Skoré príznaky infarktu u žien: Nové výskumy zdôrazňujú potrebu väčšej informovanosti o varovných signáloch

257

Ženy sú upozorňované na skoré príznaky infarktu, ktoré sa môžu prejaviť až mesiac pred samotným infarktom. Nová štúdia uverejnená v časopise Circulation, vedeckom časopise Americkej asociácie srdca, zdôraznila, že srdcové ochorenia sú hlavnou príčinou úmrtí žien, a vyslovila sa za väčšiu informovanosť verejnosti o varovných príznakoch.

Medzitým sa zistilo, že hoci ženy majú približne polovičný počet infarktov ako muži, stále je pre ne dvakrát smrteľnejší ako rakovina prsníka. Z výskumu tiež vyplynulo, že u žien je o 50 percent vyššia pravdepodobnosť, že po infarkte dostanú nesprávnu diagnózu. Spolu s tým zistili, že ženy, ktoré dostali infarkt, častejšie odkladajú vyhľadanie lekárskej pomoci, pretože nerozpoznávajú príznaky. To znamená, že ženy majú menšiu pravdepodobnosť, že dostanú život zachraňujúcu liečbu včas, a že im budú predpísané lieky, ktoré by mohli zabrániť druhému infarktu.

woman wearing silver-colored ring
Autor tejto fotografie je Giulia Bertelli

Hoci bolesť na hrudníku je bežným príznakom infarktu a pravdepodobne najrozpoznateľnejším, štúdia Circulation uviedla, že 39 % žien malo v mesiaci pred infarktom tráviace ťažkosti. Čo znamená, že tráviace ťažkosti by mohli slúžiť ako potenciálny včasný varovný signál. Nie je však najčastejším, kvôli ktorému by ste si mohli viac všímať svoje zdravie, pretože štúdia zistila, že viac ako sedem z desiatich žien sa mesiac pred infarktom cítilo nezvyčajne unavených. Približne polovica z nich pociťovala nejakú formu poruchy spánku, zatiaľ čo niečo vyše štyri z desiatich pociťovali dýchavičnosť.

woman in white vest and black bikini with hand on chest
Autor tejto fotografie je Darius Bashar

Štúdia sa týkala viac ako 20 000 ľudí vo veku od 45 do 79 rokov počas celkových 11 rokov. Pokiaľ ide o ich rady, ako znížiť riziko srdcových ochorení, najväčšou zmenou životného štýlu, ktorú mohli ľudia urobiť, bolo prestať fajčiť. Pomohla aj správna strava, ktorá bola plná ovocia, zeleniny, strukovín, orechov, nízkotučných mliečnych výrobkov, celozrnných výrobkov a rýb.

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre