Pravidlá, ktoré platia v Mormónskej cirkvi! Alkohol ani cigarety by vám neprešli.

329

Na začiatok je dobré povedať si, čo to vôbec ten mormonizmus je. V jednoduchosti ide o celosvetovú vieru sústredenú na Ježiša Krista. Z tohto dôvodu sú mormóni kresťania. V celom svete je ich približne 15 miliónov. Ich cirkevné budovy môžete nájsť vo väčšine krajín sveta.

Zároveň existuje veľa mýtov o pravidlách, ktoré sa snažia dodržiavať – napríklad nie je pravda, že by nemohli používať zrkadlá, nosiť make-up a museli jazdiť len na bicykli. Toto nie sú pravdivé informácie, ale skutočne existujú pravidlá, ktorí sa mormoni snažia dodržiavať, nakoniec každé náboženstvo a cirkev má svoje “príkazy a zákazy”, ktoré má človek plniť a dodržiavať, aby upevňoval svoj vzťah s Bohom.

Takže, poďme si niekoľko takýchto pravidiel predstaviť. Pravdepodobne nie sú až tak nezvyčajné ani prekvapivé, jediné čo nás možno môže zaskočiť je fakt, že mormoni sa ich naozaj snažia dodržiavať.

Pitie kávy a čaju

Autor fotografie je Drew Jemmett

V ich platnosti je pomyselný zákon zdravia (nazýva sa aj Slovo múdrosti), ktorý vylučuje konzumáciu nielen kávy, ale aj čaju. Údajne len tí, ktorí dodržiavanie zákonu dbajú budú zdraví a budú sa môcť lepšie spojiť s Bohom.

Fajčenie alebo žuvanie tabaku

Autor fotografie je Andres Siimon

Ďalší zákaz sa týka fajčenia či už klasických, elektronických alebo iných foriem cigariet a rovnako tak je zakázané aj žuvanie tabaku. Plynie to z príbehu, kedy bola jedna žena znechutená tým ako muži žuli tabak a následne ho vyplúvali na zem a tým ju znečisťovali. Preto sa tabak vo všetkých podobách určil ako nevhodný pre prívržencov tejto cirkvi.

Konzumácia alkoholu

Autor fotografie je Wil Stewart

Podobne ako tabak a fajčenie, je zakázaná aj konzumácia alkoholu. Vyhrotili to až do takej podoby, že aj pri sviatosti svätého prijímania prijímajú namiesto vína vodu.

Polygamia

Autor fotografie je Joel Muniz

V minulosti nebola u mormónov polygamia ničím nezvyčajným alebo zakázaným, to sa zmenilo až v roku 1890 – kedy bola oficiálne zakázaná. Avšak, aj v rámci mormonizmu existujú oddelené skupiny, ktoré ju stále praktizujú. Sú ale od cirkvi odčlenené, pretože mormónska cirkev by exkomunilovala každého, kto by praktizoval mnohoženstvo.

Homosexuálny pohlavný styk

Autor fotografie je Teddy O

Mormonská cirkev neodsúdila queer komunitu ako takú, rovnako ani ľudí, ktorí sa k nej hlásia, takže či už sa človek identifikuje ako gay alebo lesba v mormónskej cirkvi je vítaní. Avšak, zapájať sa do sexuálnych aktivít s osobou rovnakého pohlavia je zakázané.

Počúvanie vulgárnej hudby

Autor fotografie je Matt Botsford

Platí pravidlo, že musia prijímať iba “čisté informácie”, také ktoré nijakým spôsobom nebudú znečisťovať ich dušu – a to platí aj v oblasti hudby. Nie je presne stanovené pravidlo, ktorých hudobných žánrov sa to týka, no predstavitelia nesmú počúvať piesne, ktorých texty by boli sexuálne explicitné alebo podporovali iné nemorálne správanie.

Nosenie provokatívneho oblečenia

Mormóni musia dodržiavať normu skromnosti. To znamená, žiadne oblečenie, ktoré by zbytočne odhaľovalo príliš veľa nahého tela a tým mohlo vyvolávať pocit túžby. Tu by sa toto už porušil zákon cudnosti, ktorý hovorí, že mormóni sa musia zdržať sexu (výnimkou sexu medzi manželom a manželkou).

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre