia obchodovanie s ľuďmi a zároveň chránia práva a súhlas jednotlivcov.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.